kayhan.ir

کد خبر: ۱۸۳۰۱۹
تاریخ انتشار : ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۸

تشریح میزان تلفات «کرونا» از زبان وزیر بهداشت

وزیر بهداشت با اشاره به کشف منبع شیوع کرونا در ایران در پاسخ به چرایی بالا بودن آمار مبتلایان و جانباختگان ناشی از کرونا در کشورمان نسبت به برخی کشورهای دیگر است، گفت: این موضوع به شفافیت سیستم اطلاع‌رسانی ما بازمی‌گردد.
به گزارش ایسنا، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت درباره آخرین آمار ابتلا و مرگ و میر کروناویروس جدید در کشور، گفت: در میان موارد تحت بررسی و تحت نظر تا پیش از ظهر دیروز که نتایج قطعی آزمایشگاهی آن نیز به دست ما رسیده، تعداد ۱۵ نفر جدید مبتلا به ویروس کرونای جدید شناسایی شدند که از این تعداد هفت نفر در قم،  چهار نفر در تهران، دو نفر در گیلان، یک نفر در استان مرکزی و یک نفر در تنکابن بوده‌اند. از این ۱۵ نفر که طی ظهر شنبه تا پیش از ظهر یکشنبه شناسایی شده‌اند، متاسفانه سه نفر هم جان خود را از دست دادند.
کیانوش جهانپور افزود: بنابراین با احتساب این ۱۵ نفر، در مجموع ۴۳ نفر بیمار مبتلا به کروناویروس جدید تشخیص داده شده که ۸ نفر از این عزیزان ظرف روزهای گذشته جان خود را از دست دادند.
 توضیحات وزیر بهداشت
درباره آخرین تدابیر مقابله با کرونا
وزیر بهداشت با اشاره به آخرین تصمیمات گرفته شده در ستاد فنی اجرایی مقابله با کرونا، درباره کمبودهای ماسک در کشور و تدابیر اتخاذ شده در این زمینه، گفت: متاسفانه ماسک و برخی مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده با کمبود روبرو بودند و این موضوع نیز به دلیل هجمه بیش از حد مردم برای خرید این‌ مواد و البته بی‌انصافی دلال‌ها است که همواره دلال شرایط سخت مردم هستند و نان‌شان در همین گرفتاری‌هاست.
توزیع رایگان ماسک و موادضدعفونی‌کننده در قم
سعید نمکی تاکید کرد: ما از مدت‌ها قبل ذخیره ماسک داشتیم و روز شنبه نیز به طور جدی با کمک مقامات امنیتی و قضایی به این موضوع ورود کردیم.
نمکی با اشاره به آماده کردن و توزیع پکیجی شامل تعدادی ماسک، مایع ضدعفونی ‌کننده و بروشور و پمفلت آموزشی برای همه خانواده‌های ساکن قم تا شب گذشته، افزود: این برنامه سپس برای سایر خانواده‌ها نیز اجرا خواهد. بنابراین از امروز(دیروز) ماسک رایگان در این شهر توزیع خواهد شد.
وی، درباره ژنوتایپ کروناویروس در ایران گفت: بررسی‌هایمان در این زمینه ما را به این سمت سوق داد که این ویروس همان کرونای جدیدی است که در ووهان چین مشاهده شده است.
 منشأ کرونا در ایران
وزیر بهداشت درباره منشأ این بیماری در کشورمان گفت: طبق بررسی‌هایمان منبع ویروس را پیدا کردیم که از ناقلین چینی بوده است و موارد آن در حال مشخص شدن است. همچنین یکی از فوتی‌ها در قم بازرگانی بود که از طریق پروازهای غیرمستقیم سفرهایی به چین داشته است.
نمکی با بیان اینکه ما یک ستاد مستمری را با عنوان ستاد فنی اجرایی مقابله با کرونا در ستاد وزارت بهداشت به صورت مستمر تشکیل دادیم که تمام مدیران ارشد حوزه بهداشت، درمان، آموزش و همچنین برخی از همکاران از سازمان نظام پزشکی و برخی دستگاه‌های مرتبط اجرایی در آن حضور دارند، افزود: ما در این ستاد مسایل کل کشور را ارزیابی کرده، خبرها را دریافت می‌کنیم و نظارت‌ها، دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌هایی را که باید اعمال کنیم، تنظیم، مطرح و ابلاغ می‌کنیم. همچنین برای تسهیل و ساده‌سازی امور مردم و همکاران‌مان در سیستم ارایه خدمات، دستورالعمل‌هایی را که باید ابلاغ کنیم، در این ستاد تدوین و ابلاغ می‌کنیم. همچنین مشکلات مردم و همکاران‌مان در این ستاد ارزیابی و بررسی می‌شود.
وی ادامه داد: در کنار این ستاد، ستادی با عنوان ستاد اجرایی مقابله با کرونا نیز وجود دارد که با دستور رئیس‌جمهور تشکیل شده و مسئولیت آن با بنده است و معاون بنده دبیری آن را بر عهده دارد. در عین حال روز شنبه گزارشی را در شورای عالی امنیت ملی ارایه دادیم و در آنجا بنابر درخواست ما مبنی بر ایجاد برخی محدودیت‌ها در دسترسی به فضاهای پرجمعیت قرار شد به ما تفویض اختیاری کنند که تصمیماتی که ستاد اجرایی کشوری کرونا اتخاذ می‌کند به اطلاع وزرا، نماینده رئیس قوه قضائیه و نماینده رئیس کل ستاد نیروهای مسلح برسد و این تصمیمات برای همه دستگاه‌های اجرایی تصمیماتی لازم‌الاجرا تلقی شود.
وزیر بهداشت با بیان اینکه (از دیروز) درصددیم که ماسک را به صورت رایگان در اختیار مردم قرار دهیم، گفت: با شهردار محترم و تیم شهرداری(تهران) جلساتی داشتیم و قرار شد روزی دو مرتبه ضدعفونی کردن اتوبوس‌ها و ایستگاه‌های مترو انجام شود. ضمن اینکه در ورودی متروها از مواد ضدعفونی کننده استفاده کرده و ماسک رایگان به مردم ارایه دهیم.
 وحشت کاذبِ کرونا
نمکی خطاب به مردم تاکید کرد: وحشت بیهوده‌ای که درباره کرونا در مردم ایجاد شده، وحشتی کاذب است. باید توجه کرد که بیماری ناشی از ویروس کرونای جدید هم میزان مرگ‌ومیر و هم بیماری‌زایی‌اش به مراتب از بیماری آنفلوآنزا کمتر است؛ به عنوان مثال طبق گزارشاتی که خود آمریکایی‌ها ارایه داده‌اند حدود 280هزار مورد بستری را برای ویروس آنفلوآنزای نوع «B» تخمین می‌زنند که البته در حال حاضر اوج گرفتاری ما هم در ارتباط با آنفلوآنزای نوع«B» وجود دارد و بسیاری از مواردی که بستری شده‌اند یا بیمارانی که می‌بینیم آنفلوآنزای نوع «B» هستند که در حال حاضر نیز در پیک زمستانه این بیماری قرار داریم.آمریکایی‌ها  تخمین می‌زنند که در رابطه با آنفلوآنزا نوع «B» 16هزار مرگ داشته باشند. این درحالی است که ما در آنفلوآنزا پاییزه یعنی آنفلوآنزای H1N1 آمار مرگ و میرمان به مراتب پایین‌تر از حد انتظار بود. البته آمار مرگ و میر و بیماری‌زاییH1N1 بسیار بیشتر از کرونا است.
 شفاف و به‌روز اطلاع‌رسانی می‌کنیم
وی با اشاره به اعلام اطلاعات مربوط به کرونا  اظهارداشت: همانطور که پیشتر گفتم ما اطلاعات را به طور شفاف، درست و به روز به اطلاع مردم می‌رسانیم. از مردم خواهش می‌کنم که به جز اطلاعاتی که از سوی وزارت بهداشت و همکاران ما منتشر می‌شود، به سایر  اطلاعات اعتماد نکنند.
 امکانات آزمایشگاهی کامل است
وزیر بهداشت با اشاره به امکانات تشخیصی و آزمایشگاهی در زمینه کروناویروس جدید گفت: در حال حاضر خوشبختانه امکانات آزمایشگاهی ما کامل است. حتی زمانی که سازمان بهداشت جهانی و چین هم در کیت‌های تشخیصی دچار مشکل بودند ما توانستیم در انستیتو پاستور کیت‌های تشخیصی را طراحی کرده و بسازیم؛ به طوری که قبل از اینکه سازمان بهداشت جهانی تعداد محدودی کیت در اختیارمان قرار دهد، ما روش تشخیصی کرونا را طراحی کرده و کیت‌های آن را ساخته بودیم. در حال حاضر هم در حوزه تشخیصی کاملا سوار بر کار هستیم.
 چرایی بالا بودن آمار ابتلا
و فوت ناشی از کرونا در ایران
نمکی در پاسخ به این که چرا آمار مبتلایان و جانباختگان ناشی از کرونا در ایران بیش از برخی کشورهای دیگر است، اظهار داشت: این موضوع به شفافیت سیستم اطلاع‌رسانی ما بازمی‌گردد. در حال حاضر خبری را دریافت کردیم مبنی بر اینکه 9 مسافر کره جنوبی که از سرزمین‌های اشغالی فلسطین به کره جنوبی بازگشته‌اند از نظر کروناویروس جدید مثبت بودند. بنابراین این افراد از سرزمین‌های اشغالی که رژیم صهیونیستی مدعی است از کرونا پاک هستند به کره جنوبی رفته‌اند و مثبت بوده‌اند. بنابراین رژیم صهیونیستی آن قدر درباره کروناویروس کتمان  کرده که افراد از کره جنوبی به این کشور سفر کرده و مبتلا بازمی‌گردند.
وی افزود: در عین حال کشورهایی هم وجود دارند که اصلا ساختار اطلاع‌رسانی در این زمینه ندارند و اعلام می‌کنند که تا امروز هیچ مورد مثبتی نداشته‌ایم. بنابراین مردم این موضوعات را این چنین برداشت نکنند که یک کشور عقب‌افتاده تاکنون هیچ مورد مثبتی نداشته و ما به عنوان کشوری که یکی از بهترین زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی را داریم، موارد مثبت کرونا را داشته‌ایم.
 فعلا سفر به قم و شهرهای زیارتی را
توصیه نمی‌کنیم
وزیر بهداشت در ادامه صحبت‌هایش با تاکید بر توجه به مسایل بهداشتی گفت: باید شستن دست‌ها، پرهیز از روبوسی، نرفتن به نقاط پرجمعیت و غیره را رعایت کنیم. در عین حال از مردم عزیز قم خواهش می‌کنم که سفر نکنند. برخی به ما گفتند که قم را قرنطینه کنید، اما من اعتقاد دارم مردم ما آنقدر فهیم، شریف و باشخصیت هستند که با آموزش‌هایی که ارایه می‌دهیم، خودشان رعایت می‌کنند و قرنطینه خانگی را برای خودشان اعمال می‌کنند. بنابراین خواهشم از مردم این است که از قم به جایی سفر نکنند و در عین حال اعلام می‌کنم که در حال حاضر رفتن به سمت قم و شهرهای زیارتی را مطلقا توصیه نمی‌کنیم؛ چرا که در حال حاضر قم یک کانون بیماری است که باید آن را مدیریت  کنیم و موارد زیادی را که از مناطق مختلف مورد بررسی قرار  دادیم و مثبت شده‌اند، اکثرا منشأ سفر به قم داشته‌اند.