kayhan.ir

کد خبر: ۱۷۷۷۶۶
تاریخ انتشار : ۲۹ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۶
علی‌رغم گذشت بیش از دو هفته از پایان اغتشاشات
علی‌رغم گذشت بیش از دو هفته از پایان اغتشاشات اخیر در ایران، مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنان به دخالت در امور داخلی ایران ادامه می‌دهد.
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه دخالت‌های مقامات کشورهای خارجی در امور داخلی ایران، تهران را به‌دلیل برخورد با ناآرامی‌ها به نقض حقوق بشر متهم کرد. بورل طی اظهاراتی مداخله‌جویانه درباره ایران، در جلسه عمومی ‌پارلمان اروپا، با ادعای اینکه ایران در آستانه بحران اقتصادی بسیار جدی قرار دارد، گفت: کمبود منابع بنیادین مانند دارو، تورم و نرخ بیکاری بالا منجر به تظاهرات‌هایی [در ایران] شد. من و سازمان‌های متبوع، تحولات اخیر حول تظاهرات‌ها [در ایران] را به دقت زیر نظر گرفتیم. به نوشته وبگاه اطلاع‌رسانی اتحادیه اروپا، وی ضمن مطرح کردن ادعاهای بی‌اساس درباره نحوه کشته‌شدن چند نفر در جریان اغتشاشات اخیر در ایران، مدعی شد: این مسائل، وخامت و گستردگی چیزی را که [در ایران] اتفاق افتاده و در حال رخ دادن است،‌ نشان می‌دهد. ما در پاسخ دادن به این تحولات ساکت نبوده‌ایم و برعکس، به‌صورت‌های خصوصی و علنی واکنش نشان داده‌ایم.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با افتخار کردن به اینکه اولین بیانیه وی در این سمت، در حمایت از اعتراضات در ایران بوده، افزود: در آن بیانیه، ما صراحتا تأکید کردیم که علی‌رغم درخواست‌ها برای خویشتن‌داری، واکنش نامتناسب نیروهای امنیتی ایران به معترضان منجر به تعداد بالای کشته‌ها و مجروحان شد.
به گزارش فارس، پیش از این هم دولت‌های آمریکا، فرانسه و آلمان در بیانیه‌هایی مداخله‌جویانه از ناآرامی‌های اخیر در برخی مناطق در ایران حمایت کرده و توقف مقابله با ناآرامی‌ها را خواستار شده بودند. «برایان هوک» نماینده ویژه رئیس‌جمهور آمریکا در امور ایران و رئیس «گروه اقدام ایران» در وزارت خارجه این کشور، در واکنش به قطع اینترنت در ایران، از شرکت‌های گرداننده شبکه‌های اجتماعی بین‌المللی خواست حساب‌های متعلق به سران تهران را مسدود کنند.
نام:
ایمیل:
* نظر: