kayhan.ir

کد خبر: ۱۷۷۱۴۴
تاریخ انتشار : ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۶
در ادامه اقدامات ضدایرانی
در ادامه حمایت‌های پی‌در‌پی مقام‌های آمریکایی از ناآرامی‌های اخیر ایران، این‌بار کنگره لایحه‌ای در حمایت از اغتشاشگران ارائه داد.

مقام‌های آمریکایی با شروع اعتراضات به افزایش قیمت بنزین در ایران و اقدام برخی عناصر در تبدیل این اعتراض به آشوب در تهران و برخی از شهرهای ایران، از ناآرامی‌ها و آشوب در خیابان‌های ایران حمایت کرد.
آن‌طور که روزنامه آمریکایی «واشنگتن ‌تایمز» گزارش کرده است، این‌بار کنگره آمریکا وارد عمل شده و در اقدامی مداخله‌جویانه اولین لایحه را در حمایت از معترضان ایران ارائه داده است.
طبق این گزارش، نمایندگان کنگره آمریکا با ارائه لایحه‌ای به صراحت از ناآرامی‌های اخیر در ایران حمایت کردند و دولت را به واکنش خشونت‌بار در قبال معترضان متهم کرده است.
جو ویلسون، نماینده جمهوری‌خواه ایالت کارولینای جنوبی و از نویسندگان این لایحه، درخصوص این اقدام کنگره گفت: با این قطعنامه، کنگره پیام دو حزبی (جمهوری‌خواه، دموکرات) محکمی ‌به مردم ایران ابلاغ می‌کند مبنی بر اینکه ما از آرمان‌های دموکراتیک آنها حمایت می‌کنیم.
وی در ادامه، مقام‌های ایران را به نقض حقوق بشر متهم کرد و بر تشدید فشار به ایران تأکید کرد و مدعی شد: کنگره هر اقدامی را که قادر باشد، انجام می‌دهد تا حکومت ایران برای نقض عامدانه حقوق بشر، پاسخگو باشد.
از طرف دیگر، تد دویچ نماینده دموکرات ایالت فلوریدا که از دیگر نویسندگان این لایحه ضدایرانی است، در حمایت از ناآرامی‌های ایران، برخورد دولت با آشوبگران که اموال عمومی ‌را تخریب کرده بودند را نقض حقوق بشر دانست و مدعی شد: رژیم ایران، سابقه ننگینی در نقض گسترده حقوق بشر مردم خود دارد که شامل سانسور اینترنت، محدود کردن آزادی مذاهب و مشارکت سیاسی، زندانی‌ کردن خبرنگاران و شکنجه مخالفان سیاسی می‌شود.
این اولین‌بار نیست که دولت آمریکا و کنگره این کشور با مداخله‌ در امور داخلی کشورهای دیگر، سعی در تضعیف دولت‌های حاکم آن کشورها دارند.
چندی پیش و به‌رغم مخالفت شدید پکن، رئیس‌جمهور آمریکا قانون مصوب کنگره این کشور در حمایت از اعتراضات هنگ‌کنگ را امضا کرد.
این اقدام دولت ‌ترامپ در حالی صورت گرفت که پکن بارها ضمن هشدار درباره هرگونه مداخله خارجی در امور داخلی هنگ‌کنگ تأکید کرده بود که هنگ‌کنگ بخشی از چین باقی خواهد ماند.
به گزارش فارس، آمریکا در حالی از قطعی اینترنت و وضعیت معترضان ابراز نگرانی کرده است که سال‌هاست با اعمال شدیدترین تحریم‌ها، مانع از دسترسی مردم ایران به اساسی‌ترین نیازهایشان همچون دارو و دیگر اقلام ضروری شده است.
نام:
ایمیل:
* نظر: