kayhan.ir

کد خبر: ۱۷۶۶۶۱
تاریخ انتشار : ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۹
رسانه‌های مصری اعلام کرده‌اند که قاهره به سران حماس اطلاع داده که طرح آمریکا موسوم به «معامله قرن» به آن شکلی که پیش‌تر مطرح شده بوده، ساقط شده و قرار است یک آتش‌بس جایگزین آن شود.رئیس‌جمهور آمریکا در دو سال گذشته سعی داشت تا طرح موسوم به معامله قرن را با هدف قانونی کردن ‌اشغالگری رژیم صهیونیستی در فلسطین رونمایی کند. اما مخالفت‌های جهانی با این طرح و هراس از پیامدهای آن باعث به تعویق افتادن چند باره این طرح شده و اکنون صحبت از «شکست کامل معامله قرن» می‌شود.
در این راستا خبر رسیده، هیئت حماس به ریاست «اسماعیل هنیه» رئیس ‌دفتر سیاسی این جنبش که هفته گذشته وارد مصر شدند شنبه جلسه‌ای چهار ساعته با مقامات سازمان اطلاعات مصر و رئیس ‌آن «عباس کامل» داشت. روزنامه «العربی الجدید» به نقل از منابع آگاه مصری نوشته، جنبش حماس سیگنال‌هایی از مصر دریافت کرده مبنی بر اینکه طرح موسوم به «معامله قرن» به آن شکلی که دولت «دونالد ترامپ» تبلیغ می‌کرد، ساقط و به یک پیشنهاد برای توافق آتش‌بس طولانی‌مدت با رژیم ‌اشغالگر صهیونیستی تبدیل شده و حماس از این موضوع استقبال کرده است.
«نشست روز شنبه شاهد رایزنی‌های گسترده‌ای در پرونده امنیتی مشترک و حصار مرزی میان منطقه سینا و نوار غزه به علاوه پرونده آتش‌بس میان نوار غزه و رژیم ‌اشغالگر اسرائیل بود، پیشرفت‌های زیادی در پرونده آتش‌بس حاصل شد اما هنیه پاسخ نهایی خود درباره برخی نکات  را نداد و این پاسخ را به دور بعدی ورود به قاهره موکول کرد.»
به گزارش فارس، در ادامه این گزارش آمده: «صحبت از معامله قرن به شکلی که پیشتر مطرح بوده، کاملا تمام شده و آنچه باقی مانده تفاهمات و خطوط کلی است که به توافقی محدود برای آتش‌بس طولانی مدت نزدیک‌تر است». بنابر اعلام این منابع آگاه، حماس در کل آتش‌بس طولانی‌مدت با صهیونیست‌ها را پذیرفته و مصر درصدد انجام رایزنی با دیگر گروه‌های فلسطینی در نوار غزه است، گروه‌هایی که با این توافق مخالفند. جنبش حماس تاکنون به این خبر واکنشی نشان نداده‌ اما پیش از این هرگونه گفت‌وگو درمورد آتش‌بس طولانی با صهیونیست‌ها را رد کرده بود.
نام:
ایمیل:
* نظر: