kayhan.ir

کد خبر: ۱۷۵۸۱۹
تاریخ انتشار : ۰۶ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۷
اقدام عجیب وزارت صمت
درحالی که قیمت گوجه فرنگی در بازار به شکل غیرقابل قبولی افزایش یافته و هر کیلوگرم از این محصول تا ۱۴ هزار تومان به فروش می‌رسد وزارت صنعت شرایط صادرات این محصول را تسهیل کرد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، در شرایطی که قیمت گوجه فرنگی در بازار داخلی به دلیل ورود به فصل سرما و کاهش تولید افزایش یافته است، وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای تسهیل شرایط صادرات این محصول گام برداشت.
سعید عباس پور مدیرکل دفتر صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه‌ای به شامانی مدیرکل دفتر صادرات گمرک جمهوری اسلامی نوشت: «با توجه به حذف اثرگذاری وزارت جهاد کشاورزی در سامانه الکترونیکی گمرک برای صادرات گوجه فرنگی خواهشمند است دستور فرمائید با توجه به رفع ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی به علت عدم نیاز به تایید سیستمی وزارت جهاد کشاورزی، دسترسی ذی ربط در تجارت فرامرزی حذف شود».
این تصمیم در شرایطی اتخاذ شده که ماه گذشته که قیمت فروش گوجه فرنگی برای کشاورزان به کمتر از 500 تومان کاهش یافته بود و با تولید مازاد روبه رو بودیم، این محصول صادر نمی‌شد و روی دست کشاورزان مانده بود. اما حالا که قیمت گوجه به شدت افزایش یافته و بازار داخل با مشکل عرضه رو‌به‌رو است، صادرات تسهیل می‌شود.
گفتنی است، در روزهای گذشته قیمت گوجه‌فرنگی در بازارهای داخلی افزایش پیدا کرد و به 14 هزار تومان در هر کیلو نیز رسید. اما برخی مسئولان در واکنش به این موضوع، مسائل طبیعی را علت کمبود عرضه عنوان نموده و بیان کردند که بارندگی‌های اخیر و از بین رفتن برخی محصولات، باعث افزایش قیمت گوجه‌فرنگی
شده است.
در این وضعیت، هفته گذشته اخباری منتشر شد که نشان می‌داد کشور پاکستان مشتری پروپا قرص گوجه فرنگی ایران شده و هر کیلو گوجه فرنگی ایران حدود ۱۴ هزار تومان به بازار پاکستان می‌رسد. برقراری جریان صادرات به کشور پاکستان کافی بود تا بار دیگر جریان عرضه این محصول به بازار داخلی با سکته مواجه شود.
اما در شرایطی که پیش‌بینی می‌شد مسئولان به دنبال راهکارهایی برای تنظیم بازار داخلی و کنترل قیمت این محصول پرمصرف در سفره ایرانی‌ها باشند، تصمیم جدید وزارت صمت برای تسهیل صادرات گوجه عجیب به نظر می‌رسد.
نام:
ایمیل:
* نظر: