kayhan.ir

کد خبر: ۱۷۳۰۰۶
تاریخ انتشار : ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۰
یک کارشناس اقتصادی:
یک کارشناس اقتصادی با انتقاد از معافیت مالیاتی مناطق آزاد گفت: معافیت مناطق آزاد از مالیات بر ارزش افزوده شفافیت را خدشه‌دار می‌کند و به فرار مالیاتی و سوء استفاده از موقعیت مناطق برای سودجویی منجر می‌شود.
هادی ترابی‌فر در گفت‌و‌گو با خبرگزاری مهر اظهار داشت: عمده دلیل اعمال معافیت در مالیات بر ارزش افزوده به دو مورد برمی‌گردد. مورد اول اینکه هزینه وصول و اجرای این نوع مالیات در برخی حوزه‌ها بالاست. دلیل دیگر هم معاف کردن مالیات بر ارزش افزوده از کالاهای مایحتاج اصلی خانوارهای ضعیف است.
وی افزود: پیش از این دولت اعلام کرد قصد دارد پیش‌نویس لایحه اصلاح معافیت‌های مالیاتی را تهیه کند اما در نهایت این لایحه با لایحه مالیات مجموع بر درآمد ادغام شد اما با توجه به اینکه در حال حاضر بحث معافیت‌ها مطرح است چرا این اصلاح معافیت‌ها را در مالیات بر ارزش افزوده اعمال نمی‌کند؟
این کارشناس اقتصادی با اشاره به تصمیم برخی نمایندگان مجلس برای معافیت مناطق آزاد از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، بیان کرد: عمده دلیل معافیت مناطق آزاد به قانون «چگونگی اداره مناطق آزاد» بر می‌گردد. در این قانون موضوع  «رونق تولید و صادرات» به عنوان هدف اصلی ایجاد مناطق آزاد ذکر شده است.
ترابی‌فر اضافه کرد: برای دستیابی به این هدف، باید از تولیدکننده حمایت کرد اما در حال حاضر این مناطق از مالیات بر ارزش افزوده‌ای معاف هستند که به مصرف‌کننده اصابت می‌کند!
به گفته ترابی‌فر، معافیت مناطق آزاد از مالیات بر ارزش افزوده شفافیت را خدشه‌دار می‌کند و به فرار مالیاتی و سوء استفاده از موقعیت مناطق برای سودجویی منجر می‌شود. بنابراین با توجه به فلسفه مالیات بر ارزش افزوده، معافیت‌های مالیاتی، نیاز کشور به درآمدهای مالیات و کسری بودجه بزرگی که در سال جاری و احتمالا سال بعد رخ خواهد داد، باید معافیت مناطق آزاد لغو شود.
وی بیان کرد: معافیت‌ها به کاهش درآمدهای دولت منجر می‌شود و وابستگی به درآمدهای نفتی را افزایش می‌دهد این در حالی است که درآمدهای نفتی به دلیل تحریم‌ها قابل اتکا نیست.
این کارشناس اقتصادی با اشاره به طولانی بودن زمان معافیت مالیات عملکرد مناطق ِآزاد گفت: حتی در معافیت مالیات عملکرد نیز زمان زیادی را به مناطق آزاد اختصاص داده‌ایم؛ مطابق با ماده ۱۳ قانون «چگونگی اداره مناطق آزاد» این مناطق مشمول معافیت ۱۵ ساله از پرداخت مالیات عملکرد شرکت‌ها و تولیدکننده‌ها بودند و در اصلاحیه‌ای که به این قانون خورد زمان معافیت به ۲۰ سال افزایش یافت!

نام:
ایمیل:
* نظر: