kayhan.ir

کد خبر: ۱۶۷۴۸۹
تاریخ انتشار : ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۷
پلیس فتا نسبت به کلاهبرداری از شهروندان با اپلیکیشن‌ها و سایت‌های جعلی کارت سوخت هشدار داد.به دنبال اعلام شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی مبنی بر الزام استفاده از کارت سوخت برای خودروها، ممکن است کلاهبرداران و مجرمان سایبری نیز دست به کار شده و با سوءاستفاده از پیگیری بسیاری از شهروندان در مورد کارت سوخت با طراحی اپلیکیشن‌ها و سایت‌های جعلی اقدام به کلاهبرداری از شهروندان کنند.
عمده کلاهبرداری‌ها در این مورد به شیوه فیشینگ انجام شده و در جریان آن، کاربران به درگاه‌های جعلی پرداخت بانکی هدایت شده و اطلاعات مربوط به شماره کارت، رمز دوم اینترنتی‌، تاریخ انقضا، cvv2 و هرآنچه که مربوط به خرید اینترنتی است به بهانه پرداخت مبلغ اندکی نظیر دو تا 10هزار تومان از آنان اخذ می‌شود و سودجویان در فرصتی مناسب اقدام به تخلیه حساب بانکی کاربران می‌کنند.
همچنین در شیوه‌ای دیگر نیز ممکن است افراد سودجو با طراحی سایت و اپلیکیشن و سوءاستفاده از درگاه‌های بانکی واقعی که عمدتاً اجاره‌ای است، مقادیری کمتر از 100 هزار تومان را در ازای صدور المثنی کارت سوخت، صدور خارج از نوبت کارت سوخت و... دریافت کرده و هیچ خدماتی نیز به متقاضیان ارائه ندهند که در این خصوص با توجه به کم‌بودن مبلغ احتمال شکایت از سوی مالباخته نیز کمتر می‌شود.
به گزارش ایسنا، پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات نیروی انتظامی ‌در همین راستا به شهروندان هشدار داد که اولا دریافت کارت سوخت خودروی خود را به روزها و ساعات پایانی موکول نکنند و ثانیا به هیچ عنوان به پیامک‌ها، تبلیغات فضای مجازی، سایت‌ها و اپلیکیشن‌هایی مرتبط با کارت سوخت توجه نکرده و اطلاعات خود را صرفا از مراجع رسمی ‌اعلام شده از سوی وزارت نفت پیگیری کنند.
همچنین از آنجایی‌که یکی از روش‌های ثبت‌نام، استفاده از اپلیکیشن دولت همراه است، این احتمال وجود دارد تا مجرمان سایبری با طراحی اپلیکیشن‌هایی مشابه و جعلی، اقدام به سرقت اطلاعات کاربران کنند یا با قرار دادن این اپلیکیشن در سایت‌های آلوده به بدافزار، اطلاعات ذخیره شده در سیستم قربانیان را هدف قرار دهند. بنابر این پلیس فتا تأکید کرده که شهروندان برای دریافت نسخه اصلی اپلیکیشن مربوطه باید از سایت‌های معتبر ارائه‌دهنده اپلیکیشن تلفن همراه استفاده کرده و از دانلود و نصب منابع دیگر خودداری کنند. همچنین باید توجه داشته باشند که ثبت‌نام از طریق سامانه مذکور و همچنین اپلیکیشن دولت همراه، رایگان بوده و نیازی به پرداخت وجه و ارائه اطلاعات بانکی در این مرحله نیست.
با اعلام شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، مالکان خودرو و موتورسیکلت‌های فاقد کارت تنها با مراجعه به سامانه خدمات دولت همراه به‌نشانی www.mob.gov.ir و اپلیکیشن خدمات دولت همراه می‌توانند برای ثبت‌نام کارت سوخت اقدام کنند و دیگر شیوه‌ها و سایت‌ها مورد تایید نیست.
نام:
ایمیل:
* نظر: