kayhan.ir

کد خبر: ۱۵۷۲۴۵
تاریخ انتشار : ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۱
رئیس‌جمهور گفت : هرچه لعنت دارید بر کسی لعنت بفرستید که این شرایط را برای کشور به وجود آورده است. آمریکایی‌ها، صهیونیست‌ها و ارتجاع منطقه‌این شرایط را به وجود آورده‌اند.

حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور روز گذشته در حاشیه آخرین جلسه هیئت دولت در سال 97 افزود : در سال 97 مردم ایران با وجود سختی‌ها و مشکلات، حماسه‌های بسیاری را آفریدند. در این شرایط دشمنان همه توان خودشان را علیه ملت ایران به کار بردند.
رئیس‌جمهور تصریح کرد:‌ در سال گذشته 4 هزار مگابایت برق آبی خود را از دست دادیم و مردم به لحاظ کمبود آب و برق در مضیقه بودند. امسال در طول سالی که رو به پایان هستیم، 8 نیروگاه به مدار افزوده شد و شاهد بیش از 1200 مگابایت هستیم که این امر قدم بزرگی برایمان به شمار می‌رود. همچنین در زمینه آب یک و یک دهم میلیارد متر مکعب آب را مهار کردیم که در سال آینده مقدار بیشتری را مهار خواهیم کرد.
روحانی اظهار کرد: در سال 97 بیش از 1500 روستا را آب رسانی کردیم که سال آینده این مقدار را افزایش خواهیم داد. در سال97 گازرسانی را برای سه هزار روستا انجام داده‌ایم که این رقم را برای سال آینده افزایش خواهیم داد. همچنین همه روستاهای جمعیت بالای 10 خانوار دارای برق هستند.
وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به بدعهدی آمریکایی‌ها در تعهدات‌شان ‌اشاره کرد و گفت:‌ مشکل دیگر کشورمان این است که دشمنان قسم خورده‌اند که با همه توان‌شان تلاش کنند تا مانع از پیشرفت زندگی ایرانیان شوند و به نوعی زندگی عادی مردم را بگیرند. آمریکایی‌ها بدون هیچ دلیلی از تعهدات شان خارج شدند و شدیدترین تحریم‌ها را بر ملت ایران اعمال کردند. آنها بر این تصور هستند که اگر تحریم‌ها و فشارها را بیشتر کنند، می‌توانند به ایران برگردند و هدف آمریکایی‌ها بیش از این نیست که می‌خواهند به تهران برگردند و بر مردم مسلط شوند.
ایستادگی ملت تلاش دشمنان را
ناکام گذاشت
روحانی ادامه داد:‌ این هدف امکان‌ناپذیر است، ملتی که در طول مبارزات ایستادگی کرده است، باز هم ایستادگی می‌کند و دشمن به این اهدافش نخواهد رسید هرچند تلاش‌هایی کرده است اما هیچ زمانی به هدف‌های موردنظر نرسیده است.
وی یادآور شد: کاروان تدبیر و امید مسیری را از سال 92 آغاز کرد. قله فتح مان روشن بود اما در این مسیر راهزنان به ما حمله کردند و قدری نظم در این مسیر متوقف شد تا به اندازه‌ای که کار برایمان سخت شد. قدرت‌هایی همچون آمریکا، صهیونیسم و ارتجاع منطقه دست به دست هم دادند تا ملت را به زانو در بیاورند و انتقام چهل سال را از آنها بگیرد. در این مدت مشکلاتی در ارز و قیمت کالا برایمان ایجاد شد اما دولت نه تنها ناامید و خسته نشد،‌ بلکه به فکر حل مشکلات بود.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: زمانی که شاهد مشکلاتی در ارز بودیم، دائما به این فکر می‌کردیم که چگونه نابسامانی‌ها را مهار و کنترل کنیم. نسبت به فشارها و تحریم ها،‌ بخش‌های مختلف دولت همچون بانک مرکزی تا حدی تلاش کرد تا قیمت ارز را کنترل کند و نگذارد نابسامانی ادامه یابد و یک مهار نسبی انجام گرفت. البته این به آن معنا نیست که قیمت ارز متعادل است و ما به نقطه مطلوب رسیده ایم اما توانستیم این مشکل را تا اندازه‌ای مهار کنیم.
وی بیان کرد:‌ تورم ماه‌های شهریور و مهر مشکلاتی را برایمان ایجاد کرد. تورم ماه شهریور هفت واحد درصد بود که توانستیم این رقم را به یک و شش دهم برسانیم و تا اندازه‌ای تورم ماهانه را مهار کنیم.
رئیس‌جمهور تصریح کرد:‌ فشار و سختی‌هایی در برخی اقلام بر مردم وارد شد و مردم توانستند سالی را با سختی، فشار و مشکلات بگذرانند. دولت همه توان و قدرت را نسبت به آینده به کار گرفته است و نه تنها ناامید نبوده که بسیار امیدواریم.
وی با‌اشاره به وظایف رسانه‌ها اظهار کرد:‌ وظیفه مهم رسانه‌ایجاد امید بیشتر و وحدت است. با این دو اصل به آینده می‌توان امیدوار بود و آینده روشن را رقم زد و همه متحد باشیم. البته سختی‌هایی وجود دارد که می‌توان با این اصول از سختی‌ها عبور کرد.
روحانی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به شکست‌های نقشه‌های آمریکا‌اشاره کرد و گفت: آمریکا تلاش‌های بسیاری علیه کشورمان انجام می‌دهد اما با شکست‌هایی روبرو می‌شود و به هیچ کدام از اهدافش نرسید؛ چراکه ما حساب شده و بر مبنای منافع ملی حرکت کردیم و هم اکنون مورد تحسین همه کشورها هستیم.
وی بیان کرد: امروز همه کشورها از لحاظ سیاسی، منطقه‌ای و حقوقی پشتیبان ایران هستند و در مقاطع مختلف از لحاظ حقوقی، موفقیت‌های خوبی را کسب کرده‌ایم تا جایی که در دادگاه بین‌المللی لاهه و اروپا رأی‌های خوبی را به نفع کشور به خود اختصاص دادیم و به نوعی آمریکا را شکست دادیم.
تدوین لایحه شکوائیه علیه آمریکا
با عنوان جنایت علیه بشریت
رئیس‌جمهور تصریح کرد: معاونت حقوقی ریاست جمهوری، وزیر دادگستری و وزیر امور خارجه را مسئول تدوین لایحه شکوائیه‌ای با عنوان جنایت علیه بشریت را علیه آمریکایی‌ها و کسانی که در تحریم و اجرای تحریم دخالت داشتند، می‌کنم تا بتوانیم پس از تدوین لایحه آن را در دادگاه صالحه ببریم و مسائل را از آن دنبال کنیم. در این لایحه مسائل قضایی شفاف و روشن مشخص خواهد شد که در آینده چه اقداماتی را انجام دهیم.
وی بیان کرد: به ملت ایران می‌گویم که مطمئن باشند ما لحظه‌ای از توطئه‌های دشمن و مشکلاتی که دارند،غفلت نمی‌کنیم و با همه توان و در حد بضاعت مان مشکلات را حل می‌کنیم. برخی‌ها از شیوه مان ایراداتی گرفته‌اند که در سال آینده شیوه را تغییر خواهیم داد و مسیر را به درستی ادامه خواهیم داد.
رئیس‌جمهور تصریح کرد:‌ دشمن اصلی و توطئه‌گر اصلی را از یاد نبریم. هرچه لعنت دارید بر کسی لعنت بفرستید که این شرایط را برای کشور به وجود آورده است. آمریکایی‌ها، صهیونیست‌ها و ارتجاع منطقه‌این شرایط را به وجود آورده‌اند.
وی بیان کرد:‌ در بخش سلامت همچون گذشته تلاش می‌کنیم و امروز تأکید کرده‌ایم که طرح تحول سلامت با قدرت ادامه یابد. همچنین پرداختی مردم به همان صورت وجود دارد و وزارت بهداشت تا پایان دولت پرداخت 33 درصد را به 25 درصد خواهد رساند.
روحانی در پایان از افتتاح طرح‌هایی در سال آینده خبر داد که در فرصتی مناسب آن را اطلاع‌رسانی خواهد کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر: