kayhan.ir

کد خبر: ۱۵۳۹۹۱
تاریخ انتشار : ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۲
مدیر‌مسئول کیهان در گفت و گو با آنا :
مدیرمسئول روزنامه کیهان گفت: اینستکس یک سامانه فریب برای تحقیر ملت ایران است که با هدف تامین منافع غرب تهیه شده است.
حسین شریعتمداری در گفتگو با خبرنگار حوزه احزاب گروه سیاسی خبرگزاری آنا، درباره اینستکس (INSTEX) که مخفف Instrument in Support of Trade Exchange به معنای «ابزاری برای حمایت از تبادلات تجاری» توسط اتحادیه اروپا، اظهار کرد: اینستکس در حقیقت دو مرحله پایین‌تر از سامانه ذلت‌بار SPV است که اروپایی‌ها درپی تحمیل آن بودند.
وی با بیان اینکه اینستکس نوعی کلاهبرداری است، افزود: آنچه که در این سامانه مالی آمده است تامین‌کننده منافع کشورهای اروپایی و ادامه خسارت‌های فاجعه‌باری است که برجام درپی داشته است.
مدیرمسئول روزنامه کیهان با ‌اشاره به متن اینستکس، گفت: در تصویب نهایی اینستکس قرار شده ایران ارز حاصل از فروش نفت خود به کشورهایی نظیر کره‌جنوبی، هند و ژاپن را به بانک‌های اروپایی بسپارد. این یک امتیاز بزرگ برای اروپاست که از ذخایر ارزی ما به نفع خود سود می‌برد و این درحالی است که اروپایی‌ها برخلاف متن صریح برجام و صرفا برای رعایت تحریم‌های آمریکا حاضر نیستند از ایران نفت بخرند.
اینستکس
«هیچ» سودی برای ایران نخواهد داشت
شریعتمداری گفت: از طرفی دیگر اینستکس ایران را ملزم می‌کند که تنها با کشورهای اروپایی رابطه تجاری داشته باشد. در این بخش نیز فقط منافع اروپا در نظر گرفته شده است که امتیاز دیگری برای آنهاست و نه ما. مدیر مسئول کیهان گفت حقیرانه‌ترین و ذلت‌بار‌ترین بخش اینستکس آن است که ایران در مقابل درآمد نفتی خود تنها مجاز به خرید مواد غذایی و دارو خواهد بود. این دقیقا همان نسخه نفت در مقابل غذا و داروست که آمریکا و اروپا بعد از شکست صدام در حمله به کویت برای عراق پیچیدند! انگار ما یک کشور شکست‌خورده و تسلیم‌شده و یا کودک یتیم و نا‌بالغی هستیم که اروپایی‌ها باید ما را سرپرستی کنند و برای دارایی‌هایمان تصمیم بگیرند! شریعتمداری افزود: محروم کردن ایران از رابطه تجاری با کشورهای غیر‌اروپایی و تحمیل انحصار تجاری ایران به اروپا تحقیر دیگری است که در اینستکس علیه کشورمان تدارک دیده‌اند.
مدیرمسئول کیهان با تأکید بر اینکه ایران در عرصه تولیدات دارویی و غذایی بسیار پیشرفت داشته، تصریح کرد: خرید غذا و دارو از اروپا به منزله ورشکستگی و تعطیلی کارخانه‌ها و مراکز تولید این مواد است که ورشکستگی این واحدهای تولیدی و افزایش بیکاری را به دنبال دارد.
وی در ادامه گفت: اینستکس به این همه تحقیر و زورگویی بسنده نکرده و اجرای آن را به تصویب کنوانسیون‌های استعماری پالرمو،FATF و CFT نیز مشروط کرده است و مذاکره درباره توان موشکی و حضورمان در منطقه را هم در بیانیه پیوست آورده است!
شریعتمداری اظهار داشت؛ گستاخی اروپا حاصل دیپلماسی التماسی دولت است و اگر در مقابل باج‌خواهی‌های غرب ایستاده بودیم جرأت ارائه اینگونه طرح‌ها و سامانه‌های استعماری را نداشتند ولی هنگامی که در مقابل زورگویی‌های خود واکنش غیرتمندانه‌ای از سوی دولت نمی‌بینند، هر روز بر اینگونه جسارت‌ها می‌افزایند.
مدیر‌مسئول کیهان گفت: نیم‌نگاهی به متن اینستکس به وضوح نشان می‌دهد که تروئیکای اروپایی در این متن، خواسته‌های آمریکا و آرزوهای ترامپ را فهرست کرده و انجام آن را از ایران خواسته‌اند. ترامپ درحالی از برجام خارج شد که به گفته موگرینی، اطمینان یافته بود ایران در برجام باقی می‌ماند و برای توان موشکی خود حاضر به مذاکره می‌شود. ترامپ ۹ بار این خواسته خود را تکرار کرده بود ولی این اتفاق نیفتاد و حالا اروپایی‌ها همان آرزوی ترامپ را در قالب اینستکس  فهرست کرده و ارائه داده‌اند!
وی با ‌اشاره به سمت و سوی تحقیر‌آمیز و فاجعه‌بار اینستکس و اینکه برخی از مقامات اروپایی نیز اعلام بر بی‌فایده بودن آن تاکید کرده‌اند گفت: اکنون دیگر آن عده اقلیت از اعضای محترم مجمع تشخیص مصلحت نیز باید بدون کمترین تردید FATF را رد کنند و با اتفاق آراء بر عزت و اقتدار ایران اسلامی تاکید بورزند.
نام:
ایمیل:
* نظر: