kayhan.ir

کد خبر: ۱۵۳۲۸۰
تاریخ انتشار : ۰۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۱
لایحه پالرمو که در کمیسیون‌های تخصصی رد شده، در جلسه دیروز مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد بحث و بررسی قرار گرفت و به نتیجه نرسید و در نهایت اعضای مجمع تصمیم نهایی درباره این لایحه را به جلسه بعد(دو هفته آینده) موکول کردند.

مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح شنبه ششم بهمن ماه به ریاست آیت‌الله آملی لاریجانی و با حضور اعضا تشکیل جلسه داد.
در جلسه دیروز که تعدادی از فقهای شورای نگهبان، وزرای امور خارجه و امور اقتصادی و دارایی، معاون حقوقی رئیس‌جمهور، رئیس‌کل بانک مرکزی و روسای کمیسیون‌های قضایی و امنیت ملی مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند، ادامه بررسی لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی موسوم به پالرمو، اختلافی بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان مطرح گردید.
بر اساس این گزارش ابتدا گزارش کمیسیون‌های سیاسی دفاعی و حقوقی و قضایی مجمع تشخیص مصلحت نظام ارائه گردید و در ادامه روسای کمیسیون‌های قضایی و امنیت ملی مجلس و سپس وزرای امور خارجه و اقتصاد و نیز رئیس‌کل بانک مرکزی و معاون حقوقی رئیس‌جمهور دیدگاه‌های خود را به نمایندگی از مجلس و دولت مطرح کردند.
در این جلسه محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه و فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد از لایحه پالرمو دفاع کرده و این مسئله را نیاز فعلی کشور دانستند.
به گزارش تسنیم، در جلسه دیروز مجمع تشخیص مصلحت نظام، کمیسیون‌های تخصصی نظرات خود را درباره این لایحه طرح کردند؛ آن‌طور که مصطفی میرسلیم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام جلسه دیروز مجمع را روایت کرده، با توجه به گزارش کمیسیون‌های تخصصی، زمان جلسه اجازه ورود اعضا به جزئیات لایحه را نداده و بر همین اساس وی گفته که نمی‌تواند درباره اینکه کلّیت اعضای مجمع چه‌نظری درباره این لایحه دارند، اظهارنظر کند. چون اعضای مجمع تشخیص به‌صورت مشخص درباره این لایحه در جلسه دیروز بحث نکردند نمی‌توان نظر کلّیت مجمع را تشخیص داد؛ قرار شد در جلسه بعدی اعضای مجمع درباره این لایحه به تصمیم برسند.
بررسی لایحه پالرمو در جلسه دیروز مجمع تشخیص مصلحت نظام به نتیجه نرسید و در نهایت اعضای مجمع تصمیم نهایی درباره این لایحه را به جلسه بعد(دو هفته آینده ) موکول کردند.
ردشدن پالرمو در کمیسیون‌های تخصصی
به گزارش مهر، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در جمع خبرنگاران درباره فرجام بررسی لایحه پالرمو، گفت: دو لایحه از لوایح اختلافی میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان از باب مصلحت به مجمع ارجاع شد، یکی مربوط به کنوانسیون پالرمو و دیگری موضوع CFT که مرتبط با مسایل تروریستی است.
رضایی افزود: جمع‌بندی مباحث کارشناسی در دبیرخانه مجمع به اتمام رسید و به کمیسیون‌های ذیربط شامل دو کمیسیون سیاسی، دفاعی، امنیتی و حقوقی قضایی برای بررسی‌های بیشتر ارجاع شد و امروز هر دو کمیسیون دیدگاهشان را اعلام کردند.
وی با بیان اینکه ما در پی این هستیم که آنچه به منافع ملی مربوط و در بهبود زندگی مردم موثر است و نیز آنچه به نفع نظام و انقلاب است مدنظر قرار دهیم، اظهارداشت: در حقیقت مجمع آخرین سنگر منافع ملی و منافع جمهوری اسلامی است و ما در اینجا نمی‌توانیم تحت تاثیر فشارها قرار بگیریم و باید آنچه به نفع ملت و کشور است پیش ببریم.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این پرسش که در خبرها آمده است که موضوع الحاق ایران به پالرمو در کمیسیون‌های تخصصی به مصلحت دانسته نشده است، تاکید کرد: این، واقعیتی است اما تصمیم نهایی را در این باره مجمع می‌گیرد یعنی کمیسیون‌های کارهای کارشناسی را انجام می‌دهند و نتایج را به صحن مجمع می‌دهند که باید در این باره نظر نهایی را اعلام کنند.
رضایی، یکی از مباحث جدی مرتبط با پیوستن ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی پالرمو را مربوط به حق تحفظ کشورمان در این کنوانسیون دانست.
وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر مبهم بودن حق شرط ایران در پیوستن به کنوانسیون پالرمو ،گفت: البته ابهامات زیادتری هم وجود دارد که قرار شد در جلسه آینده، موافقان و مخالفان به بررسی این ابهامات بپردازند.
شمخانی:CFT به نفع کشور نیست
ابوالفضل حسن بیگی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: شمخانی در جلسه غیرعلنی مجلس با صراحت اعلام کرد از نظر شورای عالی امنیت ملی، اجرای CFT به نفع کشور نیست.
حسن بیگی با بیان اینکه CFT یک معاهده استعماری است، افزود:  آمریکا برای نابودی شوروی سابق چنین مجمعی را تشکیل داد تا شورای امنیت و سازمان ملل را دور بزنند و از این طریق ضربات مهلکی را به شوروی سابق وارد کرد.
وی با بیان اینکه تصویب این لوایح به نفع آمریکا و به ضرر ملت ایران است، افزود: هرجا به آمریکایی‌ها باج داده‌ایم آنها پیش‌روی کرده‌اند چرا که استعمار، سیری نا‌پذیر است؛ استعمار به دنبال نابودی جمهوری اسلامی و تجزیه ایران است.
مشابه برجام!
آیت‌الله محسن مجتهد شبستری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دولتی‌ها برای تصویب «پالرمو» در جلسه مجمع همانند زمان تصویب برجام، استدلال‌ می‌کنند و فقط می‌گویند ملحق نشدن به این کنوانسیون شرایط کشور را بدتر می‌کند.
وی افزود: نظر دولت این است که اگر ایران به کنوانسیون پالرمو نپیوندد مشکلات بیشتر خواهد شد ولی از طرفی به این موضوع پاسخی نمی‌دهند که اگر به کنوانسیون پالرمو پیوستیم، مشکلات اقتصادی حل می‌شود یا خیر؟ امروز تحریم‌هایی از جانب آمریکا بر ملت ایران تحمیل شده است که با پیوستن ایران به کنوانسیون پالرمو احتمال اینکه شرایط کشور بدتر هم شود، وجود خواهد داشت زیرا آمریکا به راحتی خواهد توانست دور زدن تحریم‌ها توسط ما برای فروش نفت را به عنوان پولشویی و خلاف مقررات آمریکا تلقی کند.
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه رئیس‌کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه بررسی لایحه پالرمو به دلایل فنی در مجمع تشخیص به تعویق افتاد، گفت: عوامل سیاسی دلیل تعویق بررسی این لایحه نبود.
تجمع در مخالفت با FATF
جمعی از دانشجویان مشهدی صبح شنبه با تجمع در میدان دکتر شریعتی مشهد مخالفت خود را با تصویب لایحه FATF  در مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام کردند.
در این تجمع دانشجویان پلاکاردهایی همراه داشتند که روی آنها نوشته شده بود « پالرمو یعنی چک سفید امضایی که تمام دارایی شما را به تاراج می‌برد»،« با لایحه ننگین FATF  مخالفیم».
روز جمعه نیز مردم قم پس از اقامه نماز در مصلی قدس قم در مخالفت با تصویب FATF و پالرمو تجمع اعتراضی برگزار کردند.
نام:
ایمیل:
* نظر: