kayhan.ir

کد خبر: ۱۵۲۹۵۴
تاریخ انتشار : ۰۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۶
تداوم مشکل نابرابری در اقتصاد جهانی
آمارهای بین‌المللی نشان می‌دهد انباشت ثروت در جهان نابرابرتر شده و تنها 26 نفر از فوق ثروتمندان به اندازه نیمی از مردم دنیا ثروت دارند!

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، گزارش جدید آکسفام (یک سازمان‌ بین‌المللی امدادرسانی برای ریشه‌کن کردن فقر، گرسنگی و بی‌عدالتی) نشان می‌دهد ۲۶ نفر فوق‌ثروتمندِ برترِ جهان به اندازه نصف جمعیت جهان ثروت دارند، این درحالی است که در سال ۲۰۱۷ ثروت نصف مردم جهان با ثروت ۴۳ فوق‌ثروتمند برتر دنیا برابر بود.
گزارش تحقیقاتی این شرکت خیریه نشان می‌دهد که ثروت میلیاردرهای جهان در سال ۲۰۱۸ روزانه 2/5 میلیارد دلار افزایش یافته است. به عبارت دقیق تر، ثروت میلیاردرهای جهان در سال گذشته ۱۲ درصد افزایش یافته است در حالی که ثروت نصف جمعیت جهان که فقیرترند، ۱۱ درصد کاهش یافته است.این گزارش در زمانی منتشر می‌شود که نمایندگان اقتصادها و شرکت‌های برتر جهان برای اجلاس داووس (مجمع جهانی اقتصاد) در سوئیس گرد هم جمع می‌شوند.آکسفام از دولت‌ها خواست تا مالیات شرکت‌ها و ثروتمندان جهان را افزایش دهند تا این فاصله ثروت را کاهش دهند. درحالی که هر دو روز، یک میلیاردر جدید در جهان به وجود می‌آید، آکسفام اعتقاد دارد که نرخ مالیاتی که بر این افراد اعمال می‌شود در پایین‌ترین سطح چند دهه اخیر قرار دارد.طبق گزارش آکسفام، اگر تنها نیم درصد به مالیاتی که یک درصد ثروتمندتر جمعیت جهان پرداخت می‌کنند اضافه شود، پولی که جمع‌آوری می‌شود برای آموزش ۲۶۲ میلیون کودک کافی خواهد بود و می‌تواند خدمات پزشکی‌ای فراهم کند که جان ۳.۳ میلیون نفر را نجات دهد.براساس گزارش این نهاد بین‌المللی، در کشورهای ثروتمند، مالیات ثروتمندان کاهش داده شده است و در کشورهای توسعه یافته، مالیات فوق‌ثروتمندان به ندرت دریافت می‌شود. نرخ مالیات شرکت‌ها در کشورهای ثروتمند، از ۶۲ درصد در سال ۱۹۷۰ به ۳۸ درصد در سال ۲۰۱۳، افت کرده است. نرخ میانگین این مالیات در کشورهای فقیر ۲۸ درصد است.آکسفام اعلام کرد: در کشورهایی مانند برزیل، ۱۰ درصد فقیر جامعه، مالیاتی بیشتر از ۱۰ درصد ثروتمند جامعه پرداخت می‌کنند.طبق اعلام این نهاد بین‌المللی، روزانه 10هزار نفر به علت عدم دسترسی به خدمات پزشکی ارزان، جان خود را از دست می‌دهند. آکسفام از دولت‌ها خواست با تغییر سیاست‌ها و سیستم‌ها با فقر و نابرابری مبارزه کنند.گفتنی است، موضوع نابرابری همواره یکی از دغدغه‌های موجود در اقتصاد جهانی بوده و افزایش این نابرابری در طول دهه‌های گذشته چالش‌های زیادی برای کشورها ایجاد کرده است.
نام:
ایمیل:
* نظر: