kayhan.ir

کد خبر: ۱۵۲۹۵۰
تاریخ انتشار : ۰۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۵
در نشست توسعه کارآفرینی مطرح شد
یک کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه تحریم‌ها را باید با کارآفرینی بی‌اثر کرد، گفت: اسناد بالادستی از کارآفرینی حمایت می‌کنند اما در عمل نتیجه مورد انتظار محقق نشده است.

به گزارش فارس، مصطفی نمکی، دبیر همایش توسعه کارآفرینی در نشست خبری این همایش با عنوان هم اندیشی «توسعه کارآفرینی؛ اکسیر اقتصاد در شرایط تحریم» گفت: توسعه کارآفرینی رمز دستیابی به توسعه اقتصادی است و تمام پژوهش‌های انجام شده، اقتصاد مدیریت شده را به سمت اقتصاد کارآفرین هدایت می‌کنند.
وی تأکید کرد: اعتقاد ما این است که باید از فضای تئوری فاصله گرفت و با تکیه بر پژوهش‌ها و حمایت‌های فکری در میدان عمل در ایجاد کسب و کار مولد و امیدآفرین تلاش کرد.
نمکی با تأکید بر این‌که اسناد بالادستی از کارآفرینی حمایت می‌کنند گفت: با وجود چنین پشتوانه قوی اما شاهد موج بیکاری و مشکلات زیادی در حوزه‌اشتغال هستیم که برون داد مورد انتظار را محقق نمی‌کند؛ به نظر می‌رسد در فضای عمل و تحقق پذیری آنچنانکه باید و شاید انرژی صرف نشده و یا در مسیر درست انرژی صرف نشده است.
وی با تاکید بر اینکه تحریم‌ها را می‌توان با پرداختن به کارآفرینی بی‌اثر کرد گفت: تثبیت فرهنگ کارآفرینی و ارزش شدن آن در جامعه موجب می‌شود که افراد از کارجویی به سمت کارآفرینی هدایت شوند.
 نسخه‌ای برای کارآفرینی موفق
 سید علی رضوی، کارآفرین و صنعت‌گر نیز در این نشست به تشریح تجربیات کارآفرینی نوآورانه پرداخت و گفت: کارآفرینی نوآورانه مستلزم نیازسنجی بازار است؛ متاسفانه کارآفرینان ما به سمت تکرار مکررات می‌روند و نتیجه اسفباری به دنبال دارد.
وی استراتژی تغییر زمین بازی را به کارآفرینان توصیه کرد و گفت: در کشور ما چندان در تمام زمینه‌ها کاری انجام نشده است و به همین دلیل زمینه‌های زیادی برای فعالیت کارآفرینان وجود دارد و به راحتی میتوان تجربه‌های موفق دنیا را که در کشور ما تکرار نشده، تکرار کرد.
رضوی تصریح کرد: تمام پروسه تقویت مالی و توانمندی کسب و کار روبه رشد باید از بازار گرفته شود و این موضوع نه با وام بلکه با شناسایی تقاضای بازار امکان‌پذیر است.
این کارآفرین همچنین دو پیشنهاد برای زمان تحریم مطرح کرد که جذب سرمایه ایرانیان خارج از کشور و همچنین آموزش تخصصی نیروها در داخل برای کسب فرصت‌های شغلی در خارج از کشور از جزئیات آن بود.
وی ادامه داد: ما فارغ‌التحصیلان فاقد مهارت داریم لذا نیاز به مرکزی غیردولتی مهارت‌آموزی داریم که می‌تواند با تمرکز بر مهارتهای پایه برای ورود به بازارهای فرامرزی نیروهایی را برای اعزام بازارهای کار دنیا آماده کند؛ این افراد می‌توانند سربازان جنگ اقتصادی باشند و با حضور در بازارهای دنیا هم برای معیشت خود تلاش کنند و هم ماهانه مقداری از را به کشور وارد
کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر: