kayhan.ir

کد خبر: ۱۵۲۶۶۴
تاریخ انتشار : ۲۹ دی ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۵
جرعه های معرفت-شرح حدیث معصومین (ع) در کلام رهبر انقلابقال علی: کان رسول الله(ص) اذا بشر بجاریهًْ قال ریحانهًْ و رزقها علی الله.(1)
«امیرالمؤمنین(ع) می‌فرماید که رسول خدا(ص) این گونه بود که هرگاه خبر تولد دختری به او داده می‌شد می‌فرمود: گل است و روزی او هم به عهده خدا است.»
***
- اذا بشر بجاریه قال ریحانهًْ؛ این در آن فرهنگ جاهلی آن روز یک چیز مهمی است که امروز هم متأسفانه انسان می‌بیند که بعضی‌ها همین حالت را دارند؛ که هنوز فرزند پسر برایشان مطلوب است، فرزنددختر نامطلوب است؛ آدم بعضی‌ها را می‌بیند یا می‌شنویم که بعضی متأسفانه این جور هستند. آن وقت در یک چنین فضایی پیغمبر برای اینکه این فضا را و آن حقیقت ]تلخ آن جامعه[ را بشکند، می‌فرماید که «ریحانهًْ». وقتی که خدا دختری به او می‌داد و خبرش را می‌آوردند، حضرت می‌فرمود به‌به! این «ریحانه» است، یعنی این یک گل است که بنده یک وقتی شرح نسبتاً مبسوطی درباره حدیث «المراهًْ ریحانهًْ و لیست بقهرمانهًْ»(2) در یک صحبتی عرض کرده‌ام.(3)
- ورزقها علی‌الله؛ آن بی‌عقل‌ها خیال می‌کردند که اگر پسر باشد، روزی خودش را در می‌آورد اما وقتی دختر است، دیگر نمی‌تواند روزی خودش را در بیاورد و کل (سربار) بر ما است. اینجوری در آن فضای جاهلی ]فکر می‌کردند[. حضرت می‌فرمایند نه، روزی او هم به عهده خدا است.
* شرح حدیث در ابتدای درس خارج: 1383/10/13 به نقل از کتاب نسیم سحر
__________________
1- نوادر راوندی ص 96      2. تحف العقول، ص 87
3. از جمله، بیانات در جمع مدیران و برنامه‌سازان صدا و سیما؛ 1375/5/9

نام:
ایمیل:
* نظر: