kayhan.ir

کد خبر: ۱۵۱۶۴۲
تاریخ انتشار : ۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۹
امیر حاتمی در همایش بین‌المللی دفاع و امنیت در غرب آسیا:
وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح گفت: کسانی که به تعهدات گذشته خود پایبند نبوده‌اند، حق ندارند از مذاکرات جدید حرف بزنند، دوران نظم آمریکایی و هژمونی غرب به پایان رسیده و به استقبال دوران پسا آمریکایی می‌رویم.
امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح در همایش بین‌المللی دفاع و امنیت در غرب آسیا که در محل دانشگاه عالی دفاع ملی برگزار شد، اظهار داشت: این منطقه دوران حساس خود را سپری می‌کند، ولی باور داریم با توجه به ایستادگی و مقاومت ملت‌ها با امنیت و ثبات فاصله‌ای نداریم و مردم منطقه برنده واقعی این بحران خواهند بود.
حاتمی افزود: نظم جدید در منطقه تفاوت زیادی با نظم مورد نظر بازیگران قبلی خواهد داشت و استکبار ستیز، سلطه ناپذیر و بومی خواهد بود.
وی در ادامه گفت: مقاومت شجاعانه ملت‌های سوریه و یمن و عراق و شکست نقشه تجزیه این کشور‌ها نشان می‌دهد که غرب دیگر محور امنیت سازی نیست و دوران هژمونی آمریکا به پایان رسیده است. آنها باید به خواست ملت‌های منطقه تن دهند و برای آنان مانعی ایحاد نکنند.
وزیر دفاع خاطرنشان کرد: کسانی که به تعهدات گذشته خود پایبند نبوده‌اند، حق ندارند از مذاکرات جدید حرف بزنند، دوران نظم آمریکایی و هژمونی غرب به پایان رسیده و به استقبال دوران پسا آمریکایی می‌رویم.
حاتمی اظهار داشت: به دنبال ایجاد رقابت نظامی با هیچ کشوری در منطقه نیستیم و برادری مبتنی بر آموزه‌های دین مبین اسلام را مدنظر داریم، در صورت بروز ناامنی در منطقه هیچ کشوری از آن مصون نخواهند ماند.
مداخله‌گری در منطقه
سردار سرتیپ پاسدار احمد وحیدی وزیر اسبق دفاع و رئیس ‌دانشگاه عالی دفاع ملی نیز در همایش بین‌المللی دفاع و امنیت در غرب آسیا گفت: در سوریه بحران در حال گذر به دوران سیاسی است، در عراق دوران پسا داعش برقرار است؛ در یمن به صلح موقت دست یافتیم هرچند که آمریکا و ارتجاع منطقه از آن سرباز می‌زنند همچنین نشانه‌های بهتری از صلح را در افغانستان مشاهده می‌کنیم.
وحیدی افزود: در کنار همه این موارد دغدغه‌های دیگری وجود دارد، رژیم صهیونیستی حیات خود را در ناامنی منطقه می‌بیند، جریان تروریستی تلاش می‌کند در افغانستان و آسیای میانه حضور داشته باشد؛ مداخله‌گری در منطقه پایان نیافته و برخی کشور‌ها مانند عربستان و امارات به دنبال ناامنی هستند، آمریکایی‌ها با اینکه اعلام کردند که از عراق و افغانستان می‌روند، ولی هنوز چیزی معلوم نیست.
وی با بیان اینکه امروز قدرت آمریکا در سوریه دست چندم محسوب می‌شود، تاکید کرد: بعد از موفقیت‌های سوریه، ایران و روسیه قدرت آمریکا دست چندم محسوب می‌شود و به همین دلیل آمریکا اگر هر چه زودتر از سوریه خارج شود برای خود و آبرویش بهتر است.
تامین امنیت جمعی
به گزارش باشگاه خبرنگاران، سرلشکر پاسدار حسن فیروزآبادی رئیس‌ سابق ستاد کل نیرو‌های مسلح در همایش بین‌المللی دفاع و امنیت در غرب آسیا گفت: نقش ایران در شرایط گفتمانی امروز منطقه از لحاظ ثبات و امنیت اهمیت ویژه‌ای دارد، جمهوری اسلامی برای تامین امنیت جمعی برای همه نظرات سایر کشور‌های منطقه اهمیت ویژه‌ای قائل است.


نام:
ایمیل:
* نظر: