kayhan.ir

کد خبر: ۱۵۱۵۵۳
تاریخ انتشار : ۱۶ دی ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۱
پایگاه خبری فری‌بیکن خبر داد
برخی مقامات آمریکایی می‌گویند روسیه در حال استقرار موشک‌های «کالیبر» در کشتی‌های جنگی و زیردریایی‌های خود است و قصد دارد ماموریت‌های گشتزنی در نزدیک سواحل آمریکا را نیز به اجرا گذارد.

موضوع رقابت نظامی بین قدرت‌های بزرگ چیزی جدید نیست اما در سال‌های اخیر چین و روسیه به شدت برتری آمریکا را در این حوزه به چالش کشیده‌اند. مقام‌های دفاعی آمریکا به تازگی گفته‌اند که روسیه در حال استقرار موشک‌های دقیق و برد بلند خود در غرب اقیانوس اطلس است تا، واشنگتن و دیگر شهرهای ساحل شرقی آمریکا را در تیررس حملات متعارف یا اتمی خود قرار دهد. این ادعا اگر درست باشد شاید بحرانی مثل بحران موشکی کوبا در سال 1962 اتفاق بیفتد که در آن زمان شوروی قصد داشت موشک‌های خود را در خاک کوبا مستقر کند.
 به گزارش فارس وبگاه «فری‌بیکن» روز جمعه با ‌اشاره به این خبر نوشت روسیه استقرار موشک‌های کروز از نوع «کالیبر» در کشتی‌های جنگی و زیردریایی‌های خود قصد دارد همانند دوران جنگ سرد ماموریت‌های گشتزنی در اقیانوس اطلس نزدیک آمریکا را به اجرا گذارد.به گفته مقام‌های اطلاعاتی آمریکا، این موشک‌های جدید کالیبر قرار است ماه‌های آینده در کشتی‌ها و زیردریایی‌های روسیه مستقر شود.
براساس این گزارش، نسخه زمینی موشک‌های کالیبر روسیه در ناتو با نام «اس.اس.ان-30» شناخته می‌شود و قابلیت حمل کلاهک اتمی را نیز دارد. روسیه برای اولین بار در سوریه و در حمله علیه مواضع داعش  از 100 فروند از این نوع موشک استفاده کرد.بر اساس برآوردهای دفتر اطلاعات نیروی دریایی آمریکا، موشک‌ کالیبر از نوع زمینی بردی برابر با 930 تا 1550 مایل دارد. میزان برد این موشک نشان می‌دهد که با استقرار آن بر یک کشتی یا زیردریایی در فاصله 1000 مایلی از ساحل آمریکا، روسیه می‌تواند تمامی شهرهای آمریکا از بوستون و میامی گرفته  تا غرب و شهر شیکاگو را هدف گیرد.این موشک به سبب نوع حرکتش که نزدیک به سطح دریا حرکت می‌کند هرگونه تلاش برای رهگیری خود با سامانه‌های ضد موشکی را مختل می‌کند و از این حیث «بسیار مرگبار» محسوب می‌شود.
به نوشته فری‌بیکن، استقرار موشک کالیبر در کشتی‌ها و زیردریایی‌های روسیه در مدیترانه و نزدیک اروپا نیز برای فرماند‌هان آمریکایی مستقر در اروپا موضوعی «نگران‌کننده» قلمداد می‌شود. قرار است موشک‌های مجهز به کلاهک اتمی کالیبر بر زیردریایی‌های جدید روسیه به نام «بوری» و دیگر زیردریایی‌های تهاجمی این کشور نیز مستقر شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: