kayhan.ir

کد خبر: ۱۵۰۴۷۹
تاریخ انتشار : ۰۳ دی ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۸
عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به محکومیت شرکت توتال در دادگاه فرانسه به دلیل پرداخت رشوه به مقامات ایرانی، گفت: سوال از وزیر نفت در این خصوص کلید خورده و خواستار ورود قوه قضاییه هستیم.هدایت‌الله خادمی، عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: در قراردادهای نفتی دوران مدیریتی آقای زنگنه با توتال، استات‌اویل و کرسنت، فساد اقتصادی رخ داده است.
عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: سال 92 شرکت پارس جنوبی قصد اجرای پروژه‌هایی را در فاز 11 داشت اما تا امروز این قرارداد به خاطر امید وزارت نفت به توتال معطل ماند. این پروژه دوبار به توتال واگذار شد و هربار با اعمال تحریم‌ها علیه ایران، توتال از ایران خارج شد.
وی می‌گوید: برخی مقامات در دوره مدیریتی آقای زنگنه بر وزارت نفت با دریافت رشوه قراردادهایی به نفع کشور‌های بیگانه منعقد کرده‌اند از این رو باید قوه قضائیه به بررسی این پرونده‌ها ورود کند.
به گزارش مهر، دادگاهی در فرانسه شرکت توتال فرانسه را برای پرداخت رشوه به مقامات خارجی در ارتباط با قراردادهای نفتی 1997 ایران 500 هزار یورو جریمه کرد؛ توتال متهم شده بود تحت پوشش یک قرارداد مشاوره، 30 میلیون دلار رشوه پرداخت کرده است تا شرایط توافق توسعه پارس جنوبی برای این شرکت تسهیل شود.
مهدی هاشمی در آن زمان مدیر شرکت‌های پیمانکار شرکت نفت بوده است.


نام:
ایمیل:
* نظر: