kayhan.ir

کد خبر: ۱۵۰۲۱۳
تاریخ انتشار : ۰۱ دی ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۲
فرمانده انتظامی هرمزگان گفت: بزرگ‌ترین محموله قاچاق سوخت کشور به میزان 287 میلیون لیتر در این استان کشف شد.

به گزارش ایرنا، سرتیپ عزیزالله ملکی در نشست با خبرنگاران در تشریح جزییات این محموله افزود: در اواخر سال گذشته خبری مبنی بر قاچاق گسترده فرآورده‌های نفتی از یک شرکت جعلی سازمان یافته به پلیس آگاهی هرمزگان ارسال شد که مشخص شد، افرادی به صورت سازمان یافته با برنامه‌های جعلی اقدام به خرید گسترده محصولات نفتی در سطح استان هرمزگان و استان‌های همجوار کرده و آن را در انباری به نام شرکتی که وجود فیزیکی نداشته، انبار می‌کنند.
وی اظهار داشت: در این راستا سوخت یارانه‌ای را تحت عنوان فرآورده‌های دیگری به داخل اسکله شهید رجایی انتقال و در داخل مخازن اجاره‌ای نگهداری و با کشتی از کشور خارج می‌کردند.
سردار ملکی ادامه داد: بلافاصله ماموران آگاهی هرمزگان با هماهنگی مقام قضایی تعداد هفت نفر از افراد مرتبط را در اردیبهشت سال‌جاری دستگیر کردند که در اعتراف‌ها و بازرسی‌هایی که از شرکت صورت گرفت، بارنامه‌های جعلی کشف و کشتی بارگیری شده توقیف شد.  وی اضافه کرد: نمونه‌های موجود در آن کشتی به آزمایشگاه ارسال شد که پس از دریافت جواب مشخص شد نمونه‌های موجود با بارنامه‌هایی که ارائه داده‌اند، مغایرت داشته است که در مرحله نخست 17 میلیون لیتر سوخت قاچاق احراز و بخشی از آن ضبط شد.
فرمانده انتظامی هرمزگان ادامه داد: طبق پیگیری و بررسی‌های تخصصی از اسناد و مدارک، مشخص شد این شرکت جعلی که بایستی محصولات درج شده در پرونده بهره‌برداری خود را صادر می‌کرد، فرآورده‌های نفتی مورد نیاز کشور را به صورت غیرمجاز خریداری و با استفاده از فاکتورهای جعلی، استفاده مکرر از یک فاکتور و انواع شیوه‌های جعلی با تبانی و پرداخت رشوه از سال 94 تاکنون 287میلیون لیتر مواد نفتی یارانه‌ای را به صورت قاچاق از کشور خارج و ضربه مهلک اقتصادی به کشور وارد کرده است.
سردار ملکی یاد آور شد: در 26 آذرماه جاری نیز چهار نفر از متهمان اصلی مربوط به پرونده شامل مالک و اعضای هیئت مدیره شرکت در تهران دستگیر شدند و در این راستا 28 جلد پرونده تشکیل شد. وی اضافه کرد: در مجموع 12 نفر درخصوص این پرونده دستگیر و به همراه مواد نفتی کشف شده به مراجع قضایی ارسال و در حال رسیدگی است.  
از ابتدای سالجاری تاکنون نیز در مجموع 24 میلیون لیتر سوخت قاچاق در هرمزگان کشف و در این راستا 2 هزار خودرو نیز توقیف شده که 17میلیون لیتر از این مواد کشف شده مربوط به پرونده یاد شده است.
نام:
ایمیل:
* نظر: