kayhan.ir

کد خبر: ۱۳۹۴۸۵
تاریخ انتشار : ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۵
یک فروند هواپیمای مسافربری در آمریکا پس از آنکه توسط یک تکنسین از باند فرودگاه ربوده شد، سقوط کرد و رباینده کشته شد.

به گزارش ایرنا، ربوده شدن و سرانجام سقوط یک فروند هواپیمای مسافربری آمریکا که توان حمل70 مسافر را داشت، برای جامعه اطلاعاتی و امنیتی آمریکا به یک پرسش و معما تبدیل شده است.
رسانه‌های آمریکا از جمله سی‌ان‌ان و خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش دادند که یک فروند هواپیمای مسافربری از نوع «هاریزون ایر کیو400» غروب جمعه به وقت محلی توسط یک جوان 29ساله که تکنسین هواپیما بوده از فرودگاه بین‌المللی «سیاتل تاکوما» ربوده شده و بدون مجوز از باند این فرودگاه به پرواز درآمده است.
این هواپیما که بدون مسافر بود، اندک زمانی بعد توسط دو جنگنده اف - 15 رهگیری شد که به گفته مقامات پلیس محلی و دیگر نیروهای امنیتی، این جنگنده‌ها نقشی در سقوط آن نداشتند.
ابتدا شبکه خبری سی ان ان و خبرگزاری آسوشیتدپرس از بی‌تجربگی فرد رباینده این هواپیما خبر داده و اعلام کردند که این هواپیما در منطقه«کترون آیسلند» سقوط کرده است. اما تصاویری که به طور تصادفی توسط یک شاهد عینی از پرواز این هواپیما قبل از سقوط ضبط شده نشان از تبحر رباینده دارد. این تناقض گویی مقامات پرسش برانگیز شده است.این شاهد عینی به سی ان ان گفت: ابتدا تصور کردم که یک نمایش هوایی است، ولی با دیدن دو جنگنده اف - 15متوجه شدم که آنها می‌خواهند این هواپیما را از منطقه دور کنند.
در همین حال یک تحلیلگر مسائل امنیتی به تبحر این تکنسین در به پرواز در آوردن این هواپیما‌اشاره کرد و گفت: اینکه این فرد توانسته به عنوان یک تکنسین خود را به این هواپیما برساند، سوار بر آن شده و روی باند یک فرودگاه بین‌المللی بدون مجوز‌های لازم به پرواز در آید، پرسش برانگیز است.«جاش کمپبل» افزود: سوار شدن و به پرواز در آوردن وسیله‌ای که می‌توان از آن به عنوان یک سلاح استفاده کرد، نقاط ضعف امنیتی است که دشمنان آمریکا و تروریست‌ها به دنبال آن خواهند بود.
این در حالی است که مقامات پلیس این رخداد و سانحه هوایی را یک تهدید تروریستی ندانسته و به گفته رسانه‌های آمریکایی از جمله سی‌ان‌ان نیروهای پلیس به دنبال بررسی سوابق این فرد هستند. این فرد در حادثه سقوط این هواپیما کشته شد.
یک تحلیلگر هوانوردی آمریکا نیز گفت: در فرودگاهای آمریکا بسیاری هستند که از گذرگاه‌های امنیتی رد نمی‌شوند و به راحتی به داخل فرودگاه می‌روند و این نگران‌کننده است.
این حادثه برای دقایقی باعث اختلال در پروازهای فرودگاه بین‌المللی سیاتل تاکوما و بسته شدن آن شد، اما پروازهای فرودگاه دوباره به حالت عادی بازگشت.

نام:
ایمیل:
* نظر: