kayhan.ir

کد خبر: ۱۳۹۲۲۱
تاریخ انتشار : ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۵
عماد افروغ:
کارشناس مسائل سیاسی گفت: هیچ توجیهی ندارد در شرایطی که رابطه گرگ و میش کماکان در جهان برقرار است، رابطه یا مذاکره‌ای با آمریکا صورت بگیرد.

عماد افروغ، کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، درخصوص پیشنهاد اخیر رئیس‌جمهور آمریکا برای مذاکره با ایران و در عین حال افزایش فشارها و تحریم‌ها علیه ملت ایران و شرط و شروط وزیر امور خارجه ایالات متحده برای مذاکره، اظهار داشت: در مورد مذاکره و یا رابطه با آمریکا که بُعد عمیق‌تر مذاکره است، امام(ره) در جمله‌ای تاریخی فرمودند «مادامی که رابطه گرگ و میش برقرار است، رابطه‌ای با آمریکا نخواهیم داشت» و این جمله نمونه بارزی از سیاست‌های آمریکا در قبال ملت ایران است.
وی افزود: شاید آمریکا بخواهد با کشور دیگری رابطه گرگ و میش داشته باشد، اما ملت ایران زیر بار این رابطه نخواهد رفت. افروغ ادامه داد: در طول ۴۰ سال گذشته رفتار آمریکایی‌ها در قبال ملت ایران نه ‌تنها تغییر نیافته؛ بلکه گرگ، گرگ‌تر شده است. اما میش میش‌تر نشده بلکه قوی‌تر و با اقتدار بیشتری در حال ظهور و بروز است. هیچ توجیهی ندارد که در شرایطی که رابطه گرگ و میش کماکان در جهان برقرار است، رابطه یا مذاکره‌ای با آمریکا صورت بگیرد.
کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه در مذاکرات هسته‌ای و توافق برجام شاهد نقض عهد، بدقولی و در نهایت خروج آمریکایی‌ها از برجام بودیم، تصریح کرد: چرا باید از گذشته نزدیک عبرت نگیریم و چرا مذاکره کنیم؟ امروز مذاکره برای شخص ترامپ یک برگ برنده برای رسیدن به پیروزی و غلبه بر ملت ایران است.
وی گفت: ما این راه را پشت سر گذاشته‌ایم، مقاومت کردیم و حتی زمانی که از خود نرمش قهرمانانه‌ای نشان دادیم، هم دیدیم این گرگ می‌خواهد گرگ‌تر باشد و قید و بندی را برنمی‌تابد.
افروغ با بیان اینکه کسانی را که از مطرح شدن مذاکره با آمریکا ذوق زده می‌شوند باید به گذشته ارجاع داد، خاطرنشان کرد: در برابر چنین تفکراتی باید از مقاومت، ایستادگی، گذشته رابطه با آمریکا و تجربه سایر کشورها از این رابطه گفت. کودتای ۲۸ مرداد و توطئه‌های اول انقلاب نمونه بارز اقدامات خصمانه آمریکا علیه ملت ایران است.
 کارشناس مسائل سیاسی گفت: متاسفم از اینکه خیلی‌ها متوجه نیستند چیزی که آمریکا از طریق جنگ، توطئه‌های نظامی و حضور فیزیکی در منطقه به دست نیاورده را می‌خواهد از طریق تهدید و یا فریب به دست بیاورد.
نام:
ایمیل:
* نظر: