kayhan.ir

کد خبر: ۱۳۸۸۷۵
تاریخ انتشار : ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۰
وزارت علوم و تحقیقات ژاپن در تازه‌ترین اقدامات خود ورود دختران به دانشگاه را کاهش داده است تا آنها برای ازدواج و فرزندآوری ترغیب شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجو، رسانه‌های ژاپنی از اقدامات جدید وزارت آموزش و تحقیقات این کشور به منظور کاهش جذب دانشجویان دختر خبر داده‌اند.
براساس آنچه که شینهوا گزارش کرده است، مقامات ژاپنی تصمیم گرفته‌اند، با افزایش سطح نمره دختران برای ورود به دانشگاه، مانع آنها شوند. بر این اساس، دختران باید 35 درصد بیش از آنچه که تاکنون برای ورود به دانشگاه‌ها به عنوان حداقل نمره نیاز داشتند، به دست آورند؛ ضمن اینکه این میزان برای ورود به رشته‌های خاص مانند پزشکی با افزایش بیشتری مواجه بوده است.طبق اعلام مقامات وزارت علوم و تحقیقات ژاپن، تلاش دولت بر این است که درصد ورود دختران به دانشگاه را به نسبت پسران، 30 به 70 نگه دارد.به گفته مقامات ژاپنی، تنها هدف دولت از این اقدامات، ترویج ازدواج و به دنبال آن فرزند‌آوری است.این خبر با شوک و خشم رسانه‌های اجتماعی ژاپن مواجه شد و برخی از آنها خواستار اقدامات منصفانه دولت شدند و برخی دیگر از شیوع نابرابری جنسیتی شکایت داشتند. وزارت علوم و تحقیقات ژاپن در پاسخ به حجم زیادی از اعتراضات اعلام کرد: کاهش ورود دختران به دانشگاه یکی از روش‌هایی است که می‌توان از طریق آن بحران پیری جمعیت در کشور را برطرف کرد.بررسی‌های متعددی نشان داده است، دخترانی که وارد دانشگاه و بعد از آن وارد محیط کار می‌شوند، تمایلی برای ازدواج و فرزند‌آوری ندارند و این معضل امروز جامعه ژاپن است. ژاپنی‌ها سال‌ها است که از کاهش تدریجی جمعیت و پیر شدن مستمر آن رنج می‌برند و این وضعیت در سال‌های اخیر نیز تشدید شده و اکنون هر روز شاهد به دنیا آمدن نوزادان کمتری هستند.
وزارت بهداشت، کار و رفاه ژاپن به تازگی در گزارشی اعلام کرد که جمعیت این کشور به حدود یک میلیون تولد در سال کاهش یافته که این میزان بالاترین سرعت کاهش در رشد جمعیت از سال 1968 میلادی تاکنون به شمار می رود.
کارشناسان جمعیت شناختی ژاپن معتقدند که نسل جوان این کشور تمایل چندانی به تشکیل خانواده ندارندکه این موضوع می‌تواند دلیل اصلی این کاهش جمعیت باشد.
نام:
ایمیل:
* نظر: