kayhan.ir

کد خبر: ۱۳۸۷۷۷
تاریخ انتشار : ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۸
به دنبال اعلام وصول سؤال نمایندگان مجلس از رئیس‌جمهور در صحن علنی و لزوم حضور دکتر روحانی در صحن علنی برای پاسخگویی به این سؤالات معاون پارلمانی رئیس‌جمهور گفت: اینکه در مدت کوتاهی پنچ سؤال از رئیس‌جمهور مطرح شود جای تأمل دارد.معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در حاشیه مراسم ترحیم عباس دوزدوزانی که صبح پنجشنبه در مسجد نور تهران برگزار شد، درباره اعلام وصول استیضاح علی ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در مجلس گفت: بارها اعلام کرده‌ایم که آمادگی داریم به دغدغه نمایندگان رسیدگی کنیم.
حسینعلی امیری با‌اشاره به رویکرد مجلس نسبت به دولت گفت: اینکه در مدت کوتاهی پنچ سؤال از رئیس‌جمهور مطرح شود جای تأمل دارد.
سؤال از رئیس‌جمهور
وقت دولت را می‌گیرد!
گفتنی است محمود واعظی رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور نیز خرداد ماه سال جاری در حاشیه جلسه هیئت دولت با ‌اشاره به اینکه کاری که در مجلس درباره سؤال از رئیس‌جمهور مطرح شده است، سابقه ندارد و مبنای حقوقی به آن معنا هم ندارد، اظهار داشته بود: ما به لاریجانی رئیس‌مجلس نامه نوشتیم که درباره مسائل کشور باید از وزرای مربوطه سؤال شود. سؤالاتی که در کمیسیون‌ها یک بار از حد نصاب افتاده است، مطرح کردن آن به شکل و زبان دیگری وقت دولت و مجلس را می‌گیرد.
وی همچنین گفته بود : گروه محدودی از نمایندگان در رودربایستی قرار می‌گیرند و برخی اینگونه امضاها را جمع می‌کنند که البته این حق آنهاست که امضا جمع کنند، حق دولت هم این است با کسانی که اطلاعات درست به آنها نمی‌رسد صحبت کرده و آنها را توجیه کند تا امضای خود را پس بگیرند، بنابراین هم آنها وظیفه خود را انجام می‌دهند و هم ما ولی این یک دور باطل است و کاری که انجام می‌شود درست نیست و وقت دولت و مجلس را برای هدفی که ما نمی‌دانیم چیست، می‌گیرد.
نوبخت سخنگوی وقت دولت نیز در این زمینه اظهار داشته بود : موضوع این است که چه سؤالی مطرح است؟ ده‌ها بار همکاران و مسئولین مربوطه در کمیسیون‌های مختلف جواب داده‌اند اما این‌که رئیس‌‌جمهوری با این حجم مشغله حضور پیدا کند و این سؤالات را جواب دهد، نشان می‌دهد که موضوع سؤال نیست، چیز دیگری است.
اظهارات مقامات دولتی مبنی بر اینکه جمع کردن امضا برای سؤال از رئیس‌جمهور وظیفه نمایندگان است و از سوی دیگر تاکید بر اینکه درباره مسائل کشور باید از وزرای مربوطه سؤال شود تناقضی آشکار را نشان می‌دهد ، اگر سؤال از رئیس‌جمهور و امضای طرح مربوط به آن حق نمایندگان است طبیعتا این حق مبنای حقوقی دارد و تاکید بر اینکه استفاده نمایندگان از این حق مبنای حقوقی ندارد صحیح به نظر نمی‌رسد.
 نکته دیگر اینکه مسئولین دولتی در سخنان خود به نمایندگان مجلس نیز توهین کرده و می‌گویند:
« گروه محدودی از نمایندگان را در رودربایستی قرار داده و از آنان امضا می‌گیرند » و معنای این سخن آن است که این نمایندگان تصمیمات و سخنانشان بر اساس تفکر و تامل در اطراف موضوعات نبوده و در نتیجه اعتبار ندارد، این سخن و برداشت تعرض به جایگاه مجلس محسوب می‌شود.
گفتنی است حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری نماینده قم چندی پیش از فشار استانداری‌ها به نمایندگان مجلس خبر داده و گفته بود : از استان‌های مختلف، نمایندگان با بنده تماس گرفتند و اعلام کردند استانداران مراسم افطاری برگزار و مجمع نمایندگان را به این مراسم دعوت کردند، شام‌های رنگین به نمایندگان مجلس دادند و اصرار داشتند که امضایتان را پس بگیرید، حتی برگه‌های آماده به اسم نماینده مجلس خطاب به آقای دکتر لاریجانی رئیس‌مجلس مقابل آنان گذاشتند مبنی بر اینکه «جناب آقای دکتر لاریجانی رئیس‌ محترم مجلس، بنده امضای خود را از طرح سؤال از رئیس‌جمهور پس گرفتم.»
وی گفته بود : این برگه‌ها را پس از صرف مراسم افطاری و شام مقابل نمایندگان مجلس گذاشتند تا آنان امضا کنند، بسیاری از این نمایندگان ناراحت شدند و گفتند مگر پول شام شما چقدر است که می‌خواهید امضای ما را با آن بخرید! استانداران، مدیران کل و فرمانداران در سراسر کشور به شدت بسیج شدند که نمایندگان امضاکننده طرح سؤال از رئیس‌جمهور را از امضایشان منصرف کنند.
دولت به جای منصرف کردن نمایندگان از سؤالشان مشکلات مردم را حل کند
همزمان با گلایه‌های مقامات دولتی از سؤال قانونی نمایندگان از رئیس‌جمهور امیرآبادی فراهانی عضو هیئت‌رئیسه مجلس اظهار داشت: اگر توان و انرژی که دولت برای انصراف نمایندگان سؤال‌کننده از رئیس‌جمهور گذاشت؛ آن را صرف حل مشکلات اقتصادی می‌کرد اکنون برخی از مشکلات مردم رفع شده بود.
به گزارش «نماینده» احمد امیرآبادی فراهانی با‌اشاره به اعلام وصول سؤال از رئیس‌جمهور تصریح کرد: اعلام وصول سؤال از رئیس‌جمهور کاملا قانونی بود دولت به جای منصرف کردن نمایندگان از سؤالشان مشکلات مردم را حل کند.
عضو هیئت‌رئیسه مجلس افزود: اظهارات امروز معاون پارلمانی رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه اعلام وصول سؤال از رئیس‌جمهور خلاف قانون اساسی است، صحیح نبوده و این اعلام وصول کاملا قانونی است.
وی اذعان کرد: ۹۲ نماینده‌ای که طرح سؤال از رئیس‌جمهور را امضا کرده بودند، می‌توانستند تا ۷ روز قبل از اعلام وصول نسبت به باقی ماندن در سؤال یا انصراف عمل کنند. با بررسی‌هایی که انجام گرفت ۲ امضا مشخص نبود و مخدوش بود، لذا ما با نمایندگان مربوطه تماس گرفتیم و آنها اعلام کردند که انصراف نداده‌اند. بر این اساس تعداد امضا کنندگان به ۸۲ نفر رسید اما ما در گزارش خود به رئیس‌مجلس ۸۰ نفر را قید کردیم.
امیرآبادی با‌اشاره به رفتار رئیس‌جمهور بیان کرد: در هفته‌های اخیر شاهد بودیم که دولت از همه توان خود از جمله ظرفیت‌های بخشداران، استانداران و وزرا استفاده کرد تا نمایندگان از سؤال خود منصرف شوند.
وی افزود: توصیه می‌کنم دولت به جای اینکه همه ظرفیت و توان کشور را به کار بگیرد تا نمایندگان ملت از سؤال خود از رئیس‌جمهور منصرف شوند، برای حل مشکلات مردم تلاش کند.
عضو هیئت‌رئیسه مجلس گفت: من از معاون پارلمانی رئیس‌جمهور انتظار نداشتم که اینگونه اظهار کند و از او می‌خواهم که اجازه دهد تا نمایندگان مجلس طبق قانون اساسی از اختیاراتشان استفاده کنند و سؤال از رئیس‌جمهور را تبدیل به بت نکنند.
پای امضای خود هستیم
نماینده اورامانات در مجلس با‌اشاره به سؤال پنج محوری جمعی از نمایندگان مجلس از رئیس‌جمهور اظهار داشت: سؤال نمایندگان از رئیس‌جمهور در 5 محور اقتصادی، چندی پیش در کمیسیون اقتصادی مجلس و با حضور نمایندگان دولت، اعضای کمیسیون اقتصادی و درخواست‌کنندگان سؤال از رئیس‌جمهور بررسی شد.
شهرام نادری تصریح کرد: در همان جلسه کمیسیون اقتصادی از سوی نمایندگان دولت توضیحاتی درخصوص مؤسسات مالی یعنی یکی از محورهای سؤال از رئیس‌جمهور مطرح شد که بنده فقط درخصوص مسائل مربوط به مؤسسات مالی قانع شدم، اما همچنان پای امضای خود بر روی 4 محور دیگر که موضوعاتی از قبیل مشکلات اقتصادی مسائل ارزی، رکود و تورم است ایستاده‌ام.
نادری در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به مشکلات موجود اقتصادی و معیشتی برای مردم در جامعه ما نمایندگان مجلس به صورت جدی و قاطع پیگیر این مشکلات اقتصادی خواهیم بود و به مردم این قول را می‌دهیم که در حد توان به فکر حل این مشکلات باشیم.
گفتنی است در جلسه چهارشنبه مجلس شورای اسلامی سؤال از رئیس‌جمهور اعلام وصول شد. علی لاریجانی، رئیس‌مجلس در این باره در صحن علنی به اصل 88قانون اساسی‌اشاره و وصول سؤال از رئیس‌جمهور را اعلام کرد. وی گفت: ۹۲ نفر از نمایندگان از رئیس‌جمهور سؤالی داشتند که در کمیسیون اقتصاد بررسی شد بعد از بررسی ۸۰ نماینده بر تقاضای خود باقی ماندند بنابراین مستند به اصل ۸۸ قانون اساسی این سؤال اعلام وصول می‌شود.
محورهای سؤال نمایندگان شامل این موارد است: عدم موفقیت دولت در کنترل قیمت کالا و ارز، استمرار تحریم‌های بانکی، عدم اقدام شایسته دولت درخصوص کاهش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی شدید چندین ساله، افزایش شتابان نرخ ارزهای خارجی و کاهش شدید ارزش پول ملی.
چنان‌که لاریجانی گفته است: مطابق با ماده ۲۱۳ آیین نامه داخلی مجلس رئیس‌جمهور موظف است ظرف حداکثر یک ماه در مجلس حضور پیدا کند و به سؤالات مطروحه پاسخ دهد.
نام:
ایمیل:
* نظر: