kayhan.ir

کد خبر: ۱۳۸۷۴۲
تاریخ انتشار : ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۱
وزارت صنعت:
مدیرکل برنامه‌ریزی و تنظیم بازار وزارت صنعت گفت: به اندازه نیاز و سرانه مصرف کشور، کالای مصرفی وجود دارد و تولید می‌شود اما دشمنان ما به دنبال آشفته سازی فضای اقتصادی هستند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدرضا کلامی در یک برنامه تلویزیونی اظهارداشت: به اندازه نیاز و سرانه مصرف کشور، کالای مصرفی وجود دارد و تولید می‌شود ولی همین تولید کافی به الگوهایی همچون تقاضای بازار وابسته است. ضمن اینکه در شرایط فعلی دشمنان ما به دنبال آشفته سازی فضای اقتصادی ایران هستند. مردم باید آگاه باشند که متاثر از تحریکات دشمنان کشور، افزایش مصرف را ایجاد نکنند. کالاهای اساسی بصورت مستمر تولید و عرضه می‌شود و مشکلی وجود نخواهد داشت.
وی با رویکرد مبارزه با احتکار تصریح کرد: فهرستی از کالاهای اساسی در اختیار ستاد تنظیم بازار قرار گرفته، هرکسی در حلقه عرضه محصولات و اقلام ضروری به هر دلیلی از اعلام موجودی سرباز زده و به امید سوءاستفاده یا افزایش قیمت، کالایی را در انبار ذخیره کند باید بداند دولت به اندازه کافی موجودی کالا دارد و این افراد متضرر خواهند شد. ضمنا در هر کجای کشور ستاد تنظیم بازار با متخلفین امر به جرم احتکار برخورد خواهد کرد.
مدیرکل برنامه‌ریزی و تنظیم بازار وزارت صنعت افزود: هزینه واقعی تولید که برای یک واحد صنفی ایجاد می‌شود طبق منطق اقتصادی باید مورد توجه قرار گیرد. در غیر اینصورت در دراز مدت از دور خارج شده و برای کشور ایجاد ضرر می‌کند.
کلامی ادامه داد: گرانفروشی از دو ناحیه ایجاد می‌شود یک تقاضای متورم شده در جامعه و دیگری عدم تمایل به عرضه است یعنی امید داشتن به فروش بیشتر یا کم کردن فاصله عرضه و تقاضا در بورس آنهم به نفع فروشندگان، در هر دو صورت توپ در زمین تنظیم بازار وزارت صمت است. ما دولتی‌ها برای حمایت از بازار سرمایه (بورس) گفته ایم مبنای عرضه در بورس باید برابر قیمت جهانی ضرب در نرخ ارز رسمی باشد، برای اینکه تقاضای کاذب، منجر به افزایش قیمت در بورس نشود سقف رقابت را هم پنج درصد در نظر گرفته ایم.
همچنین عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: عامل بازدارندگی افزایش قیمت،کنترل و کاهش تقاضاست. در فرهنگ غلط عرضه و تقاضا، برای گرانفروشان کف و سوت می‌زنیم و این از عدم کنترل حاصل می‌شود.محسن کوهکن افزود: برخی تولیدات ایرانی از کیفیت بالا و درحد صادرات برخوردارند، بخشی از تولید ما جوابگوی قسمتی از نیازهای جامعه است و معمولا کسری آن از طریق واردات انجام می‌گیرد ولی بخشی هم ممکن است بطور کل از طریق واردات تامین شود. البته در برخی از زمینه‌های تولیدی به خودکفایی رسیده ایم.
در ادامه برنامه، سخنگوی اتاق اصناف در ارتباط تلفنی گفت: اصلاح فرهنگ مصرف جامعه می‌تواند بر جلوگیری از احتکار موثر باشد. در شرایط فعلی تولید و تامین کالا به اندازه کافی است اما عرضه آن چطور؟ به نظر من بهترین راهکار برای تنظیم بازار، اصلاح نرخ ارز است، همه اینها به هم مرتبط است.
صفایی ادامه داد: احتکار موضوعی است که به تازگی و در ماه‌های اخیر جزو آمار تخلفات اتاق اصناف قرار گرفته است و پیش از این نکاتی همچون عدم درج قیمت و کم فروشی در صدر تخلفات در حوزه کاری ما محسوب می‌شد.
همچنین رئیس‌کل گمرک ایران در دیگر ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: در 11 ماه اخیر 14میلیون و 525 هزار تن ترخیص کالا داشتیم که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل دو و سه دهم درصد افزایش ثبت شده است اما برای کمک به بخش تولید و کالاهای اساسی تصمیماتی همچون ابلاغ بسته‌های حمایتی گرفته شد.
فرود عسگری ادامه داد: واردکنندگان می‌توانند کالاهای خود را شش ماهه و به شرط 70 درصد ترخیص و 30 درصد پس از تسویه، ترخیص کنند. دیگر اینکه کالاهای اساسی و دارویی را به تصویب و امضاء تفاهمنامه با وزارت بهداشت ترخیص چهار ماهه صورت پذیرد یعنی اقلام دارویی بدون معطلی پس از ورود به گمرک با طی کردن مراحل اداری به کارخانجات و انبارهای مربوط فرستاده شود.
عالی پور؛ نایب‌رئیس‌اتحادیه صنف فروشگاه‌های زنجیره‌ای کشور هم گفت: هیچ‌گونه مشکلی در تامین کالاهای اساسی خانوار نداریم و در مدت اخیر هیچگونه مشکلی در عرضه و تقاضا
 نداشته‌ایم.

نام:
ایمیل:
* نظر: