kayhan.ir

کد خبر: ۱۳۸۵۹۴
تاریخ انتشار : ۰۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۶
پایگاه خبری قطر اعلام کرد
پایگاه اینترنتی روزنامه «الشرق» قطر تصمیم آمریکا برای تشکیل پیمانی همچون ناتو با کشور‌های عربی را «اقدامی بی‌نتیجه» دانسته و نوشته « این پیمان مرده متولد شده است.»

طرح ناتوی عربی از زمان باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا مطرح بود و در زمان دونالد ترامپ نیز به صورت جدی تر در حال پیگیری است. این پیمان صرفا با هدف  مقابله با ایران با هزینه کشورهای عربی طراحی شده و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس به همراه مصر و اردن نیز اعضای احتمالی آن خواهند بود. اما ناتوی عربی ترامپ که اخیرا واشنگتن نام آن را «پیمان استراتژیک خاورمیانه» گذاشت با چالش های زیادی مواجه است و به همین دلیل کارشناسان معتقدند که این پیمان قابلیت اجرایی ندارد. در همین ارتباط، پایگاه روزنامه الشرق قطر در مقاله‌ای نوشته: «ترامپ از زمانی که به قدرت رسیده رؤیا‌های فراوانش را فاش می‌کند. ما در اینجا می‌گوییم «رؤیا» برای اینکه بیشتر این‌ها مبتنی بر واقعیت برخاسته از داده‌های بین‌المللی نیست.»
در این مقاله می خوانیم: «مقامات آمریکا بین کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس و دیگر کشور‌های عربی در حال رفت و آمدند تا درباره «ائتلاف راهبردی خاورمیانه» بازار گرمی کنند. برخی منابع می گویند، طرحشان تشکیل پیمانی شبیه پیمان ناتو ضد ایران و تا حدودی ضد روسیه است. بر اساس این طرح، کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس و برخی دیگر از کشور‌های عربی به رهبری آمریکا گرد هم می‌آیند و این در عمل تاسیس نقش آمریکا در منطقه از طریق جمع کردن متحدان واشنگتن دور یک میز است.»
در این گزارش همچنین آمده است: «تحقق رویای ترامپ با دو مانع روبه رو است. نخست اینکه هر طرف برای خود اولویت‌های قبلی برای پیوستن به چنین ائتلافی دارد. امارات و عربستان نباید مشارکتشان در این ائتلاف محاصره قطر را تحت تاثیر قرار دهد و برعکس برای قطر نیز ممکن نیست در این ائتلاف شرکت کند تا زمانی که چهار کشور عضو ائتلاف مورد نظر به محاصره قطر ادامه دهند. کشور‌هایی مثل اردن و مصر نیز نمی‌پذیرند که در قبال ارتباط با این ائتلاف در میان فلسطینی‌ها جایگاه خود را از دست دهند. بنابراین همه به واشنگتن می‌گویند «ما آماده مشارکتیم، اما ...»
جنبه دوم گرایشی است که هر روز ریشه دار‌تر می‌شود. اینکه ترامپ شریک قابل اتکایی نیست. ترامپ در نزدیک به دو سال حضورش در کاخ سفید ثابت کرد به متحدان واشنگتن بیش از دشمنانشان سخت می‌گیرد. وی از اتحادیه اروپا انتقاد می‌کند، نشست سران ناتو را برهم می‌زند، با رهبر کره شمالی ملاقات می‌کند و ملاقات با پوتین را بر ملاقات با همتایانش در ناتو ترجیح می‌دهد. جالب این است در شرایطی سخن از ناتو خلیجی به میان می‌آید که انتقادات ترامپ از پیمان ناتو اصلی ادامه دارد. طبق اعلام این روزنامه قطری، در سایه این تجربیات ائتلاف با ترامپ به نظر نمی‌رسد راهبرد تاثیرگذاری باشد همانطور که روش ترامپ برای آغاز طرح‌ها و رویکرد‌ها و پس از آن صرفنظر کردن از آنها همه کسانی را که با دولت آمریکا در تعاملند متقاعد کرد که بهترین تعامل با وی موافقت اصولی با طرح هایش، تحقق دستاورد‌ها در مرحله مقدماتی و پس از آن ایجاد موانع است تا از آنها صرفنظر کند.
در انتهای این گزارش آمده است:« این ائتلاف ادعایی مرده متولد شد و حتی اگر ترامپ بتواند همه کشور‌ها را جمع و تشکیل ائتلاف را در رسانه‌ها اعلام کند سرنوشت آن مثل سرنوشت ائتلاف ضدتروریسم خواهد شد که از برگزاری نشست‌های صوری و انتشار بیانیه‌های مطبوعاتی فراتر نرفته است.»
نام:
ایمیل:
* نظر: