kayhan.ir

کد خبر: ۱۳۸۴۱۴
تاریخ انتشار : ۰۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۲


مهسا شمس کلائی

یکی از دوستان خبرنگار در استوری خود متنی منتشر کرد با این عنوان: «امروز آزمون تیزهوشان بود و در کرمان از ورود دختران چادری به جلسه امتحان جلوگیری شد. دخترم که چادری است و لباس بلند زیر چادرش نداشته چادر خود را در نمی‌آورد و وارد جلسه امتحان می‌شود اما مسئولان حوزه امتحانی می‌آیند بالای سرش و چادر را به اجبار از سرش برمی‌دارند و پشت صندلی می‌گذارند. در جلسه‌ای که مردان حضور داشته‌اند و دخترم با هزار استرس امتحان داده، مدیون خون شهدا هستیم اگر فریادمان را بلند نکنیم و به گوش مسئولان نرسانیم».
 پیگیر این موضوع شدم و بعد از چت کردن با فردی که این پیام را برای همکارم ارسال کرده بود، متوجه شدم موضوع تنها مربوط به دختر این آقا نمی‌شود و در شهرستان‌های دیگر استان کرمان از جمله رفسنجان نیز اتفاقی مشابه افتاده است.
این پدر شماره همسر خود را برای توضیحات بیشتر در رابطه با این موضوع برای من ارسال کرد؛ با او تماس گرفتم، مادر دختر خانم 13 ساله‌ اهل کرمان که مسئولان امتحانی به اجبار چادر از سرش برمی‌دارند، ماجرای روز امتحان را اینگونه تعریف کرد: «امتحان ورودی مدارس تیزهوشان در کرمان بود، دخترم را به مدرسه رساندم و به خانه برگشتم، هنگامی که دخترم به خانه آمد آشفته بود و با ناراحتی گفت: وقتی می‌خواستم وارد جلسه امتحان شوم به من گفتند که باید چادرت را دربیاوری ولی من این کار را نکردم به سختی وارد جلسه امتحانی شدم، قبل از اینکه آزمون شروع شود چندباری هم گفتند که باید چادرت را دربیاری و در نهایت یکی از مراقبان به سمتم آمد و چادر را از سرم برداشت و بر روی تکیه‌گاه صندلیم گذاشت، حتی هنگامی که بازرسان مرد هم به داخل جلسه آمدند و خواستم برای چند لحظه چادرم را بپوشم به من اجازه این کار را ندادند. »
این مادر افزود: «دختر من از سالی که به سن تکلیف رسیده است با پوشش چادر در محافل حاضر شده است و اینکه افرادی بخواهند چادر او را به اجبار از سرش بردارند هم در روحیه او قطعا تاثیر می‌گذارد و هم در آن لحظه حالش را بد کرده و نمی‌دانیم که امتحانش را چگونه داده است، اما ما به عنوان والدین «نرگس» بی‌خیال این موضوع نمی‌شویم چراکه توهین به مقدسات و اعتقادات ما شده است، نامه را خطاب به مقامات استان نوشته‌ایم و پیگیر این ماجرا هستیم».
از او خواستم تا متن نامه را برایم ارسال کند، متن نامه را بلافاصله برایم ارسال کرد و تاکید کرد: که قرار است نزد رئیس ‌دادگستری استان کرمان هم برویم.
متن نامه بدین شرح است:
« حراست محترم اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان
با سلام و تحیت
احتراما به استحضار می‌رساند در سالروز عملیات پرافتخار مرصاد، در جنگ نرم فرهنگی در بزرگ‌ترین مرکز فرهنگی کشور شکست خوردیم! در آزمون ورودی مدارس تیزهوشان روز جمعه مورخ 5 مردادماه 1397، در حوزه هنرستان حکمت واقع در کوچه شماره 36 خیابان جهاد، مسئولین حوزه امتحانی مانع از ورود دختران با حجاب چادر شدند تا جایی که حتی دختر اینجانب که در برابر مسئول ورودی مقاومت کرده بود و با چادر بر روی صندلی خود نشسته بود توسط فرد دیگری حتی با وجود توضیحات دخترم مبنی بر نامناسب بودن پوشش زیر چادرش در مقابل نامحرم، هیچ اهمیتی نداده و بیان کرده که می‌بایست لباس مناسب می‌پوشیدی! و با اجبار و به دست خودش چادر دخترم را از سرش درآورده و پشت صندلی قرار داده و حتی با ورود بازرسین مرد هم اجازه پوشیدن چادر به وی داده نشده و با استرس فراوان و عدم تمرکز به واسطه پوشش و به هم ریختگی زیاد آزمون را به پایان رسانده است.
آیا در کشور جمهوری اسلامی ایران که برای حفظ دین، ناموس و حجاب، بهترین فرزندان این مملکت جان خود را فدا کردند باید شاهد این باشیم که از حضور حداقلی و انگشت‌شمار دختران چادری در حوزه امتحان ممانعت شود؟
به چه حقی به خودشان اجازه دادند که با برخورد به واسطه داشتن چادر و ممانعت از نشستن با چادر بر روی صندلی باعث شوند، بچه‌ها با نگاه‌های تمسخرآمیز سایر دانش‌آموزان حاضر در جلسه روبه‌رو شوند و تمرکز و آرامش آنها گرفته شود؟! در حالی که انتظار می‌رفت این حداقل دانش‌آموزان محجبه چادری به واسطه پوشش مناسب‌شان که حتی در این هوای گرم تابستان هم از آن دست برنداشته‌اند مورد تشویق قرار گیرند نه اینکه انگشت‌نما شوند و مورد تحقیر واقع شوند. آیا این همان مصداق تعرض و هتک حرمت حجاب به یک خانم مسلمان نیست؟!
با توجه به موارد مطرح شده و جهت جلوگیری از تکرار این چنین موارد غیراخلاقی و غیردینی و از باب امر به معروف و نهی از منکر، خواهشمند است ترتیبی اتخاذ فرمایید تا با هر فرد ازجمله کسانی که دستور این کار را داده‌اند و کسانی که مرتکب این عمل شده‌اند برخورد جدی و سریع صورت گیرد.
لازم به ذکر است متاسفانه در سایر شهرستان‌های استان نیز مشابه همین رفتار دیده شده است.»
پدر این دختر خانم 13 ساله این موضوع را در فضای مجازی عنوان می‌کند، یکی از دوستان این خانواده هم در دفاع از رفتار زشتی که با این دختربچه شده است، موضوع را در صفحه اینستاگرام خود مطرح می‌کند که «امید سلاجه»، مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش استان کرمان ذیل این پست کامنتی با مضمون «ممانعت از ورود دختران چادری به جلسه آزمون تیزهوشان در کرمان صحت ندارد می‌نویسد: «در پی انتشار مطلبی در فضای مجازی تحت عنوان «در استان کرمان از ورود دختران چادری به جلسه آزمون تیزهوشان جلوگیری شد»، اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان کرمان با صدور اطلاعیه‌ای این مطلب را تکذیب کرد.
طبق بررسی‌های انجام شده و توضیحات ارسالی حراست اداره آموزش و پرورش شهرستان رفسنجان، ممانعت از ورود دانش‌آموزان چادری به جلسه امتحان تیزهوشان به هیچ عنوان صحت ندارد و به‌رغم آنکه جلسه آزمون خاص دانش‌آموزان دختر بوده و تمام عوامل برگزاری آزمون نیز همکاران خانم بوده‌اند و هیچ مردی در جلسه حضور نداشته است، فقط جهت تطبیق عکس دانش‌آموزان و برای یک لحظه و در ابتدای جلسه از آنان خواسته شده چادر خود را بردارند و پس از تطبیق عکس و در ادامه آزمون هیچ منعی برای پوشیدن چادر توسط دانش‌آموزان ایجاد نشده است.آموزش و پرورش استان کرمان همواره بر رعایت حجاب برتر در مدارس توسط دانش‌آموزان و همکاران عزیز فرهنگی تأکید دارد.
بر اساس اصل بی‌طرفی رسانه سعی کردم تا با آموزش و پروش استان کرمان ارتباط بگیرم و موضوع را از زبان آنها هم بشنوم ولی متاسفانه موفق به برقراری ارتباط با آنها نشدم، حتی در دایرکت اکانتی که متعلق به مدیر روابط عمومی هم بودم رفتم و به او پیام دادم تا شاید در آنجا پاسخگو باشد اما همچنان بی‌پاسخ ماندم.
دستور رئیس‌ دادگستری استان کرمان برای پیگیری موضوع
رئیس ‌دادگستری استان کرمان نیز در تاریخ ٦/٥/٩٧، نامه‌ شکایتی که این خانواده برای او برده بودند را قرائت می‌کند و ذیل نامه خطاب به دادستانی دستور می‌دهد تا با متخلفان این امر برخورد شود، متنی که رئیس ‌دادگستری خطاب به دادستان در ذیل نامه پاراف کرده است بدین شرح است:« جناب آقاي سالاري دادستان محترم عمومي و انقلاب كرمان ملاحظه و لازم است رفتارهاي انتسابي بررسي و چنانچه برابر ماده ٥١٣ قانون مجازات اسلامي «اهانت به مقدسات اسلام» يا ساير مقررات كيفري گرديدند موافق مقررات اقدام فرماييد.»
لزوم برخورد با مقصران
امید است که در این هیاهویی که ضدانقلاب به دنبال این است تا زنان و دختران این سرزمین را از داشتن حجاب نا امید کند و به آنها القا کند حجاب محدودیت می‌آورد و با حجاب نمی‌توان به جایی دست یافت با این قبیل رفتارها برخورد شود تا هم شأن این دخترخانم 13 ساله و چادرش حفظ شود و هم احدی در کشور جمهوری اسلامی به خود اجازه این توهین‌ها را به اعتقادات مردم ندهد.
نام:
ایمیل:
* نظر: