kayhan.ir

کد خبر: ۱۳۸۲۶۱
تاریخ انتشار : ۰۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۵
وزیر ارتباطات:
وزیر ارتباطات گفت: 200 هزار گوشی توقیفی و مانده در گمرک با تصمیم مشترک چندین دستگاه از طریق شبکه آنلاین و شبکه سنتی در بازار عرضه می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، محمد جواد آذری جهرمی در نمایشگاه الکامپ آخرین تصمیم‌ها درباره بازار گوشی تلفن همراه را چنین تشریح کرد: از سوی دیگر 100  هزار گوشی توقیف شده وجود دارد که در بازرسی از شرکت‌های متخلف به دست آمده است. همچنین 100 هزار گوشی دیگر  وجود دارد که قدرت آزادسازی از گمرک را نداشتند. درباره اینکه مجموع این کالاها که با ارز 4200 تومانی وارد شده‌اند چگونه در بازار عرضه شوند نیاز به تصمیم‌گیری‌هایی بود که تاخیر در این سه فرایند برخی تصمیم‌گیری‌ها را
 طولانی کرد.
وی ادامه داد: اکنون در جلساتی که با حضور چندین دستگاه برگزار شده که تدابیری اندیشیده شده و منتظر اجرایی شدن این تدابیر هستیم.  پیشنهاد نهایی این جلسات برای چگونگی عرضه این گوشی‌ها در بازار این است که بخشی را از طریق شبکه آنلاین که قابل نظارت است و بخشی را ا ز شبکه سنتی عرضه کنیم.
وزیر ارتباطات در پاسخ به سؤالی درباره ضرورت تدوین لایحه صیانت از حریم شخصی در حالی که تعداد زیادی از کاربران ایرانی از فیلترشکن استفاده می‌کنند گفت: در حال حاضر شرکت‌های مختلفی در ایران شکل گرفته‌اند که اطلاعات مشترکان را پیش  خود نگهداری می‌کنند و با چالش نحوه نگهداری و تعهدات نحوه نگهداری از اطلاعات توسط شرکت‌ها مواجه هستیم.
جهرمی در پاسخ به سؤال دیگری درباره اینکه چرا شرکت وابسته به شستا در لیست اعلامی شرکت‌های واردکننده گوشی توسط وزارت ارتباطات نبود اظهارداشت: بازده لیست وزارت ارتباطات و بانک مرکزی متفاوت بود و نبودن نام شرکت بازرگانی تامین اجتماعی در لیست وزارت ارتباطات ناشی از اختلاف بازه زمانی تهیه لیست بود.
وی افزود: البته مبلغ 360 هزار یورو ارز 4200 تومانی که به عنوان ارز دریافتی این شرکت و معادل کل واردات اعلام شده بود صحیح نیست و بانک مرکزی این موضوع را رد کرده است.
وزیر ارتباطات در پاسخ به سؤال دیگری درباره اینکه بلاک چین می‌تواند تحریم‌ها را رفع کند گفت: در حوزه بلاک چین دو مسئله پیام‌رسانی و ارز دیجیتال مطرح است.  بلاک چین می‌تواند پیام‌رسانی مثل سوئیفت در حوزه بانکی باشد و پیاده‌سازی آن بین نظام بانکی باعث سرعت و کیفیت بهتر می‌شود و در حوزه بین‌‌المللی می‌تواند باشد.  از سوی دیگر بلاک‌چین می‌تواند ارز دیجیتال برای معاملات خرد و کلان باشد.
جهرمی با بیان اینکه سیاست‌گذاری هر دو بخش برعهده بانک مرکزی است گفت: اینکه برخی تصور می‌کنند با استفاده از بلاک چین به عنوان پیام‌رسان بانکی می‌توان تحریم‌ها را دور زد به عقیده فعالان این حوزه صحیح نیست اما اینکه ارزهای خارجی بتوانند برخی معاملات خرد را انجام دهند و از این طریق تحریم را دور بزنند قابل انجام است و نظر شخصی من این است که برای پرداخت‌های خرد می‌توان از ارزهای دیجیتال
 استفاده کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: