kayhan.ir

کد خبر: ۱۳۸۱۸۴
تاریخ انتشار : ۰۵ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۵
بیانیه پایانی نشست مجلس خبرگان بررسی کرد
چهارمین نشست مشترک هیئت رئیسه و کمیسیون‌های مجلس خبرگان با صدور بیانیه ای پایان یافت که در آن اصلاح نظام مالیاتی و ساختار بانک‌ها، نابسامانی‌های بازار و کنترل نقدینگی انتظارها از دولت همچنین برخورد سریع و عادلانه با مفسدان اقتصادی انتظارها از قوه قضائیه و قانونگذاری متناسب با اقتصادمقاومتی و نظارت دقیق انتظارها از مجلس عنوان شد.
چهارمین نشست مشترک هیئت رئیسه و کمیسیون‌های مجلس خبرگان صبح روز پنجشنبه برگزار شد و با صدور بیانیه‌ای به کار خود پایان داد.
در ابتدای این بیانیه آمده است: دشمنان در این سالها مهمترین عامل موفقیت نظام اسلامی در طول چهل سال گذشته که همان اعتماد مردم است را مورد هدف قرار داده‌اند و با منتقل کردن اطاق جنگ با ایران به وزارت خزانه‌داری آمریکا، بدنبال اعمال فشار بر مردم شریف ایران از طریق تحریم‌های اقتصادی و در نتیجه ایجاد فاصله بین مردم و نظام هستند.
این بیانیه در ادامه تاکید می‌کند: در شرایط کنونی لازم است مسئولان محترم کشور با اقتدار لازم در برابر توطئه دشمنان، فعالانه ایستادگی نمایند و با پرهیز از دلخوش کردن به وعده‌های اروپایی، از معطل گذاشتن سایر ظرفیت‌ها و سرمایه‌های کشور، خودداری نمایند و با جدیت در مسیر تحقق سیاستهای اقتصاد مقاومتی گام بردارند و از انجام هر امری که مایه سلب اعتماد مردم از نظام شود خودداری نمایند.
خبرگان ملت، در بیانیه خود بر صیانت از نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و ولایت فقیه و دفاع از حقوق ملت و حل مشکلات معیشتی و فرهنگی آنان، بر تحقق مطالبات کلان رهبری از قوای سه‌گانه تأکید کرده و سپس عنوان می‌کنند: از دولت محترم انتظار می‌رود برای جلوگیری از نابسامانی‌های اقتصادی با حرکت در مسیر ایجاد شفافیت اقتصادی از طریق ایجاد بانک جامع اطلاعاتی اقدام نموده برای کنترل نقدینگی افسارگسیخته در کشور، با اصلاح نظام بانکی، زمینه حرکت به سمت تولید همراه با سرمایه‌گذاری اشتغال‌آفرین را فراهم نماید و با اصلاح نظام مالیاتی کشور، که بسیاری از تولیدکنندگان واقعی را با مشکل مواجه نموده زمینه سودجویی فعالان عرصه‌های کاذب اقتصادی مانند بازار سکه و ارز را فراهم کرده است؛ در جهت ساماندهی بازار، اقدام نماید و نیز با استفاده از ابزارهای تعرفه‌ای و هدفمند کردن واردات و مجهز کردن کامل گمرکات به تجهیزات کنترل خودکار واردات در جهت حمایت از تولید داخل گام بردارد.
در بیانیه پایانی نشست مجلس خبرگان تاکید شد زمینه سودجویی عرصه‌های کاذب اقتصادی و مشکلات تولیدکنندگان در ساختار بانکی و عدم شفافیت
بیانیه خبرگان می‌افزاید: همچنین با برقراری رابطه فعال و تعامل مستمر با همسایگان همراه و نیز سایر کشورهای همسو، از فشار تحریمی غرب کاسته و زمینه فعالیت اقتصادی بازار و خروج از رکود را فراهم نمایند و با حمایت‌های ویژه از محرومین و مستضعفین، زمینه سوء استفاده دشمنان از احساسات این طبقه از افراد جامعه را از بین ببرند.
سپس این بیانیه انتظارهای این نهاد را از دستگاه، قوا و نهادهای مختلف به تفکیک بیان کرده است: از دستگاه قضایی در خواست می‌شود با برخورد با اقتدار و قاطعانه در برابر مفسدان اقتصادی و سودجویانی که به دنبال سوء استفاده از فرصت‌های پیش آمده در شرایط کنونی هستند، ایستادگی نماید و با مجازات عادلانه آنان، زمینه اعتماد بیشتر مردم به نظام را فراهم نماید و با پیگیری جدی معوقات بانکی زمینه بازگشت سرمایه‌های ملی را فراهم نماید.
خبرگان انتظار از مجلس را «اقتدار کامل و نظارت دقیق بر عملکرد مسئولان» و همچنین «وضع قوانین مناسب و نظارت بر اجرای آن در جهت تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی» عنوان کرده است.
شورای عالی فضای مجازی نیز مورد توجه خبرگان قرار گرفته و انتظارها از این نهاد، «ساماندهی فضای مجازی و مقابله با ابتذال اخلاقی و چاره‌اندیشی برای جنگ روانی دشمن»  بیان شده و برداشتن گام‌های جدی در جهت راه‌اندازی و تقویت شبکه ملی اطلاعات، پایش و رصد و مقابله با شبکه‌های معاند، و غیراخلاقی خواسته موکد خبرگان ملت عنوان شده است.
«پرهیز از ترویج روحیه مصرف‌گرایی از جمله تبلیغ کالاهای خارجی و لوکس در جهت اصلاح فرهنگ اقتصادی» انتظارهای خبرگان از رسانه ملی در بیانیه مذکور است.
این بیانیه در پایان تصریح دارد: مردم بزرگ ایران، صاحبان اصلی انقلابند و در عرصه‌های گوناگون حفظ نظام اسلامی درخشیده‌اند. صحنه‌های دفاع مقدس، و شکوه همیاری و کمک به مناطق محروم و آسیب‌پذیر و آسیب‌دیده و حضور آنان در بحران‌ها ماندگار است و همگان شاهد بوده‌اند که توطئه‌های پیچیده دشمن و ضد انقلاب؛ با حضور مردم در صحنه خنثی شده است. امروز که صحنه پیچیده جنگ تمام‌عیار دشمن بویژه در فشار اقتصادی و روانی و فشار عملی و تلاش مذبوحانه برای مقابله با آرمانهای امام و شهداء در دستور کار اطاق مکر و فریب دشمن قرار دارد.
با توجه به موارد فوق خبرگان ملت از مردم شریف ایران درخواست کرده‌اند: آنچنان که تا کنون با ولایتمداری خویش، انقلاب را حفظ کرده‌اند هم اکنون نیز با انگیزه بیشتر، این راه نورانی را با عنایت به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای «دامت برکاته» دنبال کرده و با حفظ اتحاد و انسجام خود، مانند همیشه مایه یأس دشمن و ناکامی وی گردند.
نام:
ایمیل:
* نظر: