kayhan.ir

کد خبر: ۱۳۷۹۹۰
تاریخ انتشار : ۰۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۱
شمارش معکوس برای گشایش دو صحن در کاظمین
مدیر پروژه‌های ستاد بازسازی عتبات عالیات در شهر کاظمین از پیشرفت فیزیکی 93 درصدی طرح مسقف‌سازی صحن‌های شرقی و غربی حرم مطهر امامین جوادین علیهما‌السلام خبرداد و گفت: عید غدیر امسال صحن‌های جدید به روی زائران گشوده می‌شود.کاظمین- خبرنگار کیهان

به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، عباس رضائی‌نسب ارتقاء سطح رفاه حال زائران را هدف از اجرای این طرح اعلام کرد و افزود: با گشایش این صحن‌ها، نزدیک به 2هزار و500 مترمربع به فضای مسقف حرم مطهر امامین جوادین علیهما‌السلام افزوده می‌شود.
وی با بیان اینکه هم اکنون عملیات نصب دستگاه‌های هواساز و روشنایی صحن در حال اجراست، گفت: با بهره‌برداری از این طرح، حدود یکهزارمتر مربع به فضای زیارتی بخش بانوان و یکهزارو500 مترمربع به بخش زیارتی آقایان افزوده می‌شود.
به گفته وی، صحن‌های شرقی و غربی افزون بر اینکه موجب بهبود تناسب بین فضای روباز و مسقف حرم مطهر خواهد شد، فضای مناسبی را نیز برای برگزاری نماز جماعت، آئین‌های مذهبی و بیتوته بیش از 2هزار زائر فراهم می‌کند.
مدیر پروژه‌های ستاد بازسازی عتبات عالیات در شهر کاظمین با تجلیل از حمایت‌های مادی و معنوی دوست‌داران اهل‌بیت علیهم‌السلام و همکاری مردم و مسئولان عراقی گفت: تمامی مصالح به‌کار رفته در این طرح از کارخانه‌های ایران خریداری شده و مهندسان، استادکاران و هنرمندان کشورمان اجرای آن را در کنار برادران عراقی برعهده ‌دارند.
رضائی‌نسب امکان توسعه در طبقه منفی یک را یکی از ویژگی‌های این طرح برشمرد و گفت: سازه صحن‌های شرقی و غربی به‌صورتی اجرا و مقاوم‌سازی شده است که در صورت نیاز، طی سال‌های آتی بتوان یک طبقه زیرزمین نیز ایجاد کرد.
وی استفاده از معماری ایرانی اسلامی را از دیگر ویژگی‌های صحن‌های شرقی و غربی حرم مطهر امامین جوادین علیهما‌السلام اعلام کرد و گفت: با توجه به ارزش تاریخی و هویت معماری حرم که قدمت آن به عصر صفوی برمی‌گردد، تلاش بسیاری شد تا طراحی صحن‌ها نیز همگون با بنای تاریخی حرم و مکمل و احیاء‌کننده معماری اصیل ایرانی و اسلامی آن باشد.
وی اظهار کرد: در اجرای طرح مسقف‌سازی صحن‌های شرقی و غربی حرم مطهر امامین جوادین علیهما‌السلام از روش‌های نوینی در گچ‌بری‌ها، آئینه‌کاری‌ها و... استفاده شده که کیفیت و طول عمر زیادی به این تزئینات داده است.   
وی گفت: صحن‌های شرقی و غربی در دو سمت مسجد تاریخی صفوی که پشت مضجع مطهر امام موسی کاظم و امام جواد علیهما‌السلام قراردارد، بنا شده است. وی خاطرنشان کرد: با توجه به طولانی بودن فصول گرم سال در عراق و وسعت کم فضای مسقف حرم مطهر امامین جوادین علیهما‌السلام، تولیت حرم درخواست اجرای این طرح را به ستاد بازسازی عتبات عالیات ارائه کرد که هم اکنون در مراحل پایانی است.
رضائی‌نسب یادآور شد: ایرانیان که از گذشته‌های دور امام رضا(ع) را ولی نعمت خود می‌دانند، ارادت خاصی نیز به پدر و فرزند گرامی ثامن‌الحجج دارند، از این رو در قرون متمادی، بیشترین نقش را در بازسازی و توسعه حرم مطهر امامین جوادین علیهم‌السلام در شهر کاظمین داشته‌اند.
وی گفت: در بخش‌های مختلف حرم مطهر امامین جوادین علیهما‌السلام از کاشی‌کاری‌ها گرفته تا کتیبه‌ها، سردر رواق‌ها و... اسناد متقن تاریخی مبنی بر نقش موثر ایرانیان در بنای آستان این دو امام همام وجود دارد، از این رو ستاد بازسازی عتبات عالیات عملیات مرمت و احیاء آنها را نیز در دست اجرا دارد.
به گفته وی، هموطنان علاقه‌مند به مشارکت در فیض توسعه اعتاب مقدسه می‌توانند کمک‌های خود را از طریق شماره‌گیری کد #110*780* (ستاره هفت هشتاد ستاره صد و ده مربع) اهداء کنند.
نام:
ایمیل:
* نظر: