kayhan.ir

کد خبر: ۱۲۶۶۸۵
تاریخ انتشار : ۰۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۸
گزارش خبری تحلیلی کیهان از غائله خیابان پاسداران تهران

جنایت تفاله‌های وحشی داعش در پوشش دراویش

به دنبال آشوبگری و حمله تفاله‌های داعش در پوشش دراویش، به بهانه آزاد کردن فردی که به اتهام سرقت و با شاکی خصوصی دستگیر شده است 5 تن از نیروهای انتظامی و بسیجی به شهادت رسیده و بیش از 30 مامور پلیس نیز مجروح شدند و غائله در نهایت با دستگیری 300 تن از اغتشاشگران پایان یافت.

سرویس سیاسی –

دوشنبه شب عده‌ای از اراذل و اوباش با اسم اینکه درویش هستند با مراجعه به یکی از کلانتری‌های خیابان پاسداران خواستار آزادی یکی از هم مسلکان خود می‌شوند که با شاکی خصوصی به دلیل سرقت بازداشت شده بود.
این فرد به دلیل سرقت و با شاکی خصوصی بازداشت شده بود و رفقای درویش مسلک او با این بهانه و ادعا که او به دلیل درویش بودن دستگیر شده است به پاسگاه مراجعه و با نهایت پررویی و خباثت به نیروی انتظامی نیم ساعت فرصت می‌دهند که او را بدون قید و شرط آزاد کند!
طبیعی است که فارغ از انحرافات عقیدتی دراویش اعضای فرقه‌های گوناگون مدعی درویشی در برخی نقاط کشور که حضور دارند و به زندگی خود مشغول هستند، نظام اسلامی با دراویش به دلیل درویش بودن آنان برخورد نکرده است بلکه افرادی به دلیل داشتن شاکی خصوصی احضار و بعضا بازداشت می‌شوند و هیچ کس در برابر قانون استثناء نبوده و نمی‌تواند باشد.
اینکه برخی با لباس و ادعای درویشی همانند داعش به خیابان‌ها ریخته و مردم بیگناه را مورد ضرب و شتم قرار داده و با اتوبوس از روی فرزندان این ملت رد شده و آنان را به شهادت برسانند در هیچ جای دنیا پذیرفته نیست و با شدیدترین برخوردها مواجه می‌شود.
حامیان داعشی‌های وطنی خداوندان تناقض هستند، زمانی که در آمریکا یا فرانسه فردی با خودرو به مردم حمله کرده و از روی آنان رد و تعدادی را به قتل می‌رساند به عنوان اینکه داعش مسبب این کار بوده بلافاصله با تروریستی خواندن حادثه آن را محکوم می‌کنند ولی در ایران وقتی دراویش داعشی همین کار را انجام می‌دهند رفتار آنان را با عنوان پرطمطراق و مضحک « مبارزه مدنی» و « مسالمت‌آمیز »
توجیه می‌کنند!
بی شک نیروی انتظامی بایستی با قدرت و قاطعیت با اراذل و اوباش و در یک کلام پیروان داعش در کشور برخورد کند و طبیعی است که این قدرت در نیروهای انتظامی و فرزندان این ملت وجود دارد که یا حسین گویان دمار از روزگار برهم زنندگان امنیت ملی درآورند و آسایش را به ملت هدیه دهند ولی برخی مسئولین که بایستی مجوز چنین برخوردی را به نیروی انتظامی بدهند برای اینکه در محافل بین‌المللی به عنوان بازیگر نقش مثبت ماجرا تلقی شوند خود را به سویی کشیده و سکوت پیشه کرده‌اند!
افرادی که خود را در برابر قانون استثنا می‌دانند و به بهانه‌های مختلف به خیابان‌ها ریخته و امنیت مردم را سلب می‌کنند محارب بوده و بایستی با آنان قاطعانه برخورد شود، تسامح در برابر چنین وحوشی که همانند داعش با اتوبوس و خودرو به صف مردم و نیروهای انتظامی حافظ امنیت می‌زنند و باعث شهادت آنان می‌شوند نابخشودنی بوده و امنیت جامعه را ملعبه سیاست‌بازان و معاندان می‌سازد.
ماجرا از کجا شروع شد؟
دوشنبه شب و در پی آشوب برخی اراذل و اوباش در منطقه پاسداران تهران، که ماجرای آن از درگیری دراویش گنابادی با نیروی انتظامی آغاز شد و دامنه آن تا صبح دیروز نیز به صورت جسته و‌گریخته ادامه داشت، آشوبگران به تخریب اموال مردم، خودروها و منازل منطقه پرداختند.
حوالی ساعت 6 صبح دیروز نیروهای انتظامی در عملیاتی بعد از پایان ضرب‌الاجل تعیین‌شده برای متفرق‌شدن دراویش آشوبگر در خیابان پاسداران، آتش فتنه را خاموش و همه اغتشاش‌گران را دستگیر کردند.
گفتنی‌است در حین این عملیات یک خودروی سمند از دراویش به سمت نیروهای انتظامی و افراد حاضر در محل حمله‌ور شد.
این خودرو با چندین نفر برخورد کرد که متاسفانه یک بسیجی در این حمله به شهادت رسید و یک نفر دیگر نیز در کما است.
آشوبگران پیش از بازداشت برخی معابر محله را به آتش کشیدند.
پیروان داعش چگونه سه مامور نیروی انتظامی را شهید کردند؟!
دوشنبه شب تحصن و تجمع دراویش گنابادی مقابل کلانتری ۱۰۲ پاسداران در اعتراض به بازداشت «نعمت‌الله ریاحی» که با شاکی خصوصی به دلیل سرقت بازداشت شده بود به خشونت و درگیری با مأموران انتظامی کشیده شد.
 در این تجمع با حملات وحشیانه دراویش سه مأمور نیروی انتظامی به شهادت رسیدند و تعدادی نیز دچار جراحت و برای مداوا به بیمارستان‌های اطراف منتقل شدند.
در آشوب‌های ایجادشده ، یکی از هواداران این فرقه به نام محمد ثلاث با یک دستگاه اتوبوس به صف ماموران نیروی انتظامی در مقابل کلانتری حمله ور شد و حادثه‌ مرگبار و خونین به وجود آورد.
گروهبان امامی و گروهبان بایرامی از نیروهای کادر یگان امداد در حمله وحشیانه داعشی‌های وطنی به شهادت رسیدند. دیگر شهید این جنایت، یک سرباز وظیفه بوده است که هرسه توسط اتوبوس جنایت‌کاران فرقه گنابادی به شهادت رسیدند. سن هر سه شهید دوشنبه شب ناجا زیر 20 سال بوده است و دو نیروی کادر نیروی انتظامی که به شهادت رسیدند سه ماه بود که لباس سبز ناجا را بر تن کرده بودند.
در حالی که راننده اتوبوسی که عامل شهادت سه نفر از نیروهای انتظامی شد در مصاحبه‌ای به انجام این عمل جنایتکارانه اذعان کرده است، خبرگزاری ایسنا در اقدامی قابل تامل در مصاحبه با یکی از سخنگویان دراویش مدعی شد آنان دست به خشونت نزده‌اند.
روایت معاون اجتماعی نیروی انتظامی
معاون اجتماعی نیروی انتظامی در مورد آشوبگری دراویش در خیابان پاسداران گفت: از دوشنبه شب افراد وابسته به فرقه دراویش گنابادی در پی ایجاد اغتشاش بودند تا اینکه یکی از آنها با اتوبوس خود ماموران پلیس را در خیابان پاسداران زیر گرفت که در این حادثه سه مامور نیروی انتظامی از جمله دو نیروی یگان امداد و یک سرباز به شهادت رسیدند. در کسری از ثانیه عامل این حادثه شناسایی و دستگیر شد.
به گزارش میزان سردار سعید منتظر المهدی ادامه داد: این افراد آشوب‌طلب درگیری‌ها را به سمت خیابان گلستان هفتم بردند و نیمه شب دوشنبه با خودرو سمند به سمت ماموران دوباره حمله کردند که در این حادثه یک بسیجی به شهادت رسید. همچنین یک بسیجی دیگر در نیمه‌های شب با چاقوی اعضای این فرقه ضاله به شهادت رسید.
منتظرالمهدی با بیان اینکه 30 مامور پلیس در جریان آشوب خیابان پاسداران مجروح شدند، گفت: با خویشتنداری ماموران پلیس هیچ یک از اعضای این فرقه ضاله کشته نشدند و تنها تعدادی از آنها در درگیری مجروح شدند.
سخنگوی نیروی انتظامی از دستگیری بیش از 300 نفر در جریان حوادث دوشنبه شب خبر داد و افزود: راننده خودرو سمند که یک بسیجی را به شهادت رسانده بود هم در میان دستگیر شده‌ها است. در این میان دوشنبه شب اعضای این فرقه سه بار با خودرو قصد حمله به ماموران وزیر گرفتن آنها را داشتند.
منتظرالمهدی با بیان اینکه پلیس ساعت 4 بامداد را آخرین اولتیماتوم برای پایان آشوبگری این افراد اعلام کرد،گفت:افراد آشوب‌طلب و مخل امنیت مردم، از روی پشت‌بام‌ها به روی ماموران کوکتل مولوتف پرتاب کردند. همچنین از خانه‌های مردم برای ایجاد خسارت و درگیری استفاده می‌کردند. سرانجام پس از پایان اولتیماتوم در ساعت 4:30 صبح آشوبگری این افراد از سوی پلیس پایان یافت.
به گفته وی، دراویش به چندین خودرو و موتورسیکلت مردم آسیب زده و آنها را به آتش کشیدند. این افراد به تخریب اموال عمومی و ساختمان‌ها هم دست زدند.
عوامل شهادت سه مامور دستگیر شدند
سردار سعید منتظرالمهدی همچنین با تأیید شهادت سه نفر از مأموران ناجا در خیابان پاسداران تهران اعلام کرد: در آستانه شهادت بانوی دو عالم عوامل فریب‌خورده و مخلان نظم و امنیت در ادامه تجمعات اخیر خود در خیابان پاسداران در عملی مذبوحانه و خباثت‌آمیز با یک دستگاه اتوبوس سه تن از دلاورمردان سبزپوش و حافظان نظم و امنیت نیروی انتظامی را که برای سامان‌بخشی به امنیت در منطقه حاضر بودند به شهادت رساندند.
سخنگوی ناجا اعلام کرد: قاتلین در کسری از زمان دستگیر شدند و اوضاع هم‌اکنون تحت کنترل پلیس است.
سردار منتظرالمهدی ضمن تسلیت شهادت این سه مأمور فداکار و متعهد ناجا به محضر حضرت فاطمه زهرا، فرماندهی کل قوا، ملت شهیدپرور و خانواده معزز این سه شهید به برهم زنندگان امنیت قاطعانه هشدار داد که در برابر اقدامات ضدامنیتی و غیرقانونی هر کسی با هر هویتی که باشد برخورد می‌شود.
باشگاه خبرنگاران نیز در خبری اعلام کرد: «متاسفانه آمار شهیدان نظم و امنیت در حمله دراویش گنابادی به ماموران انتظامی به ٥ تن رسید.»
مماشات دستگاه‌های امنیتی با دراویش آشوبگر جای تأمل دارد
حجت‌الاسلام نصرالله پژمان‌فر، نماینده مشهد در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس، با‌اشاره به آشوب‌های دوشنبه شب تعدادی از دراویش در خیابان پاسداران گفت: امروز وظیفه حاکمیت ایجاد امنیت برای آحاد مختلف مردم است و اساساً تشکیل حاکمیت بر همین پایه و مبناست.
وی افزود: متأسفانه در جامعه ما کسانی هستند که با رویکرد فرار رو به جلو زورگویانه و قلدرمآبانه حقوق مردم را تضییع می‌کنند و این کار امنیت جامعه را با چالش مواجه می‌کند.
سخنگوی فراکسیون روحانیت مجلس اظهار داشت: این اتفاق، اتفاق جدیدی نبود و متأسفانه در هفته‌های گذشته نیز این تجمعات غیرقانونی وجود داشته و امروز مماشاتی که دستگاه‌های امنیتی و انتظامی در ارتباط با این افراد دارند برای مردم تداعی‌کننده این است که این مماشات یک مماشات بیش از اندازه و غیرقابل دفاع است.
وی افزود: اینکه دستگاه‌های امنیتی با این افراد تا آن حد مماشات کنند که این افراد اقدامات خلاف امنیت را در کشور انجام دهند و برخوردی با آنها صورت نگیرد جای تأمل دارد.
سخنگوی فراکسیون روحانیت مجلس اظهارداشت: انتظار ما از دستگاه‌های امنیتی برخورد جدی و از دستگاه‌های قضایی محاکمه سریع این عوامل و برخورد با آنها و در نظر گرفتن‌اشد مجازات در مورد این افراد است تا در جامعه این احساس ایجاد شود که اگر کسانی نکته‌ای هم داشته باشند باید مسائلشان را از مجاری قانونی پیگیری کنند.
تأکید بر برخورد با عوامل تحریک‌کننده خارجی و داخلی آشوب‌ دراویش
سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نماینده مشهد و کلات نیز با ‌اشاره به ناآرامی‌های دوشنبه شب در منطقه پاسداران تهران که توسط دراویش گنابادی صورت گرفت، گفت: دراویش سالیان دراز در این کشور زندگی کردند و ریشه آنها به چندین قرن قبل باز می‌گردد و اینکه امروز وارد فاز خشونت شده‌اند باید ریشه‌یابی شود و عوامل تحریک‌کننده آن که از خارج است مورد بررسی قرار گیرد.
قاضی‌زاده خاطرنشان کرد: این آشوب‌ها توسط دراویش گنابادی حتماً یک عامل خارجی دارد و باید با این عامل و محرک خارجی برخورد لازم صورت پذیرد و با افرادی که ملعبه این عوامل شده‌اند نیز باید برخورد لازم صورت گیرد.
واکنش کاربران فضای مجازی به آشوب داعشی‌های وطنی
انتشار این خبر از همان ابتدا موجب خشم شدید دانشگاهیان شد و دانشگاهیان بسیاری با هشتک‌های مختلفی همچون«دراویش داعشی»، «گلستان هفتم»، «وحشی‌گری» و «داعش وطنی» نسبت به چنین اتفاق دردناکی در فضای مجازی واکنش نشان دادند و از مسئولان انتظامی و امنیتی خواستند در مقابل این وحشی‌گری‌ها به هیچ وجه کوتاهی نکنند.
کیومرث یزدان پناه، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در پیامی در این رابطه نوشت: متاسفانه در ایران به دلیل صبوری و ظرفیت بالای نظام در مواجهه با برخی ناهنجاری‌های سیاسی و ایدئولوژیک برخی از این وصله‌های ناجور و ناصواب را به طرز جنون آمیزی گستاخ کرده است که دراویش منحرف گنابادی در صدر فهرست این گروهک‌های گستاخ و هنجار شکن قرار دارند.
محمدامین سلیمی دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی نیز نوشت: «دراویش داعشی قبلتر یک فرقه منحرف بودند با منابع اقتصادی و کسی کارشان نداشت امروز فرقه‌ای هستند هم ردیف ‎منافقین تروریست. نه جای مماشات دارد نه مدارا. امنیت پایتخت و جان مردم کیسه زباله نیست که هر سگ و گربه‌ای به آن چنگ بزند.»
هاتف‌الرحمن صالحی مسئول اسبق بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس نیز نوشته است: «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا، در شب شهادت ام ابیها؛ حضرت صدیقه کبری سلام‌الله علیها، بار دیگر، تاریخ تکرار شد! حرمت شکنان حریم آل الله در عاشورای 88، امروز در کسوت دراویش گنابادی، پاسداران تهران را صحنه صف‌آرایی خباثت آلود خویش در برابر سپاه اسلام ساختند!»
همچنین رضا رمضان‌نژاد دبیر اسبق اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا در پیامی نوشت: «از دید منورالفکرهای توئیتر، حمله‌کننده با خودرو به مردم در فرانسه و آلمان و... میشه تروریست! حمله‌کننده با اتوبوس به پلیس در گلستان هفتم میشه درویش مظلوم! کی شماها انقدر آشغال شدین؟»
سعید تواناراد دبیر سیاسی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل نیز می‌نویسد: «برخورد شدید با وحشی‌گری‌های برخی افراد در پاسداران مطالبه جدی جنبش دانشجویی است.»
علی فلاحت کار فعال دانشجویی هم در توئیتی نوشته است: «‏‎بی‌عدالتی که آقا فرمودن همینه، ‎گنابادی‌ها با همراهی چهارتا لات خیابونی شهر رو به آتیش می‌کشن و نیروهای امنیتی‌رو به سخره می‌گیرن، بازهم با ‎نورعلی تابنده مماشات می‌شه و برخورد قاطعی با این آشوب نمی‌شه. حفظ امنیت فقط برخوردقاطع با ‎داعش نیست، باید با ‎داعش وطنی هم برخورد قاطع کرد».
یک کاربر دیگر در صفحه شخصی خود نوشته است: خدای تناقض داعشی‌های وطنی هستند، موقع گفتن مرگ بر آمریکا آنقدر انسان دوست می‌شوند که بیا و ببین، اما وقتی به هموطن سربازشون می‌رسد آنقدر وحشی می‌شوند که روی داعش را هم سفید می‌کنند.