kayhan.ir

کد خبر: ۱۲۱۶۱۱
تاریخ انتشار : ۲۹ آذر ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۱


خزانه‌دار شورای شهر تهران برخلاف واقعیت‌ها می‌گوید تیم مدیریت قبلی، شهرداری را بدهکار تحویل دادند و رفتند.
حسن رسولی از اعضای بنیاد باران و عضو فعلی شورای شهر به روزنامه آرمان ادعا کرد شهرداری بدهکار است و تیم مدیریتی قالیباف، شهرداری را با بدهکاری تحویل تیم جدید (نجفی) داده‌اند.
این ادعا درحالی است که شهرداری تهران فقط 14 هزار میلیارد تومان از دولت طلبکار است و دولت در طول چند سال اخیر حاضر نشده بدهی خود را بازپرداخت کند.
پیش از این روزنامه هفت صبح از روزنامه‌های اصلاح‌طلب در گزارشی تصریح کرد دولت هرچند انکار می‌کرد که به شهرداری تهران در دوره شهرداری قالیباف بدهکار نیست، اما اذعان کرد که بدهکار بوده است.
هفت صبح نوشت: چند سالی است که دولت و شهرداری تهران بر سر میزان بدهی دولت به شهرداری با هم اختلاف دارند. شهردار سابق تهران گفته بود دولت 14 هزار میلیارد تومان به شهرداری تهران بدهکار است، اما دولت نه‌تنها این موضوع را قبول ندارد بلکه می‌گوید شهرداری به دلیل وام‌هایی که در مقاطع زمانی مختلف دریافت کرده سه هزار میلیارد تومان به دولت بدهکار است.
هفت صبح می‌افزاید: اخیرا محمد علیخانی، عضو فعلی شورای شهر تهران خبر داد که در جلسه اخیر شهردار تهران و اعضای شورای شهر با رئیس‌جمهور مقرر شده دولت پرداخت بدهی خود به شهرداری را شروع کند. بر همین اساس تا پایان امسال دولت 300 میلیارد تومان برای یارانه بلیت اتوبوس و مترو به شهرداری پرداخت می‌کند و سایر مطالبات شهرداری هم از سایر بخش‌ها تامین خواهد شد.
این بدهی از کجا پیش آمد؟ شهرداری تهران به طور مشخص با استناد به سه قانون «عوارض و مالیات‌های شهری»، «سهم دولت در توسعه حمل‌ونقل عمومی» و «تکلیف بودجه‌ای دولت در پرداخت یارانه به مترو و اتوبوس» می‌گوید 14 هزار میلیارد تومان از دولت طلب دارد. ضمن اینکه بعضی معتقدند قانون دولت را مکلف کرده سالانه 1/2 میلیارد دلار از محل صندوق ذخیره ارزی به شهرداری پرداخت کند که این رقم را هم باید به آن رقم 14 هزار میلیارد تومان اضافه کرد.


نام:
ایمیل:
* نظر: