kayhan.ir

کد خبر: ۱۲۱۵۹۱
تاریخ انتشار : ۲۹ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۹
در توجیه عدم ارائه خدمات به زلزله‌زدگان کرمانشاه

علی‌رغم سختی‌هایی که مردم زلزله‌زده کرمانشاه با آن مواجه هستند، یک مسئول دولتی در توجیه ندادن کانکس به برخی از این افراد گفته است: این دغدغه وجود دارد که بعدها حاضر به بازگرداندن این کانکس‌ها نباشند!!
به گزارش مشرق، حدود یک ماه از زمان وقوع زلزله دلخراش کرمانشاه می‌گذرد و بسیاری از مردم نیز به امید اینکه دولت در حال خدمت‌رسانی و تامین مایحتاج اولیه زلزله‌زدگان است آرامش خاطر دارند. اما واقعیت چیست؟
طی روزهای گذشته سندی در شبکه‌های اجتماعی از دستور عجیب یک مسئول درخصوص اسکان زلزله‌زدگان منتشر شد که تعجب مردم را بر انگیخت.
براساس این سند، درخواست تحویل کانکس به یک خانواده زلزله‌زده که تا پیش از این مستاجر بودند، رد می‌شود و این یعنی بی‌خانمان‌تر از قبل.
پس از پخش گسترده این سند در شبکه‌های اجتماعی که اعتراض بسیاری از مردم را نیز در پی داشت منتظر بودیم یکی از مسئولان حداقل این نامه را جعلی بداند و یا آن را تکذیب کند که در کمال تعجب نه تکذیب شد و نه جبران؛ بلکه مسئولین تامین مسکن و سرپناه زلزله‌زدگان با استدلال‌های عجیبی که نه پشتوانه منطقی دارد و نه علمی سعی به توجیه ‌اشتباه خود پرداختند.
در این زمینه می‌توان به توضیحات مجتبی نیک کردار معاون عمرانی استانداری کرمانشاه ‌اشاره کرد که بدون توجه به وضعیت سخت زندگی این روزهای مردم گفت: «مستأجران با دریافت کمک پنج میلیونی و تسهیلات 10 میلیونی می‌توانند در شهرهای دیگر خانه دیگری را اجاره کنند اما امکان تحویل کانکس به آنها وجود ندارد زیرا این دغدغه وجود دارد که بعدها حاضر به بازگرداندن این کانکس‌ها نباشند و این کانکس‌ها در تمام نقاط شهر پراکنده باشند. کانکس تنها به مالکانی داده می‌شود که ملک آنها به‌طور کامل تخریب شده باشد و برای واحدهای تعمیری نیز به هیچ عنوان کانکسی اهدا نمی‌شود زیرا این افراد می‌توانند با تعمیر منزل به زندگی خود ادامه دهند.»
در واقع این مدیر دولتی هنوز متوجه نشده که در فصل سرما این‌طور نسخه‌پیچی‌های غیرکارشناسی برای مردمی که دیگر نه سرپناهی دارند و نه وسیله‌ای برای زندگی، یعنی زلزله مجدد. زلزله و آوار بی‌تدبیری مسئولان که بر سرشان خراب می‌شود.
مجید جودی مدیرکل دفتر نوسازی و بهسازی بنیاد مسکن، دیگر مسئولی است که نشان داده درک درستی از شرایط سخت زندگی مردم ندارد.
وی درخصوص تحویل ندادن کانکس به زلزله‌زدگان گفت: «اگر به مستاجرانی که خانه‌شان در زلزله کرمانشاه آسیب دیده کانکس بدهیم با توجه به این‌که مالک نیستند قطعا در فضاهای عمومی شهر مستقر می‌شوند و سیمای شهر پس از مدتی تبدیل به نوعی حلبی‌آباد خواهد شد. اگر به مستاجران کانکس بدهیم ممکن است ۱۰ سال دیگر هم در کانکس‌ها و در فضاهای عمومی بمانند. بنابراین عدم ارایه کانکس به مستاجران یک کار کاملا علمی و منطقی است.»
آنطور که از این اظهارات نیز مشخص است، مسئولان و مدیران دولتی بجای اینکه به کمک مردم بحران‌زده‌ای که در شرایط سخت پس از زلزله درگیر گرفتاری‌های زیادی هستند که مهم‌ترین آن را می‌توان سختی اسکان در چادر در روزهای سرد در نظر گرفت، به فکر این هستند که مثلا اگر این کانکس‌ها بماند در آینده ممکن است سیمای شهر خوب نشود!!
هفته قبل نیز خبری منتشر شده بود که براساس آن شرط پرداخت وام بلاعوض تنها سه‌میلیون تومانی این بود که خانوار تضمین کنند برای دریافت کانکس تقاضا نمی‌کنند.
آنچه که از موضوع بی‌توجهی به نیاز اصلی مردم برداشت می‌شود، این است که حقوق شهروندی دولت تنها مخصوص بالاشهرنشینان و مرفهان و ژن‌خوب داران است و مردم مستضعف مصیبت‌زده از آن محرومند. مردمی که صاحبان اصلی انقلابند.
با وجود تمام کاستی‌هایی که در اقدامات دولتی‌ها رخ داده، روز گذشته رئیس ‌سپاه پاسداران گفت: «حدود 80 درصد اسکان موقت مردم زلزله‌زده انجام شده که در بسیاری از روستاها این رقم 100 درصد است و رفع نیازهای بهداشتی و حمام مردم در حال انجام است.»
نام:
ایمیل:
* نظر: