kayhan.ir

کد خبر: ۱۲۱۴۸۱
تاریخ انتشار : ۲۸ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۴
در هزارمین روز تجاوز آل‌سعود به یمن

انصارالله یمن در هزارمین روز تجاوز عربستان کاخ سلطنتی عربستان در ریاض را هدف موشک بالستیک قرار داد. عربستان می‌گوید موشک را منهدم کرده اما رویترز به نقل از شاهدان عینی نوشته این موشک به هدف برخورد کرده است.
انصارالله یمن در هزارمین روز تجاوز ائتلاف سعودی به یمن شهر ریاض را مجدداً هدف قرار داد. 13 آبان ماه فرودگاه ملک خالد در شهر ریاض هدف موشک کروز قرار گرفت اما این بار گویا یکی از کاخ‌های سلطنتی هدف موشک برکان 2 قرار گرفته است. اقدامی که تهدیدهای انقلابیون یمنی مبنی بر در امان نبودن کاخ‌های سعودی را محقق کرد. شبکه خبری المنار دیروز در خبری فوری اعلام کرد ارتش یمن با یک فروند موشک بالستیک کاخ «الیمامه» در ریاض را در هم کوبید. بلافاصله پس از این خبر فیلم‌هایی از صدای آمبولانس‌های در رفت و آمد منتشر شد. «محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله خبر حمله موشکی به کاخ الیمامه در ریاض را تایید کرده است. وی گفته: «یگان موشکی ارتش یمن یک فروند موشک بالستیک برکان اچ 2 به کاخ الیمامه در ریاض شلیک کرده‌اند.» کاخ یمامه در ریاض، مقر رسمی و دفتر شاه سعودی است که در حومه غربی شهر ریاض واقع شده است. مقر دیوان سلطنتی نیز در همین کاخ است.
هدف، نشست رهبران سعودی
در همین حال نیروی موشکی یمن هم اعلام کرد که هدف موشک بالستیک نشست بزرگ رهبران رژیم سعودی در قصر یمامه در ریاض بوده است. ملک سلمان روز دوشنبه در این کاخ با «مایک پمپئو» رئیس‌سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) دیدار داشت. علاوه‌بر این برخی منابع هم اعلام کرده‌اند که موشک شلیک شده از یمن به فاصله یک و نیم کیلومتری سفارت آمریکا در ریاض اصابت کرده است.
 رویترز اما اعلام کرده صدای انفجار مهیبی از ریاض شنیده شده و دود غلیظی آسمان ریاض را پوشانده است. این رسانه انگلیسی به نقل از «شاهدان عینی» نوشته، این موشک به هدف برخوردکرده است. این در حالی است که ائتلاف متجاوز سعودی مدعی شده که این موشک را بر فراز ریاض ردگیری کرده است. الأخباریه عربستان مدعی شده این موشک بر فراز ریاض ردگیری و منهدم شده است. شبکه خبری العربیه نیز تاکید کرد که پدافند عربستان با این موشک مقابله کرده و آن را قبل از اصابت به هدف منهدم کرده است. در همین حال آژانس خبری فرانسه به نقل از عربستان سعودی مدعی شد موشکی که به سمت ریاض شلیک شد «ایرانی-حوثی» بوده است!
الحوثی: آغاز مرحله جدید جنگ
«سید عبدالملک الحوثی» رهبر جنبش انصارالله  دیروز در  سخنرانی خود درباره آخرین تحولات مربوط به این کشور پس از گذشت ۱۰۰۰ روز از تجاوزات سعودی علیه یمن درباره حمله موشکی یگان موشکی جنبش مقاومت یمن به  قصر شاه عربستان گفت: موشک‎های بالستیک ما امروز به کاخ‌های دشمن ملت یمن می‎رسد و جنایت سعودی علیه یمن هر اندازه افزایش یابد، روش‌های ما در مقابله با این جنایت بیشتر خواهد شد.
 وی افزود: شما کاخ‌های ریاست جمهوری ما در صنعاء را بمباران می‌کنید، ما هم کاخ‌های شما را بمباران می‌کنیم. شما صنعاء را بمباران می‌کنید و ما هم ریاض و ابوظبی را بمباران می‌کنیم. دشمن سعودی باید از شکستش در عراق و سوریه درس بگیرد. سید عبدالملک الحوثی با بیان اینکه تجربه یگان موشکی ارتش یمن و انصارالله بهترین تجربه برای ملت این کشور است، گفت: تجربه موشکی ما روز به روز بیشتر افزایش می‌یابد و برد آن شامل دیگر اماکن دشمنان ما می‌شود. وی گفت: شلیک موشک به کاخ یمامه در ریاض آغاز مرحله جدید جنگ ائتلاف سعودی علیه یمن است.
یگان موشکی ارتش یمن نیز در بیانیه‌ای در همین رابطه تاکید کرد: شلیک موشک «برکان 2 اچ» به سوی قصر الیمامه در ریاض، پایتخت سعودی در تمجید از 1000 روز مقاومت مردم بزرگ یمن بود و شلیک این موشک، مرحله جدیدی از مقابله با دشمن را آغاز می‌کند. معاون سخنگوی ارتش یمن و انصارالله اعلام کرد که پس از هدف قرار گرفتن کاخ ریاست جمهوری یمن در صنعاء، کاخ‌های متجاوزان دیگر در امان نخواهد بود.
نشنال اینترست: موشک‌های انصارالله روسی است
اما در حالی که در روزهای اخیر نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل با اتهام زدن به ایران به دنبال این بود که کشورمان را به عنوان تامین‌کننده موشک‌های انقلابیون یمنی معرفی کند مجله آمریکایی نشنال اینترست در گزارشی با ‌اشاره به چگونگی دستیابی یمن به موشک‌های بالستیک نوشت: «یمنی‌ها با دسترسی به موشک‌هایی که در دهه‌های قبل از کره شمالی و شوروی دریافت کرد‌ه‌اند موازنه قوا را تغییر داده و همسایگان خود را در منطقه تهدید می‌کنند.»
 در این گزارش آمده است: «همه شواهد نشان می‌دهد که تکنولوژی موشکی بالستیک پیشرفته که در دوره ریاست جمهوری علی عبدالله صالح رئیس‌جمهور اسبق یمن در دست ارتش یمن بود به دست انصارالله افتاد و این گروه از سال 2015 تاکنون با این موشک‌ها عربستان را بارها هدف حمله قرار داد و باعث تلفات مالی و جانی زیادی برای این کشور شد.»
بر اساس گزارش نشنال اینترست انصارالله وقتی به موشک‌های زمین به هوای شوروری دست یافت شروع به ساخت آنها در داخل یمن کرد و به نام‌های «قاهر 1» و «قاهر 2» شناخته شد که برد آنها تا 155 و 250 مایل می‌رسد به گونه‌ای که می‌تواند شمار زیادی از همسایگان خود را در منطقه تهدید کند.»
تظاهرات ضد سعودی
روز سه‌شنبه هزاران یمنی نیز در صعده گرد هم آمدند و ضمن محکوم کردن تجاوزات سعودی به یمن، حمایت خود را از ملت فلسطین اعلام کردند. به گزارش خبرگزاری «ابنا» مردم یمن در هزارمین روز مقاومت در برابر تجاوز عربستان و متحدانش اعلام کردند پاسخ یاوه‌گویی‌های مقامات آمریکایی و صهیونیستی را می‌دهند. آنها اعلام کردند که پاسخ یاوه‌گویی‌های مقامات آمریکایی درباره یمن را با حضور در جبهه‌ها خواهند داد.
شرکت‌کنندگان در این راهپیمایی، تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا درباره قدس را نیز «احمقانه» خواندند و تاکید کردند که فلسطین را موضوع اصلی جهان اسلام و یمنی‌ها می‌دانند و همراه با دیگر آزادگان جهان برای آزادسازی قدس آماده‌اند. آنها شعار می‌دادند: «آمریکا و صهیونیست‌ها بدانید که ما همچنان پایدار هستیم. ما تا پیروزی نهایی و برقراری امنیت کامل در یمن از پا نمی‌نشینیم. اتحادیه عرب انسانیت را زیر سؤال برد. به سوی جبهه‌ها می‌رویم و پیروزی نزدیک است.»
مرکز مستقل حقوق و توسعه یمن جدید‌ترین آمار جنایت و ویرانگری ائتلاف تحت فرماندهی عربستان در یمن را با گذشت هزار روز از آغاز تجاوزگری به این کشور منتشر کرد.
این گزارش افزود: «شمار شهدای غیرنظامی ثبت شده در یمن تاکنون 13 هزار و 603 نفر است که 2 هزار و 887 نفر از آنها کودک و 2 هزار و 77 نفر دیگر از آنها زن هستند. 8 هزار و 689 نفر از شهدا نیز مرد هستند.» براساس این گزارش، شمار زخمی‌ها نیز 21 هزار و 812 نفر است که 2 هزار و 722 نفر از آنها کودک، 2 هزار و 233 نفر از آنها زن و 16 هزار و 857 نفر از آنها مرد هستند.

نام:
ایمیل:
* نظر: