kayhan.ir

کد خبر: ۱۲۱۲۷۶
تاریخ انتشار : ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۸
با گذشت نزدیک به یک ماه از طرح حراج بانک مرکزی

نزدیک به یک ماه از زمانی که بانک مرکزی تصمیم گرفت برای تخلیه حباب 200 هزار تومانی سکه، حراج سکه راه بیاندازد، می‌گذرد ولی تاکنون با وجود عرضه هزاران سکه از سرمایه‌های کشور، همچنان این حباب قیمتی وجود داشته و دلالان همچنان در صف خرید هستند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، بعد از افزایش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه و البته حبابی شدن قیمت‌ها در این بازار، بانک مرکزی تصمیم گرفت با حراج، حباب 200 هزار تومانی سکه را از بین ببرد.
بنابراین بانک مرکزی با هدف کنترل قیمت‌ها و از بین بردن حباب، تاکنون 9 جلسه حراج سکه در بانک کارگشایی برگزار کرده که طبق اعلام مسئول این بانک تا کنون، حدود 35 هزار قطعه سکه به فروش رسانده است.از زمان آغاز حراج سکه تاکنون نقدهای فراوانی به سیاست بانک مرکزی وارد شده که مهم‌ترین آن این است که حباب قیمت‌ها از بین نرفت و حراج بی‌فایده بوده است.
البته مسئولان حراج و دلال‌هایی که پای ثابت حراج‌های بانکی هستند، معتقدند اگر حراج نبود، قیمت سکه از یک میلیون و 500 هزار تومان هم عبور می‌کرد این درحالی است که فعالان بازار طلا معتقدند سود حراج فقط به جیب دلال‌ها می‌رود.مشاهدات عینی از محل برگزاری حراج سکه، حکایت از آن دارد که طی این چند جلسه، پای ثابت حراج‌های بانکی، دلال‌های بازار سکه بوده‌اند. دلال‌هایی که صدای مردم را درآورده‌اند و عملاً اجازه نمی‌دهند تا مردم عادی هم دست پر از این حراج‌ها بیرون بروند.
مردم می‌گویند: دلال‌ها قیمت‌ها را خودشان بالا می‌برند و اجازه نمی‌دهند تا مردم با قیمت پایین، خرید کنند. این درحالی است که دلال‌ها معتقدند: مردم نباید به حراج بیایند و بازار را بهم بزنند!!
یکی از این دلال‌ها می‌گوید: مردم در این حراج، هول می‌شوند و بدون اطلاع قیمت را بالا می‌برند و همین باعث می‌شود که سکه در حراج هم با حباب 120-130 هزار تومانی به فروش برسد.البته گزارش‌های دریافتی از نهمین حراج سکه که روز گذشته در خیابان مولوی برگزار شد حکایت از آن دارد که حضور فیزیکی مردم در حراج نسبت به جلسات قبل کاهش چشمگیری داشته است.این یعنی، مردم از حراج سکه بیرون رفتند و دلال‌ها ماندند و سکه‌هایی که بدون محدودیت می‌توانند بخرند! طبق اعلام مسئول بانک کارگشایی میزان فروش سکه نسبت به جلسات قبل فرقی نکرد و فقط مردم عادی که قبلاً می‌آمدند و خریدی نداشتند، دیگر نیامدند.
استدلال مسئولان بانکی از حضور مردم و دلال‌ها در حراج سکه این است که حضور مردم کمکی به سیاست بانک مرکزی مبنی بر عرضه سکه نمی‌کند بلکه باعث دپوی سکه‌ها در منازل می‌شود. ولی اگر دلال‌ها سکه‌ها را بخرند آنها را وارد بازار می‌کنند.
البته نگرانی فعالان و کارشناسان بازار این است که دلال‌ها هم به دپوی سکه روی بیاورند. که شواهد نشان می‌دهد این سیاست از سوی تعدادی از دلال‌ها در دستور کار قرار گرفته و بنا دارند سکه‌ها را دپو کرده تا اجازه ندهند قیمت‌ها در بازار کاهش یابد.
نام:
ایمیل:
* نظر: