kayhan.ir

کد خبر: ۱۲۰۸۶۲
تاریخ انتشار : ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۸

کره جنوبی
یونهاپ: مردم کره جنوبی با برگزاری تظاهرات و حمل دست نوشته‌هایی با مضمون « قدس از آن ماست» خشم خود را از تصمیم آمریکا مبنی بر رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام کردند. در این تجمع علاوه‌بر گروه‌های مختلف مسلمانان کره جنوبی، شماری از فعالان اجتماعی و سیاسی کره جنوبی نیز حضور داشتند.این تصمیم ترامپ که نقض آشکار قطعنامه‌های بین‌المللی است، با مخالفت‌های بسیاری چه در داخل آمریکا و چه در عرصه جهانی رو به رو شده است. تحلیلگران سیاسی، این اقدام را خط بطلانی بر طرح احتمالی سازش، زیرپا گذاشتن حقوق مردم فلسطین و نقض آشکار قطعنامه‌های بین‌المللی ارزیابی می‌کنند.
ایتالیا
خبرگزاری ایتالیایی انسا: در پي فراخوان اتحاديه هاي صنفي، ده‌ها هزار پزشک و دامپزشک در سراسر ايتاليا از روز سه شنبه عليه آنچه «تصميمات ويرانگر» دولت براي اين بخش خواندند، دست به اعتصاب زده و در مقابل وزارت اقتصاد تحصن اعتراضي کردند.در اين اعتصاب مجموعا 134 هزار پزشک شرکت کردند که در پي آن 40 هزار عمل جراحي و صدها هزار معاينه پزشکي در سراسر ايتاليا متوقف شد. معترضان اعلام کردند که سيستم بهداشتي ايتاليا به خاطر کاهش بودجه مزمن در حال ويراني است و حدود 8 سال است که قراردادها تمديد نشده‌اند.
لبنان
مشرق: لبنانی‌ها روز سه شنبه نیز همچون روزهای گذشته علیه تصمیم ترامپ در انتقال پایتخت به قدس شریف در بیروت تظاهرات کردند و ضمن سر دادن شعارهایی علیه رئیس‌جمهور آمریکا خطاب به ملانیا همسر ترامپ اظهار داشتند، «شوهرتو جمع کن!»
 اردن
عمون: در حالیکه دولت اردن از واکنش به شکایت دادگاه لاهه از اردن به شورای امنیت به دلیل عدم بازداشت «عمر البشیر» رئیس‌جمهور سودان در خاک اردن، سکوت کرده، یک مقام اردنی می‌گوید شکایت دادگاه لاهه نگران‌کننده نیست.یک مقام مسئول در وزارت خارجه اردن در این باره گفته، مسئولان این کشور به مردم آن اطمینان داده‌اند که شکایت دادگاه لاهه به شورای امنیت یک اقدام اجرایی است و نگران‌کننده نیست. دادگاه لاهه اعلام کرده به دلیل تخطی اردن از قانون و عدم بازداشت عمر البشیر در خاک این کشور از اردن به شورای امنیت شکایت کرده است.
آمریکا
نیویورکر: در حالی که «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه در سوریه اعلام پیروزی کرد، دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا هم‌اکنون آمادگی دارد تا حضور «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه در قدرت را تا سال 2021 بپذیرد. مقامات آمریکایی و اروپایی اعلام کرده‌اند که دولت ترامپ تا انتخابات ریاست‌جمهوری بعدی سوریه که برای سال 2021 برنامه‌ریزی شده است، ادامه حضور اسد در قدرت را می‌پذیرد. این تصمیم جدید دولت فعلی آمریکا در تضاد با اظهارات مداوم مقامات این کشور است که تأکید می‌کردند اسد باید به عنوان بخشی از فرایند صلح از قدرت کناره‌گیری کند.
ترکیه
تاس: روسای جمهوری روسیه و ترکیه در مورد اعطای اعتبار مالی به آنکارا برای خرید سامانه‌های موشکی «اس-۴۰۰»، توافق کرده و سند آن به زودی امضاء خواهد شد. ولادیمیر پوتین بعد از سفر به سوریه و مصر، به آنکارا عزیمت کرد و در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک از نتیجه مذاکرات خود با اردوغان ابراز رضایت کرد، او را «دوست» خود نامید و گفت که در این دیدار مسائل کلیدی در روابط دوجانبه، از جمله تحقق طرح‌های نظامی، فنی و اقتصادی، بازرگانی، مورد بررسی قرار گرفته است. وی تاکید کرد:«همکاری‌های نظامی، فنی بین روسیه و ترکیه، دورنمای روشنی دارد و در جریان گفت‌وگوهای امروز، توافق نهایی در مورد اعطای اعتبار مالی به ترکیه حاصل شد.»

نام:
ایمیل:
* نظر: