kayhan.ir

کد خبر: ۱۲۰۵۱۳
تاریخ انتشار : ۱۷ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۴۲

 
 وزیر اسبق آموزش و پرورش گفت: در طول چهار سال گذشته بودجه این وزارتخانه سقوط کرده و از 15/6 درصد بودجه عملیاتی دولت به زیر 10 درصد کاهش یافته
است.
حمیدرضا حاجی‌بابایی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در آموزش و پرورش، به فارس گفت: برخی اقدامات خوبی انجام شده است، اما در برخی زمینه‌ها دچار مشکل هستیم، مانند دانشگاه فرهنگیان؛ چرا که این دانشگاه قلب سند بنیادین آموزش و پرورش است؛ البته کارهایی شروع شده اما در سال‌های اخیر به شدت این دانشگاه تضعیف شده است.
حاجی‌بابایی افزود: باید هر سال بین 25 تا 30 هزار دانشجو جذب می‌کردیم، اما در حال حاضر چهار هزار دانشجو توسط این دانشگاه جذب شده است که معنای آن میل به تعطیلی است.
وی با اشاره به کتب درسی دانش‌آموزان، گفت: در خصوص کتاب‌های درسی زحمات زیادی کشیده شده است اما باید تلاش شود که این کتب روزبه‌روز با سند تحول تطابق بیشتری داشته باشند.
این نماینده مجلس ادامه داد: مجتمع‌های آموزشی روستایی داشتیم که در حال تعطیلی است و اینها برخلاف سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است.
حاجی‌بابایی در خصوص تغییر ساختاری در آموزش و پرورش، بیان داشت: اگر معاونت ابتدایی بخواهد در معاونت متوسط ادغام شود، این، یعنی نابود کردن دوره ابتدایی و ضربه به دوره متوسطه است. معاونت ابتدایی برای اولین بار ایجاد شد و باید همه توانمان را برای این دوره قرار دهیم.
وی در خصوص انتقادات به اجرای سیستم آموزشی 3-3-6 در دوران مدیریتی خود، ابراز داشت: این کار عجولانه نبود و سیستم آموزشی 3-3-6 یا 3-3-3-3 به موقع اجرا شد؛ البته آنها که می‌گویند این کار عجولانه انجام شد، می‌خواستند این تغییر یک سال به تأخیر بیفتد تا هرگز اجرا نشود؛ چرا که اگر آن سال اجرایی نمی‌کردیم، به دست این افراد می‌افتاد و آنها اصلاً این تغییر سیستم را اجرا نمی‌کردند و هیچ وقت اجرا
نمی‌شد.
وزیر اسبق آموزش و پرورش گفت: ما تأکید داشتیم همان سال این تغییر اجرا شود؛ چرا که شتاب‌زده عمل کردن، به کاری می‌گویند که در آن اشکال وجود داشته باشد، اما کار با موفقیت انجام شده و معلم و کلاس کافی وجود داشته است؛ برای نمونه آنقدر معلم داشتیم که بعد از چهار سال، سالی 20 تا 30 هزار معلم را بازنشسته کردند، اما باز هم معلم کفایت کرده است، این نشان می‌دهد که معلم به اندازه کافی بوده است.
وی در خصوص وضعیت بودجه آموزش و پرورش، خاطرنشان کرد: در سال 91 کل بودجه عملیاتی دولت 104 هزار میلیارد تومان بوده است و بودجه آموزش و پرورش نیز 15 هزار و 600 میلیارد تومان بود؛ یعنی 15/6 درصد.
حاجی‌بابایی افزود: سال گذشته بودجه عملیاتی دولت 283 هزار میلیارد تومان بوده است و بودجه آموزش و پرورش 28/1؛ یعنی کمتر از 10 درصد کل بودجه؛ در نتیجه در طول چهار سال گذشته بودجه این وزارتخانه سقوط کرده و از 15/6 درصد به زیر 10 درصد کاهش یافته است.
نام:
ایمیل:
* نظر: