kayhan.ir

کد خبر: ۱۲۰۳۷۴
تاریخ انتشار : ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۹


سرویس خارجی-
کشته شدن علی عبدالله صالح در فتنه صنعا باعث شکست توطئه سعودی‌ها در یمن شده و به نوعی آخرین حربه آل سعود در یمن نیز با ناکامی مواجه گردید. برخی می‌گفتند با مرگ صالح جامعه یمن دو تکه خواهد شد اما برعکس، باعث اتحاد مردم و راهپیمایی عظیم آنها به نشانه اتحاد شد.
دست‌های امارات و عربستان در یمن کاملا خالی است و این روزها ائتلاف سعودی هیچ گزینه‌ای برای غلبه بر انقلابیون یمنی ندارد. 33 ماه حمله نظامی و محاصره یمن در برابر اراده مقاومت ناکارآمدی خود را نشان داد تا اینکه آل سعود به حربه فتنه تمسک جست. در این حربه علی عبدالله صالح رئیس‌جمهور اسبق یمن که از سال 2014 وارد همپیمانی با انقلابیون یمن علیه عربستان شده بود به عنوان مهره و عامل اجرایی فتنه انتخاب شد. صالح در همین ارتباط از پنج‌شنبه هفته گذشته به نیروهای تحت امر خود دستور داد که علیه نیروهای انصارالله شورش کنند و در جریان این شورش 140 نفر جان خود را از دست دادند. اما این فتنه بسیار سریع‌تر از پیش‌بینی سعودی‌ها پایان یافت و پس از تسلط کامل انصارالله بر شهر صنعا، علی عبدالله صالح روز دوشنبه در مسیر فرار به سمت مارب کشته شد. این مسئله پایانی بر تمام حربه‌های آل سعود علیه انقلابیون یمن بود. کشته شدن علی‌عبدالله صالح به عنوان مهره سعودی- اماراتی تبعات و پیامدهای بسیار زیادی را برای ائتلاف سعودی به همراه خواهد داشت و از آن‌سو، باعث اتحاد بیشتر مردم یمن هم شد.
در همین ارتباط، روزنامه الشرق قطر اعلام کرد: «کشته شدن علی عبدالله صالح کمر عربستان و امارات را شکست». در گزارش این روزنامه آمده است: «کشورهای عضو ائتلاف عربی تصور می‌کردند، صالح ریسمان نجاتشان در یمن خواهد بود، ولی با آغاز درگیری‌های نظامی، حوثی‌ها او را تنها گذاشتند. با مرگ صالح، همه نقشه‌های ائتلاف عربی به هم ریخت و دیدارهایی که قرار بود میان برخی رهبران حزب کنگره ملی یمن با سعودی‌ها و اماراتی‌ها صورت بگیرد، لغو شدند.»
روزنامه «نیویورک تایمز» نیز در گزارشی نوشت: «علی عبدالله صالح پس از دهه‌ها دورویی و بی‌رحمی در یمن پایان شومی داشت.» در این گزارش همچنین آمده است: «فرد قدرتمند پیشین یمن همین چند روز قبل از متحدان اخیرش روی برگرداند و علنا آنها را به عنوان «شبه نظامیان کودتاچی» تقبیح کرد. آنها روز دوشنبه حملات او را پاسخ دادند و او را کشتند و تصاویر بدن بی‌جان او را منتشر کردند.(البته هنوز عامل مرگ صالح مشخص نشده است و برخی خبرگزاری‌ها عربستان را به عنوان پشت صحنه مرگ وی معرفی کرده‌اند). «نیویورک تایمز» تاکید کرد: «مرگ علی عبدالله صالح، پایان شوم و ترسناکی برای یک سیاستمدار مکار بود که برای دهه‌ها، کاریزما، دورویی و یک نیروی بی‌رحم را برای باقی ماندن به عنوان یک غول در سیاست این کشور فقیر عربی ترکیب کرده بود».
 «واشنگتن اگزماینر» نیز اعلام کرد: «علی‌عبدالله صالح فردی احمق بود. او نباید برای مسئله‌ای که برای ایران در صنعا مهم است، خط و نشان می‌کشید؛ کشوری که می‌داند چگونه دشمن را به زانو درآورد.»(!)
آغاز یک مرحله تاریخی
از سوی دیگر، محمد البخیتی از اعضای اصلی شورای سیاسی جنبش انصارالله یمن، اعلام کرد: «علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور پیشین این کشور، در برخورد با ائتلاف نظامی به رهبری عربستان صادق نبود، زیرا او با ریاض مخفیانه همکاری می‌کرد.» این مقام انصارالله، مرگ صالح در روز دوشنبه را به عنوان «نقطه عطفی در تاریخ یمن» توصیف کرد زیرا به گفته وی نیروهای یمنی «یک توطئه خطرناک علیه ملت» را خنثی کردند.
وی افزود: «امروز یمن شاهد یک مرحله تاریخی است، شاید یکی از مهم‌ترین مراحل تاریخی ... خطرناک‌ترین توطئه علیه این ملت خنثی شده است.» جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا نیز روز سه‌شنبه در سخنانی تاکید کرد، کشته شدن علی عبدالله صالح رئیس‌جمهور پیشین یمن احتمالا در کوتاه‌مدت موجب بدتر شدن شرایط وخیم انسانی می‌شود.
«عبدالباری عطوان» کارشناس سرشناس عرب نیز اعلام کرد، ائتلاف سعودی با تلاش برای ایجاد فتنه در صنعا مسئول مرگ علی عبدالله صالح است و این ائتلاف با تشدید حملات هوایی خود به صنعا و دیگر نقاط یمن تلاش می‌کند بر ناکامی خود در حفظ جان صالح سرپوش بگذارد. حزب کنگره مردمی یمن به عنوان حزب علی عبدالله صالح با صدور بیانیه‌ای با اعلام تسلیت به مناسبت کشته شدن رهبر این حزب، نیروهای امنیتی در صنعا را مسئول تامین امنیت رهبران خود دانسته و اعلام کرد که مسئولان و تمامی اعضای این حزب در استان‌های مختلف باید صبر پیشه کرده و همچنان وحدت خود را حفظ کنند.در ادامه این بیانیه آمده است: «این حزب همواره خواهان تقویت وحدت ملی بوده و فداکاری‌های زیادی در این خصوص از خود نشان داده است و جلسات مربوط به این حزب همچنان در صنعا برگزار خواهد شد... نیروهای امنیتی و نهادهای حکومتی و همچنین رهبران انصارالله مسئولیت حفظ امنیت نیروهای وابسته به حزب کنگره مردمی در پایتخت یمن و استان‌های مختلف آن را بر عهده دارند.»
اما در حالی که اخیرا اخباری منتشر شده بود  مبنی بر اینکه احمد علی عبدالله صالح، پسر بزرگ رهبر کشته شده است، کنگره سراسری مردمی یمن در بیانیه‌ای اعلام کرده شخصا درگیری‌ها علیه حوثی‌ها را در این کشور رهبری خواهد کرد. یک منبع نزدیک به او این اظهارات را تکذیب کرد. همچنین در پی کشته شدن علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور پیشین یمن عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهور مستعفی یمن طی سخنرانی ضبط شده در ریاض که از  شبکه‌های تلویزیونی عربی پخش شد از تمام مردم این کشور در همه استان‌ها خواست تا علیه حوثی‌ها دست به «انتفاضه» زده و آنها را از صحنه کنار بگذارند! وی گفت: «همچنین تمامی پایگاه‌ها و رهبران حزب بزرگمان حزب کنگره مردمی سراسری را به یکپارچگی برای «مشروعیت قانونی و دولت مشروع» فرا می‌خوانم.»
همکاری مخفی صالح با امارات و آل سعود
از سوی دیگر، روزنامه هاآرتص با اشاره به اینکه «طرح عربستان و امارات برای تغییر رژیم در یمن شکست خورد»، ۴ شرط علی عبدالله صالح برای اتحاد با ریاض و ابوظبی را افشا کرد. هاآرتص با اشاره به این مسائل افزود: «محمد بن سلمان به پیشنهاد محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد امارات از علی عبدالله صالح خواستند که از همراهی با حوثی‌ها دست بکشد و با آنها وارد ائتلاف شود. علی‌عبدالله صالح نیز این پیشنهاد را به همراه 4 شرط قبول کرده است. شروط عبدالله صالح این بود که اولا اسمش از لیست تحریم‌های بین‌المللی خارج شود، ثانیا در یمن جدید یک جایگاه سیاسی خوب داشته باشد، ثالثا امنیت خود و خانواده‌اش تضمین شود و در آخر خواسته‌های مالی‌اش نیز تامین شود.» این گزارش می‌گوید که عربستان و امارات با این پیشنهاد که شامل صرف نظر کردن از منصور هادی نیز بوده، موافقت کرده‌اند و به علی عبدالله صالح چراغ سبز داده تا انقلاب خود را آغاز کند. هاآرتص با اشاره به شکست طرح عربستان و امارات گزارش داد که حوثی‌ها پس از مطلع شدن از این توطئه تا لحظات آخر عبدالله صالح را تحت فشار گذاشته تا به آنها پشت نکند و متحد آنها باقی بماند.
مرگ مجری فتنه
از سوی دیگر، خبرگزاری رویترز در توییتر خود از مرگ «طارق محمد عبدالله صالح» معروف به طارق عفاش، خبر داد که آغاز درگیری‌های اخیر در صنعا با نام او پیوند خورد. طارق عفاش برادرزاده «علی عبدالله صالح»‌ رئیس‌جمهور پیشین یمن بود که به گفته رسانه‌های نزدیک به انصارالله، درگیری‌های اخیر صنعا‌ را او با گروه مسلحش آغاز کرد و سرانجام به کشته شدن صالح منتهی شد.
انتقام سعودی
به دنبال شکست فتنه سعودی در صنعا، عربستان بر حملات وحشیانه خود علیه مردم یمن افزوده است. جنگنده‌های سعودی پس از مرگ صالح بیش از 60 بار مناطق مختلف یمن را بمباران کردند! یک منبع نظامی روز چهارشنبه اعلام کرد: «بر اثر حملات جنگنده‌های سعودی به مناطق مختلف یمن ده‌ها غیر نظامی شهید و یا زخمی و تاسیسات زیربنایی و مراکز عمومی و خصوصی تخریب شدند.»
 این منبع نظامی تاکید کرد، هواپیماهای متجاوز سعودی 27 بار شهر صنعا را بمباران کردند. این منبع نظامی افزود، دستکم 6 غیر نظامی بر اثر حمله جنگنده‌های متجاوز سعودی به منطقه آل مقنع در شهر مرزی منبه در استان صعده شهید شدند. نظامیان متجاوز سعودی همچنین بیش از 200 موشک به طرف مناطق مختلف شهر مرزی رازح در استان صعده شلیک کردند.
نام:
ایمیل:
* نظر: