kayhan.ir

کد خبر: ۱۲۰۳۲۳
تاریخ انتشار : ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۹
دبیرکل اتحادیه تعاونی‌های پتروشیمی:


دبیرکل اتحادیه تعاونی‌های پتروشیمی گفت: حضور در بورس کالا باعث شفافیت هر چه بیشتر در حوزه خریداران و فروشندگان حوزه پتروشیمی شده است.
حسین‌در، در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس بر تداوم عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا تاکید کرد و گفت: وقتی مسئولان وقت وزارت صنعت و معدن طی سال‌های 93 و 94 تصمیم گرفتند که محصولات پتروشیمی خارج از بورس کالا عرضه شود، اتحادیه پایین دستی پتروشیمی بزرگ‌ترین حامی بورس کالا بود.
وی افزود: حضور در بورس کالا باعث شفافیت هر چه بیشتر در حوزه خریداران و فروشندگان حوزه پتروشیمی شده و امروز امکان استخراج داده‌های واقعی از بورس را در مکانیزمی شفاف فراهم کرده است.
دبیرکل اتحادیه صنایع پایین دستی پتروشیمی با بیان اینکه باید از عرضه تمام مواد پتروشیمی در بورس کالا دفاع کرد، افزود: عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا باعث آرامش بازارها شده و به جز نوسان‌های مقطعی که طبیعت بازار است، هم اکنون فرآیند عرضه و تقاضای پویایی وجود دارد.
عضو شورای رقابت در برابر این پرسش که چگونه می‌توان به جای تخصیص ارز مبادله‌ای برای پتروشیمی‌های بالادستی، امکان مناسبی برای یکسان سازی نرخ ارز از طریق بورس کالا ایجاد کرد؟ گفت: با توجه به ناعدالتی در تخصیص ارز برای فعالان بازار مواد پتروشیمی این اعتقاد وجود دارد که نرخ تسعیر ارز باید برای بالادستی و پایین دستی یکسان باشد، همواره این انتقاد وجود دارد که چرا باید نرخ ارز برای صنایع بالادستی با ارز مبادلاتی باشد، اما برای بقیه با نرخ ارز آزاد. فاصله 20 درصدی این نرخ همان سودی است که دولت به صنایع بالادستی هدیه می‌کند.
در تصریح کرد: از راه‌اندازی سامانه سایا در بستر بورس کالا نیز خبر داد و افزود: این سامانه در حالی به مدد اتحادیه پایین دست پتروشیمی راه‌اندازی شده که در مورد سامانه سایا انتظار می‌رفت، دولت با توجه به موضوع تکلیفی ایجاد شده در هزینه‌های موجود یاری رساند، اما این موضوع محقق نشد و با هزینه اتحادیه پایین دست پتروشیمی و در بستر بورس کالا و سامانه بهین‌یاب وزارت صنعت راه‌اندازی شده است.
وی ابراز امیدواری کرد: تا پایان امسال ابزارهای متنوعی برای رصد و کنترل بر بازار به ویژه در حوزه تعاونی‌های استانی پتروشیمی فراهم خواهد شد، تا به این ترتیب بتوان در انتهای سال 97 سهم تعاونی‌های پتروشیمی در اقتصاد را به 35 درصد رساند.
نام:
ایمیل:
* نظر: