kayhan.ir

کد خبر: ۱۲۰۲۳۳
تاریخ انتشار : ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۲۲:۱۴

تبریز- خبرنگار کیهان:
«ازبرعلی حاجوی» معروف به ریزعلی خواجوی دهقان فداکار ایران، درگذشت.
دهقان فداکار در 5 اسفند 1309 در قلعه‌جوق میانه به دنیا آمد و 32 سال بعد، در شب 16 آبان 1340 متوجه ریزش کوه در مسیر ریل راه‌آهن شد و برای نجات جان صدها مسافر قطار، کت خود را آتش زد ولی چون نتوانست موفق شود گلوله‌های تفنگ خود را شلیک کرد تا این که قطار قبل از تصادف با صخره‌های ریزش کرده، توقف کرد و مسافران و کارکنان قطار او را تا می‌توانستند کتک زدند و تنها بعد از خسته شدن از کتک زدن حاجوی، متوجه شدند که «دهقان» چه فداکاری بزرگی کرده است.
حاجوی سالها در گمنامی زندگی کرد و تا چند سال پیش، بسیاری خبر نداشتند که او آن شب کتک خورده است. دهقان فداکار، سرانجام در 23 آبان امسال در 86 سالگی، دچار ناراحتی کلیوی و ریوی شد و چون حال او وخیم بود به تبریز انتقال یافت، ولی سرانجام در 11 آذر ماه جاری در بیمارستان امام رضا(ع) تبریز، در حالی که مردم زیادی برای دیدن او به بیمارستان مراجعه می‌کردند و نگران حالش بودند، چشم از جهان فرو بست. برغم فداکاری دهقان فداکار، داستان او را که در کتاب درسی بود و سالها کودکان این کشور آن را با عشق و علاقه می‌خواندند، از کتاب مدرسه حذف کردند.به دنبال فوت ریزعلی خواجوی حجت‌الاسلام محمدعلی آل هاشم امام جمعه تبریز و نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی و مجیدخدابخش استاندار آذربایجان شرقی، در پیام تسلیت مشترکی، درگذشت دهقان فداکار را به مردم آذربایجان به عنوان یک «قهرمان ملی» تسلیت گفتند.
گزارش خبرنگار کیهان حاکی است، پیکر دهقان فداکار، ظهر دیروز برای انجام مراسمات تشییع و خاکسپاری، از وادی رحمت تبریز به سمت میانه بدرقه شد.
در مراسم بدرقه، اقشار مختلف مردم تبریز، مجید خدابخش استاندار آذربایجان شرقی و تعدادی از مقامات استان حضور داشتند و تابوت ازبرعلی حاجوی (دهقان فداکار) برای دقایقی بر دوش جمعیت بدرقه کننده از جمله جعفر پاشایی مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی حمل شد.
پیکر دهقان فداکار صبح امروز در میانه تشییع و بنا به وصیت وی در این شهر به خاک سپرده می‌شود.
قرار است پیکر حاجوی در پارک لاله جنب شورای شهر میانه دفن شود.
همچنین یادمان دهقان فداکار توسط راه‌آهن ایجاد می‌شود.
به دنبال درگذشت دهقان فداکار، علی لاریجانی رئیس مجلس، مسعود پزشکیان نماینده تبریز در مجلس و نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، سرتیپ کریمیان فرمانده سپاه عاشورا و ایرج شهین باهر شهردار تبریز پیام‌های تسلیتی صادر کردند.
همچنین محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش پیام تسلیتی صادر کرد و او را نماد ایثار و از خودگذشتگی مردم ایران زمین دانست.
دیروز در میانه به احترام دهقان فداکار عزای عمومی اعلام شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: