kayhan.ir

کد خبر: ۱۰۲۵۵۶
تاریخ انتشار : ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۷

خشم و انزجار عمومی از توهین به ساحت مقدس امام رضا(ع)در یک ستاد انتخاباتی

مراجع عظام تقلید در واکنش به توهین یک مجری به ساحت مقدس امام رضا(ع) در ستاد انتخاباتی حسن روحانی با صدور بیانیه‌ای این اقدام زشت و موهن را محکوم کرده و اعلام کردند: اهانت به امامان معصوم(ع) به بهانه بازی‌های سیاسی یا آزادی بیان یا هر بهانه دیگری اثری جز قداست‌زدایی از ساحت پاک آن معصومین ندارد.


توهین و جسارت نسبت به ساحت مقدس ولی‌نعمت ایرانیان، امام رضا(ع) در ستاد انتخاباتی حسن روحانی موجی از خشم و نفرت عمومی را برانگیخت. اقدام مجری برنامه در ستاد روحانی در حالی صورت گرفت که «مسعود پزشکیان» نماینده مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم حضور داشت و در صف نخست نشسته بود.
در حالی که انتظار می‌رفت پزشکیان نه تنها از جانب خود بلکه به عنوان نماینده مجلس که از طرف مردمی که دلداده و شیفته آستان مقدس امام هشتم هستند به مجلس راه یافته نسبت به این موضوع اعتراض می‌کرد یا دست کم به نشانه ناخرسندی خویش از این موضوع آن جلسه را ترک می‌گفت.  این موضوع در محیط مجازی تبعات گسترده‌ای داشت. همچنین از تبعات آن در میان مردم می‌توان به اعلام عزای عمومی در ایلام  در پی این جسارت وقیحانه نام برد. ضمن آنکه هموطنان گرامی از نقاط مختلف در تماس با روزنامه کیهان ضمن اعلام انزجار خویش این عمل را محکوم کردند.  بیانیه مراجع عظام تقلید
آیت‌الله مکارم شیرازی با صدور بیانیه‌ای خواستار مجازات عامل توهین به مقام شامخ امام رضا(ع) شد. در بیانیه آیت‌الله مکارم شیرازی آمده است: در اخبار آمده بود که در یکی از ستادهای انتخاباتی اهانت شدیدی به مقام شامخ حضرت ثامن‌الحجج علی‌بن موسی‌الرضا (علیه آلاف التحیهًْ و الثناء) شده است و مقام والای امامت توسط یک فرد خبیث به ‌سخریه کشیده شده و در سایت‌های مختلف نیز انتشار یافته است.
در این بیانیه تصریح شده است: این کار جدا از مسائل انتخاباتی از زشت‌ترین و منفورترین کارهاست و ما شدیداً آن را محکوم می‌کنیم و انتظار داریم هرچه سریع‌تر مرتکب آن محاکمه و مجازات شود تا حریم والای امامان ملعبه دست افراد آلوده و جنایتکار نگردد.
در این بیانیه آمده است: بعید نمی‌دانیم این کار زشت به ‌تحریک دشمنان کشور انجام‌گرفته باشد تا فضای انتخابات را آلوده کند که در این صورت جرم آن سنگین‌تر می‌شود.
در بیانیه این مرجع تقلید تأکید شده است: همۀ شهروندان عزیز را به هوشیاری در برابر توطئه‌های دشمنان و حفظ حریم مقدسات دعوت می‌کنیم و مجدداً مجازات سریع این فرد خبیث را از مسئولان انتظار داریم.
در بیانیه آیت‌الله سید محمدعلی علوی گرگانی آمده است: متأسفانه هر از چند گاهی از گوشه و کنار مملکت  اسلامی ما سخنانی در جسارت به اهل‌بیت علیهم‌السلام شنیده می‌شود که سبب تأثر هر انسان غیرتمند و دین‌داری می‌شود.
در این بیانیه آمده است: سخنان اهانت‌آمیز یکی از مجریان در استان ایلام که به ساحت مقدس و نورانی امام رضا(ع) انجام گرفت موجب ناراحتی شدید اینجانب شد. اگرچه برخی از این افراد، انسان‌های ناآگاه و بعضاً جاهلی هستند که شاید بدون کینه سخنانی بر زبان‌ آورند اما میدان دادن به این افراد و اهانت به امامان معصوم (ع) به بهانه‌بازی‌های سیاسی یا آزادی بیان یا هر بهانه دیگری اثری جز قداست‌زدایی از ساحت پاک آن معصومین ندارد.
در این بیانیه تصریح‌شده است: اینجانب در برهه کنونی که ایام انتخابات است توصیه اکید به نامزدهای محترم می‌کنم تا به هر فردی اجازه میدان‌داری داده نشود و مراقب سوءاستفاده‌های احتمالی از مقدسات با عناوین سیاسی باشند و از افراد دین‌دار و باصلاحیت استفاده کنند.
در این بیانیه آمده است: امید است که خداوند در تمام دوران‌ها پشتیبان این ملت و نظام بوده و ماهیت اسلامی این نظام هر چه بیشتر تبلور پیدا کند و به‌نظام الهی امام زمان (عج) متصل گردد.
رییس ستاد انتخاباتی روحانی نیز روز جمعه در نامه ای خطاب به رییس ستاد استان ایلام نوشت: از آنجا که دفاع از حریم قدسی ائمه معصومین علیهم السلام وظیفه یکایک مسلمانان اعم از اصلاح طلب و اعتدال گرا و اصول گراست ، شایسته است فوراً با فرد خاطی قاطعانه برخورد شده و از هرگونه فعالیت احتمالی وی در ستاد جلوگیری به عمل آید.
خبر دیگر این که رئیس کل دادگستری استان ایلام از بازداشت مجری برنامه افتتاح ستاد انتخاباتی یكی از كاندیداهای ریاست جمهوری دوازدهم به اتهام توهین به مقدسات، اهانت به ائمه معصومین (ع) و اهانت به ساحت مقدس امام رضا(ع ) خبر داد.