کد خبر: ۳۸۲۲۹
تاریخ انتشار:۰۲ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۱:۱۶
شادی مردم از بارش برف و باران در 13 استان کشور
طی دو روز گذشته حوادث طبیعی سراسر کشور را در برگرفت و برف و کولاک، توفان، سیل و گرد و غبار برخی از استان‌های کشور را درنوردید.

به گزارش خبرنگاران کیهان و خبرگزاری‌ها از سراسر کشور این حوادث طبیعی در دو روز گذشته اگرچه در برخی شهرها باعث به وجود آمدن خساراتی شد، اما بارش نعمت برف و باران در بسیاری از نقاط کشور باعث خوشحالی و سرور بسیاری از شهروندان که مدت‌ها متحمل خشکسالی و کم‌آبی بودند شد.
بنا بر گزارش‌های رسیده برف و کولاک 3 استان بزرگ آذری و کردستان را محاصره، بسیاری از مدارس را تعطیل و پرواز هواپیماهای فرودگاه‌ها را لغو یا با اختلال جدی مواجه کرد.
گزارش خبرنگاران کیهان از استان‌های آذربایجان شرقی و غربی و همچنین اردبیل حاکی است، دیروز به دلیل بارش سنگین برف و کولاک شدید مدارس ده‌ها شهر این سه استان تعطیل و کارگران و کارمندان دیر بر سر کار حاضر شدند.
اولین برف و کولاک جدی
 در آذربایجان شرقی
به گزارش خبرنگار ما از تبریز مدارس در مرکز استان و شهرهای اسکو، خسروشاه، شهر جدید سهند، ایلخچی، شبستر، کلیبر، مراغه خداآفرین، هشترود، میانه، اهر، سراب، خاروانا، تیکمه‌داش و چندین شهر دیگر تعطیل شدند.
بنابراین گزارش بارش برف جمعه شب که تا دیروز به صورت کولاک شدید ادامه داشت اولین برف جدی این استان در سال 93 محسوب می‌شود.
کولاک شدید برف آزادراه تبریز - تهران را مسدود کرد و مسیر هشترود - میانه و نیز مراغه - بناب را بسته است و خودروها برای تردد در مسیر تبریز - زنجان - تهران از جاده قدیم تبریز - زنجان استفاده می‌کنند.
مسدود شدن راه ارتباطی 1485 روستا در استان آذربایجان شرقی از آخرین خبرهای استان آذربایجان شرقی اعلام شده است.
خبرنگار ما تاکید می‌کند، برف و کولاک همچنین پروازهای فرودگاه بین‌المللی شهید مدنی تبریز را لغو و صدها خودرو را در محورهای مختلف این استان گرفتار کرده است.
بنابراین گزارش 4 پرواز داخلی و یک پرواز خارجی به مقصد ترکیه لغو شد.
به گفته خبرنگار ما، تاکنون 200 مسافر که در منطقه هشترود گرفتار برف و کولاک شده بودند نجات یافته و در مناطق امن اسکان داده شده‌اند.
در سراب نیز 350 مسافر توسط هلال‌احمر نجات و در مساجد ومدارس اسکان داده شده‌اند و صدها بسته غذایی و  پتو میان آن‌ها توزیع شده است.
بنابراین گزارش رانندگان می‌توانند با شماره تلفن 141 از وضعیت راه‌های کشور با خبر شوند یا در صورت گرفتار شدن در برف و کولاک از گروه‌های گشت راهداری کمک دریافت کنند.
چله بچه (چله خروس) در اردبیل
خبرنگار ما از اردبیل نیز گزارش می‌دهد که با بارش برف سنگین در اردبیل این استان بار دیگر چهره زمستانی به خود گرفت.
بنابراین گزارش مردم استان اردبیل به خاطر کمبود بارش در زمستان امسال برای بارش این نعمت الهی روز شماری کردند که بارش برف سنگین در آغار هفته اول ماه اسفند که در سطح منطقه به «چله بچه» یعنی «چله خروس» معروف است موجب خوشحالی مردم شد.
بنابراین گزارش بارش برف و سرما حاکم در منطقه باعث شد آموزش و پرورش استان دیروز مدارس کلیه مقاطع را تعطیل اعلام کند.
بر اساس اعلام پلیس راه استان، عبور و مرور از محورهای کوهستانی و صعب‌العبور استان و گردنه‌ها بدون زنجیر چرخ و تجهیزات زمستانی امکانپذیر نیست.
دیروز دمای شهر اردبیل به 15 درجه سانتیگراد زیر صفر رسید.
مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان اردبیل هم درباره حوادث پیش آمده دیروز در اردبیل گفت: 23 نفر در روزهای جمعه و شنبه در جاده‌های برفی و مه گرفته این استان دچار سانحه رانندگی شدند که از این تعداد 6 نفر جان خود را از دست دادند و 17 نفر نیز مصدوم شدند.
قطع ارتباط 150 روستا
در آذربایجان غربی
خبرنگاران ما از آذربایجان غربی نیز خبر می‌دهند که برف و کولاک و یخبندان شهرهای این استان را به تعطیلی کشانده است.
به گزارش خبرنگار ما از سلماس بارش سنگین برف که از اوایل جمعه شب آغاز و تا دیروز نیز با شدت ادامه داشت راه‌های 85 روستای بخش کوهسار و 65 روستای بخش مرکزی را با مرکز شهرستان قطع کرده است و تردد در مسیر سلماس به ارومیه به دلیل شدت بارش برف و لغزنده بودن جاده فقط با زنجیر چرخ  امکان‌پذیر است.
وی تاکید کرد: درحال حاضر عبور از گردنه «قوشچی» سلماس با دشواری صورت می‌گیرد.
ارتفاع برف در خارج از سلماس 65 سانتی‌‌متر و در مناطق کولاکی به یک متر می‌رسد.
تاکنون 45 نفر از سرنشینان 32 دستگاه خودرو از برف و بوران نجات یافته در اماکن امن اسکان داده شده‌اند.
در ارومیه نیز دیروز مدارس تمام مقاطع تحصیلی به علت برودت هوا و بارش برف تعطیل اعلام شد.
بنا بر این گزارش مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران آذربایجان غربی هم دیروز حوزه‌های خواهران سلماس، خوی، چایپاره و ارومیه را تعطیل کرد.
کارشناسان اداره‌کل هواشناسی آذربایجان غربی از ادامه بارش برف و وزش باد همراه با سوز شدید و کاهش محسوس دما در این استان خبر دادند.
به گزارش واحد مرکزی خبر بارش برف در آذربایجان غربی راه ارتباطی 200 روستای این استان را مسدود کرده است.
در کرمانشاه نیز به دلیل بارش برف و برودت هوا برخی مدارس استان کرمانشاه در نوبت صبح دیروز تعطیل اعلام شد و راه ارتباطی 100 روستای بخش گواور شهرستان گیلانغرب بر اثر بارش سنگین برف و یخبندان بسته شده است.
لغو پروازها در ایلام
مدیر فرودگاه شهدای ایلام در گفت‌وگو با ایرنا از لغو پروازهای نوبت صبح دیروز این فرودگاه خبر داد و گفت: بارش شدید برف و ایجاد کولاک باعث کاهش دید خلبان در نشست و برخاست هواپیماها در فرودگاه شهدای ایلام شد.
بارش برف از جمعه شب در مناطق مختلف استان ایلام آغاز شده است. همچنین به گزارش ایسنا بر اثر بارش برف و بوران در کردستان راه‌های 105 روستای کردستان مسدود شده‌اند. محمدصدیق نقش‌بندی تاکید کرد: از این تعداد 50 روستا در کامیاران، 30 روستا در بانه، 15 روستا در سنندج و 10 روستا در دیواندره است.
وی با اشاره به امکان یخ‌زدگی گردنه‌های استان از رانندگان خواست تا با سرعت مطمئنه حرکت کرده و خودروی خود را مجهز به زنجیرچرخ کنند.
گزارش خبرنگار کیهان از ایلام نیز حاکی است، دیروز مدارس نوبت بعدازظهر مقطع ابتدایی تعطیل شد.
بنا بر این گزارش مدارس تمام مقاطع تحصیلی شهرهای ایلام، ایوان، ملکشاهی، بخش کارزان دهستان آسان‌آباد، شهر میمه و روستاهای حومه نیز صبح دیروز تعطیل شدند و ادارات و دانشگاه‌های ایلام هم با یک ساعت تاخیر فعالیت خود را از سر گرفتند.
بارش برف در خوزستان
گزارش واحد مرکزی خبر از اهواز هم حاکی است بارش برف در ارتفاعات زاگرس در استان خوزستان چهره گرد و خاک گرفته این استان را سفیدپوش کرد.
بهادری رئیس اداره‌کل هواشناسی خوزستان گفت: بارش برف شمال و شمال شرق استان شامل شهرهای دزفول، اندیکا، ایذه، لالی، دهدز و باغملک را سفیدپوش کرد.
وی با اشاره به این که بارش برف از روز پنج‌شنبه در این مناطق آغاز شده است افزود: وقوع این پدیده در مناطق کوهستانی خوزستان موجب کاهش دما در استان شده است.
وی گفت: در ارتفاعات کوهستانی استان از جمله ارتفاعات شیهون، سالند، دره‌کاید در دزفول، سفیدکوه و منگشت در ایذه، بازفت و تاراز در اندیکا، شیمبار در لالی و ارتفاعات صیدون در باغملک هم بارش برف گزارش شده است. رئیس اداره‌کل هواشناسی خوزستان افزود: حداقل دمای استان در دهدز منفی 2 درجه است و دمای هوای اهواز 12 درجه است که نسبت به روز جمعه 6 درجه کاهش داشته است. بهادری گفت: پیش‌بینی می‌شود سامانه بارش به زودی وارد استان ‌شود.
همچنین به گزارش خبرگزاری‌ها از سراسر کشور بر اثر بارش سنگین برف در الیگودرز، ارتباط 150 روستا با مرکز این شهر قطع و مدارس نوبت صبح نیز تعطیل اعلام شد.
بنابراین گزارش‌ها مدارس برخی شهرها در استان اصفهان، قزوین، فیروزکوه، کرج، سمنان، رشت و زنجان به علت بارش برف و کولاک تعطیل اعلام شد.
سیل در خراسان شمالی خسارت زد
جریان سیل در نخستین ساعات بامداد روز شنبه به تاسیسات زیربنایی شهرستان‌های اسفراین و شیروان در خراسان شمالی خسارت زد.
معاون فرماندار اسفراین به ایرنا تاکید کرد: به دنبال جاری شدن سیل دستگاه‌های خدمت‌رسان به مناطق سیل‌زده اعزام شدند که بر اساس گزارش‌های اولیه سیل به راه‌های روستایی، واحدهای مسکونی و بخش‌های کشاورزی و دامی این شهرستان خسارت وارد کرده است ولی هنوز آمار دقیقی از میزان خسارات وارده در دست نیست.
رئیس جمعیت هلال‌احمر اسفراین نیز به ایرنا گفت: بر اثر جاری شدن سیل چهار مورد آبگرفتگی منازل در روستاهای «ادکان، نیش‌کیش، چشمه خالدآباد و جوشقان» گزارش شده است.
«مرتضی حق‌شناس» افزود: هم‌اکنون امدادگران در حال امدادرسانی به روستاهای سیل‌زده هستند و تاکنون مشکل برخی از منازل آب گرفته را برطرف کرده‌اند.
وی از نجات یک نوجوان 15 ساله گرفتار آمده در سیل شهر اسفراین خبر داد و افزود: این نوجوان پس از نجات برای مداوا به بیمارستان امام خمینی این شهر منتقل شده است.
رئیس اداره راه و شهرسازی اسفراین نیز گفت: راه‌های روستایی «کلاته میرزا» در دهستان زرق‌آباد و روستای «گورپان» در بخش مرکزی دچار خسارت و آبگرفتگی شده که هم‌اکنون راهداران سرگرم بازگشایی آن هستند.
بر اساس اعلام اداره هواشناسی اسفراین در دو روز گذشته حدود 57 میلی‌متر باران در این شهرستان باریده است. این در حالی است که میانگین بارندگی این استان حدود 260 میلی‌متر در سال است.
اداره‌کل هواشناسی خراسان شمالی روز پنج‌شنبه گذشته با صدور اطلاعیه‌ای از آغاز بارش برف در این استان از فردا یکشنبه خبر داده بود.
پدیده گرد و غبار از نیمه جنوب غربی کشور به سمت سیستان و بلوچستان حرکت کرد و غلظت گرد و غبار در زاهدان را به 25 برابر حد مجاز رساند.
به گزارش خبرگزاری‌ها، مدیرکل بحران استانداری خوزستان گفت موج گرد و غبار از سمت عربستان وارد عراق و سپس صبح دیروز وارد خوزستان شد و شهرهای مختلف این استان را فرا گرفت. هاشم‌ بالدی با اشاره به اینکه وزش باد در خوزستان غرب به شرق است گفت: غلظت آلودگی در شهرهای مرزی به دو هزار میکروگرم رسید. مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خوزستان نیز گفت: میزان آلودگی هوای دیروز در سوسنگرد دو هزار و 200 میکروگرم بر مترمکعب معادل 14 برابر حد مجاز قرار داشت. لاهیجان‌زاده درباره کیفیت هوای اهواز گفت: میزان غلظت گرد و غبار در اهواز دیروز یک هزار و 200 میکروگرم بر مترمکعب معادل 8 برابر حد مجاز بود. وی با اشاره به آلودگی هوا در آبادان، ماهشهر، امیدیه، خرمشهر، بستان‌آباد بهبهان، اندیمشک گفت: گرد و غبار برخی شهرهای خوزستان را در شرایط خطرناکی قرار داد. در همین حال، مدیر اداره آموزش و پرورش خرمشهر، با اشاره به پدیده گرد و غبار در این شهرستان گفت: مدارس تمام مقاطع تحصیلی در نوبت بعدازظهر دیروز خرمشهر تعطیل شد.
مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست استان لرستان هم با بیان اینکه هوای این استان تحت تاثیر ریزگردها قرار گرفته است گفت: میزان آلودگی هوای خرم‌آباد 7 برابر و نیم حد مجاز است. مهرداد فتحی‌بیرانوند افزود: بیشتر شهرهای غرب استان لرستان از جمله پلدختر، رومشکان، دوره چگنی با آلودگی هوا و ورود ریزگردها مواجه شده‌اند که در این میان میزان آلودگی هوای پلدختر 12 برابر حد مجاز است.
مدیر اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر نیز با اشاره به وزش باد شدید در هرمزگان گفت: وزش باد سبب شد بنادر مسافری این استان تعطیل شود.محمد محسنی افزود: به دلیل مواج بودن دریا تردد شناورها بین بنادر مسافری شهید حقانی بندرعباس، شهید ذاکری قشم و بندرگاه هرمز تا اطلاع ثانوی انجام نمی‌شود. وی تصریح کرد: میدان دید افقی در خلیج‌فارس به کمتر از هزار متر کاهش یافته است. از سوی دیگر وزش بادهای شدید همراه با شن سبب شد تا سرپرست فرمانداری فهرج واقع در استان کرمان مدارس و ادارات این شهر را تعطیل کند.بهنام فراخی گفت: بدنبال وزش شدید توفان شن و کاهش دید افقی در فهرج تمام ادارات و مدارس این شهر دیروز تعطیل شد. وی اضافه کرد: توفان شن اجازه فعالیت به نانوایی‌های فهرج را نداد و آنها نیز تعطیل شدند. این توفان زندگی مردم این شهرستان را مختل ساخت و برق فهرج و بخشی از آب آشامیدنی این شهر را قطع کرد.
فرماندار ریگان نیز با اشاره به وزش توفان شن گفت: این توفان شهروندان ریگانی را خانه‌نشین کرد و روند جاری در این شهر را مختل ساخت.امین باقری افزود: توفان شن برق 120 روستا را قطع کرد و سبب آتش‌سوزی در یک نخلستان شد که در اثر آن بیش از یکصد اصله نخل خرما سوخت و یک میلیارد ریال خسارت به جای گذاشت.وی ادامه داد: توفان شدید شن سبب خسارت به فضای سبز شهری و دهانه پل‌ها و شن‌گرفتگی باغ‌ها و مزارع گندم و جو شد.فرماندار ریگان از نجات 20 ماشین گرفتار در شن در محور ریگان ایرانشهر توسط نیروهای هلال احمر خبر داد و افزود: کودکی که دچار خفگی در شن شده بود، توسط ماموران هلال احمر نجات یافت.باقری از مسدود شدن محور ترانزیتی ریگان چابهار بر اثر توفان شدید شن خبر داد و عنوان کرد: این مسیر همچنان مسدود است. از سوی دیگر رئیس اداره راه‌ و شهرسازی ریگان گفت: توفان شن موجب واژگونی یک دستگاه تریلی در محور ریگان ایرانشهر شد که این حادثه تلفات جانی در برنداشت.فرماندار سیرجان نیز گفت: وزش توفان در این شهرستان سبب اختلال در برق‌رسانی و خاموشی‌های  متعدد شد. علیرضا نادری افزود: 300 مورد خاموشی در خطوط فشار ضعیف بوجود آمد که تا عصر دیروز 85 درصد آن برطرف شده است. براساس گزارش‌های واصله از سیرجان توفان به مزارع و باغ‌های پسته این شهرستان خسارت کلی وارد کرده است.
مدیر کل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: توفان با سرعت 90 کیلومتر در ساعت مسیر زاهدان- بم محدوده نصرت‌آباد و شورگز را بست.
«رضا اربابی» افزود: تا زمان کاهش شدت وزش توفان و بهبود دید افقی امکان تردد در مسیر زاهدان- بم وجود ندارد.
وی گفت: بخشی از محدوده شورگز در حوزه استان کرمان و بخشی نیز در حوزه سیستان و بلوچستان واقع شده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان هم گفت: براثر شدت وزش توفان، غلظت گرد و غبار در شهرهای استان بویژه زاهدان به 25 برابر حد مجاز و پنج برابر حد بحرانی رسیده است.«سعیدمحمودی»، غلظت ذرات معلق در هوای شهر زاهدان را در روز گذشته سه هزار و 800 میکروگرم بر مترمکعب اعلام کرد.وی استاندارد جهانی ریزگردها در هر متر مکعب از هوا را 150 میکروگرم عنوان کرد و گفت: وضعیت هوای شهر‌های‌ مرکزی استان بویژه زاهدان بحرانی است و با توجه به این شرایط مردم باید از تردد غیر ضروری اجتناب کنند.
براساس پیش‌بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان امروز هم توفان همراه با گرد و غبار در نواحی مرکزی، جنوبی و شمالی استان تداوم خواهد داشت و سرعت آن به بیش از 100 کیلومتر برساعت همراه باکاهش دید به زیر 100 متر می‌رسد. آموزش و پرورش این استان مدارس ابتدایی نوبت عصر دیروز زاهدان را بخاطر وزش توفان و گرد و غبار تعطیل کرد.
همچنین از مازندران خبر رسید وزش توفان با سرعت 80 تا 85 کیلومتر در ساعت موجب تخریب دو واحد مسکونی در تنکابن شد.این توفان هیچ تلفات جانی به همراه نداشت.
رانش زمین در رامسر
مدیر راهداری اداره راه و شهرسازی استان مازندران از وقوع رانش در محور ارتباطی «جواهرده» شهرستان رامسر خبر داد و گفت: رانش زمین، 6 محور روستایی در رامسر را مسدود کرده است.علی محمدزاده گفت: نفوذ آب به لایه‌های زیرین راه و آب شستگی لایه‌های پایین دست باعث حرکت زمین و رانش در سطح محور مذکور شده که این مهم علاوه بر اینکه خسارت‌های فراوانی به جسم راه وارد آورده است باعث انسداد 6 محور روستایی منطقه با شهر رامسر شد.
وی ادامه داد: پس از وقوع این حادثه، نیروهای راهداری با بسیج تمامی امکانات و ماشین‌آلات راهداری در محل اعزام شده تا در اسرع وقت نسبت به بازگشایی مسیر اقدام کنند.
گفتنی است محور «جواهرده» به دلیل موقعیت و شرایط جاذبه‌های گردشگری و منابع طبیعی یکی از پرترافیک‌ترین محور‌های شهرستان رامسر محسوب می‌شود.

ارسال با پیامک ارسال به دوستان