عضو اتاق بازرگانی تهران:
دولت جلوی تشنگان واردات بایستد


به گزارش تسنیم، یحیی آل اسحاق درباره وضعیت اقتصادی در دوره پساتحریم اظهار کرد: امروزه برخی، تشنه تسهیل واردات کالا هستند تا در دوره پساتحریم اقدام کنند. وی افزود: دولت باید برای مدیریت اقتصادی و تجاری پساتحریم، برنامه‌ریزی هوشمندانه داشته باشد.
وی ادامه داد: در صورتی که مذاکرات هسته‌ای به نتیجه و جمع‌بندی برسد منابع مالی دولت در خارج از کشور فرصتی برای واردات بیشتر خواهد بود که امیدواریم دیگر دولت به فکر واردات بی‌رویه نباشد بلکه از این منابع و همچنین دیگر شرایط مثبت در جهت رونق تولید استفاده کنیم.
عضو اتاق بازرگانی تهران گفت: اگر واردات مدیریت نشود با تعمیق رکود اقتصادی همچنان معضلات بیکاری و تورم حل نشده باقی خواهد ماند و نباید اجازه دهیم عطش صادرات و عطش واردات، فرآیندی غیر منطقی و غیر اقتصادی طی کند.
آل اسحاق افزود: تجربه‌های گذشته هم نشان می‌دهد زمانی که منابع مالی دولت به شدت افزایش یافته واردات هم روند جهشی پیدا کرده است اما در دوره جدید نباید اجازه دهیم این مشکل دوباره تکرار شود.
وی تصریح کرد: سرنوشت اقتصادی ما را سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی رقم می‌زند و نباید سرنوشت اقتصادی خود را به محیط بیرونی و در ساختاری آسیب‌پذیر گره بزنیم.
وزیر اسبق بازرگانی گفت: رشد 8 درصدی اقتصادی رقم بسیار بالایی است و بیشتر کشورها در بهترین شرایط رشد 2 یا 3 درصدی را هدفگذاری می‌کنند و ما اگر واردات را مدیریت نکنیم به این هدف نمی‌رسیم.
آل اسحاق تصریح کرد: البته اقتصاد ایران ظرفیت بالایی دارد و شرایط بسیار مهیاست و دسترسی به رشد 8 درصدی اقتصاد موضوعی دور از ذهن نیست، از نظر ذخایر نفت و گاز دومین در جهان هستیم و از نظر معادن و ذخایر معدنی تقریباً تمام عناصر موجود در جدول مندلیف (جدول عناصر شیمیایی) را در کشورمان داریم.
وی اظهار داشت: ده میلیون فارغ‌التحصیل و پنج میلیون دانشجو با رده سنی کمتر از 30 سال در ایران داریم که مزیتی برای توسعه اقتصادی است و رشد اقتصادی 8 درصدی منوط به اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است. وی افزود: مدیریت واردات، توسعه صادرات غیر نفتی، توسعه درون‌زا در کنار دوری از خام فروشی معدنی و نفتی و گازی سرنوشت اقتصادی ما را رقم می‌زند.