رئیس قوه قضائیه:
بخشی از مشکلات امروز کشور ناشی از چشم دوختن به لبخند یا خشم خارجی‌ها است
به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، در جلسه دیروز شورای عالی قوه قضائیه، با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یاد و خاطره شهدای گرانقدر جنگ ۸ ساله، بر لزوم بازخوانی تاریخ دفاع مقدس برای بهره‌گیری از آموزه‌ها و عبرت‌های آن تأکید کرد.
برخی حل مسائل کشور را
منوط به نتیجه انتخابات کشورهای دیگر می‌دانند
رئیسی، گره زدن حل مشکلات با تحولات خارجی را‌ اشتباه راهبردی جدی دانست و گفت: برخی ممکن است به لفظ نگویند اما حل مسائل کشور را منوط به روشن شدن نتیجه انتخابات کشورهای دیگر می‌دانند اما هر جا به دستان خارجی‌ها و اخم و لبخند آنها نگاه کردیم، دچار مشکل و وقفه شدیم. وی با تأکید بر «گره‌گشا بودن روحیه جهادی در همه عرصه‌ها و در تمام دوره‌ها»، افزود: مشکلات کشور در پرتو ایمان و اخلاص و صبر و روحیه جهادی حل شدنی است و هر جا مردم و نیروهای انقلابی با روحیه جهادی وارد عرصه شدند، نتایج خوبی به دست آمده است.
آمریکا بدعهد است؛ اروپایی‌ها به تعهدات خود عمل کنند
رئیس ‌قوه قضائیه با انتقاد از بدعهدی آمریکا در نقض قوانین بین‌الملل و حقوق معاهدات، سیاست‌های سردمداران کاخ سفید را شکست خورده دانست و با تأکید بر مطالبه‌گری از اروپایی‌ها، به اروپایی‌ها نیز توصیه کرد به جای سخنرانی و صدور بیانیه، به تعهدات خود عمل کنند. رئیسی همچنین عادی‌سازی روابط برخی کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی را «نمایش حقارت حکام خودفروخته» این کشورها توصیف کرد و گفت: این اقدام ذلت بار سودی برای این کشورها ندارد و تنها راهبرد کارآمد امروز، «مقاومت فعال و مقتدرانه در برابر دشمنان» است.
در اجرای عدالت هیچ مانع
و حد و مرزی نمی‌شناسیم
وی، مهم‌ترین موضوع برای دستگاه قضایی را مصالح مردم و دفاع از حقوق عامه و عمل به موازین قانونی و شرع در اجرای عدالت عنوان کرد و خطاب به کسانی که دنبال فضاسازی علیه نظام و سیستم قضایی هستند، متذکر شد که هیچ حد و مرز و مانعی نمی‌تواند خللی در مسیر دستگاه قضایی به وجود آورد.
اردبیل؛ مقصد هفدهمین سفر استانی رئیس‌دستگاه قضا
اسماعیلی، سخنگوی دستگاه قضا نیز در این نشست اعلام کرد که رئیس ‌قوه قضائیه در هفدهمین سفر استانی خود، روز پنجشنبه هفته جاری در رأس یک هیئت عالی‌رتبه قضایی به استان اردبیل سفر خواهد کرد.
حکام عرب به زودی
با شرمندگی دست به دامان ملت ایران می‌شوند
در ادامه این نشست، باقری کنی، معاون بین‌الملل قوه قضائیه با بیان اینکه امروز هر چند از صدام خبری نیست اما همان کشورها با رژیمی جنایتکار،‌ اشغالگر و متجاوز علیه ملت‌های منطقه به ویژه ملت مظلوم فلسطین هم‌پیمان شده‌اند و تاریخ دوباره تکرار شده است، به کشورهایی که با ایجاد رابطه با رژیم صهیونیستی به قلب امت اسلامی خنجر زده‌اند هشدار داد که دیری نخواهد پایید که طعمه سلطه‌گری‌های این رژیم ‌اشغالگر خواهند شد و آن وقت است که آمریکا و اروپا به دادشان نخواهند رسید و باز هم با شرمندگی دست به دامان جمهوری اسلامی و ملت ایران خواهند شد.
ایجاد امکان ارتباط تصویری
در ۲۰۰ مرکز قضایی در تهران
رئیس ‌مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه نیز در این نشست با‌ اشاره به برنامه این مرکز برای افزایش ظرفیت ارتباط تصویری زندان‌ها با مراکز قضایی سراسر کشور، اجرای این طرح را موجب کاهش قابل توجه اعزام و بدرقه زندانیان در استان‌ها دانست که در برخی استان‌ها این میزان نزدیک به صفر شده است.
زارع‌پور افزود: ۲۰۰ نقطه در استان تهران برای برقراری ارتباط تصویری و ایجاد امکان دادرسی از راه دور تجهیز شده‌اند و پیش‌بینی می‌شود با توجه به آمار ۴۰ درصدی اعزام و بدرقه زندانیان در استان تهران نسبت به کل کشور، با اجرای طرح مذکور، این رقم کاهش قابل توجهی پیدا کند.
طراحی نرم‌افزار بومی
ردیابی پابند الکترونیک
وی همچنین از طراحی نرم‌افزار بومی «ردیابی پابند الکترونیک» در کشور خبر داد و گفت: پیش از این به دلیل غیربومی بودن نرم‌افزار ردیابی پابند الکترونیک، ظرفیت فعال بودن همزمان این پابند‌ها محدود بود که در نرم‌افزار جدید ایرانی طراحی شده، این محدودیت برطرف شده و امکان افزایش رقم استفاده از این پابند‌ها تا ۱۰ هزار مورد تا پایان سال جاری فراهم شده است.
تلاش شوراهای حل اختلاف
برای حفظ حقوق موجر و مستأجر
حجت‌الاسلام صادقی رئیس ‌مرکز توسعه شوراهای حل اختلاف نیز در این جلسه با ‌اشاره به مراجعات مکرر مردم به این شوراها درباره تضییع حق صاحبخانه‌هایی که نیاز به ملک خود دارند، گفت: مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا که مبنای اقدام این شورا درباره اختلافات موجر و مستأجر است، در این زمینه پیش‌بینی لازم را نکرده است و با وجود پیگیری‌های صورت گرفته، هنوز مصوبه مذکور اصلاح نشده است.
تأکید دوباره رئیس ‌دستگاه قضا بر مدیریت بازار
و حل مشکلات معیشتی مردم
در ادامه رئیس ‌قوه قضائیه در واکنش به گزارش وزیر دادگستری درباره عملکرد سازمان تعزیرات حکومتی در ماه‌های اخیر، گفت: تأمین معیشت مردم و کالاهای اساسی مورد نیاز آنها از مهم‌ترین مسائل است که بارها بر آن تأکید شد و باز هم تأکید می‌کنم همه باید تلاش کنند تا در اقتصاد ثبات ایجاد شود و هر چه بیشتر به مردم اطمینان دهیم بازار ثبات دارد و آنها احساس کنند فرایند تولید تا مصرف مدیریت شده است، امنیت خاطر بیشتری پیدا خواهند کرد.