در نمایشگاه نهضت قطعه‌سازی
چند سامانه گلوگاهی خودرو ساخت صنعت دفاعی رونمایی شد

مجید هدایت، معاون وزیر دفاع و مدیرعامل سازمان توسعه منابع انرژی وزارت دفاع در آئین رونمایی از این سامانه‌ها اظهار داشت: نمایشگاه (نهضت قطعه‌سازی) در دو حوزه نظامی و غیرنظامی با نمایش ۲ هزار قطعه، دستاوردهای ارزشمند نیروهای مسلح در ساخت مواد فلزی، مواد غیرفلزی، سوخت، مواد پُرانرژی، سرجنگی، هدایت و ناوبری، کنترل، اویونیک، الکترواپتیک، ارتباطات، رادار، جنگال، سایبرو فناوری اطلاعات، انرژی، تولید و توزیع توان، موتور و پیشران و... را برای تأمین نیاز ملی و صنایع به نمایش گذاشته است.
وی با بیان ظرفیت و توانمندی بالای وزارت دفاع در حوزه تولید انواع قطعات پیچیده و حساسی که مورد تحریم کشورهای بیگانه است، گفت: امروز در وزارت دفاع بیش از ۳۸ هزار قطعه تولید می‌شود که در این نمایشگاه تنها ۲ هزار قطعه به نمایش گذاشته شده است.
هدایت با بیان اینکه وزارت دفاع با بومی‌سازی انواع سامانه‌ها، توانمندی خود را در حوزه‌های مختلف نشان داده است، گفت: کشور می‌تواند همه نیازهای خود را از طریق ظرفیت‌های موجود در صنعت دفاعی تأمین کند؛ تمرکز ما برای تأمین نیازمندی‌ها باید به داخل کشور باشد و از این طریق صنعت خودرو‌سازی نیز همانند صنایع دفاعی می‌تواند از تحریم‌ها عبور کند.
معاون وزیر دفاع درخصوص رونمایی از باتری‌های ویژه خودروهای عمومی گفت: این باتری ویژه خودروهای عمومی سبک با استارت مکرر است که ویژگی‌هایی از جمله مقاومت و اطمینان بالا در برابر استارت‌های پیوسته، ۷۰ درصد طول عمر بیشتر در دمای زیاد، ظرفیت بسیار بالا برای ذخیره بیشتر و همچنین ۲۵ درصد ایمنی و شارژ سریع بالاتر را داراست.
وی درخصوص باتری ویژه مناطق گرمسیری نیز افزود: در این نوع باتری‌ها عمر و مقاومت باتری افزایش یافته است که می‌تواند تا حد زیادی دغدغه رانندگان مناطق گرمسیری را در تعویض زود هنگام باتری رفع کند.
هدایت درخصوص ساخت توربوشارژ خودرو توسط متخصصان صنعت دفاعی گفت: توربوشارژ سیستمی‌کمکی است که با تزریق هوای بیشتر به محفظه احتراق، توان خروجی و راندمان موتورهای درون‌سوز را افزایش می‌دهد.
وی افزود: توربوشارژر یک موتور مکانیکی بوده که میزان هوای ورودی به داخل موتور را افزایش می‌دهد. این دستگاه از دو بخش اصلی متصل به هم تشکیل شده که با هماهنگی همدیگر، حجم و فشار هوای ورودی به محفظه سیلندر را افزایش داده و در نهایت موجب افزایش قدرت کلی موتور می‌شوند. مجید هدایت درخصوص ساخت ACU توسط متخصصین صنعت دفاعی تصریح کرد: ACU کامپیوتر کنترل هوشمند ایربگ و همان یونیت کنترلی است که فرامین مربوط به فعال‌سازی ایربگ را صادر می‌کند و تاکنون حدود سه هزار ACU تحویل شرکت‌های خودروسازی شده است.
وی با بیان اینکه صنعت دفاعی در تعامل تنگاتنگ با شرکت‌های خودروساز بخش عمده‌ای از تعهدات خود در زمینه باتری، توربوشارژ ACU تأمین و تحویل داده است و بخش دیگری از قطعات نیز به تولید انبوه رسیده است، گفت: وزارت دفاع آماده تأمین نیازمندی صنایع مختلف برای قطع وابستگی است.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو گفت: هم‌اکنون ۱۰ شرکت در مجموعه وزارت دفاع در تولید و داخلی‌سازی ۳۰ پروژه ایران خودرو درحال همکاری هستند که با اجرای کامل این پروژه‌ها، گام بزرگی در داخلی‌سازی و قطع وابستگی به منابع خارجی برداشته می‌شود.
وی افزود: همکاری‌های خود با مجموعه دفاعی را از سال گذشته با قدرت و قوت بیشتری دنبال کرده‌ایم و در نهضت داخلی‌سازی که در خودروسازی کشور شکل گرفته به‌دنبال داخلی‌سازی و خودکفایی در تولید هستیم.
وی ادامه داد: در چهار میز خودکفایی که توسط وزارت صمت برگزار شد، همکاری‌هایی با وزارت دفاع شکل گرفت که بخشی از قطعات در پروژه‌های تعریف‌شده به تولید انبوه و خودکفایی رسیده است.
مقیمی‌با بیان اینکه در گذشته صنعت خودرو به کمک صنایع دفاعی کشور رفته و امروز صنایع دفاعی در بخش‌هایی که نیاز به دانش فنی بالا وجود دارد به حمایت خودروسازی کشور آمده است، تصریح کرد: از ۳۰ پروژه همکاری با وزارت دفاع، برخی به تولید انبوه رسیده و برخی دیگر نیز در مرحله تست یک روز خط هستند، برخی دیگر نیز در مرحله نمونه‌سازی و یا انعقاد قرارداد هستند.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو تصریح کرد: هم‌اکنون با قطع وابستگی به منابع خارجی در بخش‌های زیادی از تولید، می‌توانیم میزان تولید را بهتر از گذشته مدیریت کنیم.