روحانی در دیدار وزیر امور خارجه پاکستان:
اختلاف و جدایی در امت اسلامی به نفع هیچ‌کس نیست

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در دیدار شاه‌ محمود قریشی، وزیر خارجه جمهوری اسلامی پاکستان با‌ اشاره به شرایط حساس منطقه گفت: در شرایط کنونی همه باید برای صلح و ثبات در منطقه تلاش کنیم و همه باید برای کاهش تنش در منطقه با یکدیگر همکاری کنیم.
روحانی با تأکید بر اینکه بروز جنگ و تنش در منطقه می‌تواند بسیار خطرناک باشد، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران ضمن آمادگی کامل برای دفاع از منافع خود، هرگز به‌دنبال شعله‌ور کردن جنگ در منطقه نیست از این‌رو در جریان عملیاتی که علیه پایگاه آمریکایی داشتیم در واقع پاسخ به اقدام جنایتکارانه آمریکا بود.
وی افزود: معتقدیم اختلاف و جدایی در امت اسلامی به نفع هیچ‌کس نیست و در این راستا کاملاً از تلاش‌های پاکستان برای گسترش صلح و ثبات در منطقه استقبال می‌کنیم.
رئیس‌جمهور با تأکید بر اهمیت گسترش و تعمیق روابط تهران- اسلام‌آباد اظهار داشت: مرزهای ایران و پاکستان باید مرزهای صلح و دوستی باشد و نباید اجازه دهیم که برخی گروهک‌ها مرزهای ما را ناامن کنند.
روحانی با بیان اینکه کاملاًً آمادگی داریم که روابط صمیمانه خود را با پاکستان در همه زمینه‌ها توسعه دهیم، اظهار داشت: روابط با پاکستان برای ایران بسیار پراهمیت بوده و برای گسترش روابط با این کشور اهمیت زیادی قائل هستیم و همواره ملت‌های دو کشور در روزهای سخت در کنار پاکستان بوده‌اند.
وی در ادامه با قدردانی از ابراز همدردی دولت پاکستان نسبت به شهادت سپهبد سلیمانی همچنین حادثه سقوط هواپیمای مسافربری گفت: این دو‌ تراژدی دردناکی که رخ داد مخصوص ایران نبود و در این غم کشورهای دیگر هم سهیم بودند.
محکومیت ‌تروریسم دولتی آمریکا
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: سردمداران آمریکا و کاخ سفید و همچنین رژیم صهیونیستی در کنار سران ‌تروریست‌های دنیا از جمله داعش دو گروهی بودند که از ‌ترور سردار سلیمانی خوشحال شدند و در مقابل مردمی ‌که به‌دنبال صلح و ثبات در منطقه هستند غمگین و اندوهناک گردیدند.
روحانی تصریح کرد: انتظار داریم همه کشورها با لحنی قاطع ‌تروریسم دولتی آمریکا را محکوم کنند.
به گزارش مهر، شاه محمود قریشی نیز در این دیدار با تسلیت شهادت سپهبد سلیمانی و حادثه سقوط هواپیمای مسافربری گفت: حادثه ‌ترور شهید سلیمانی بسیار غیرمنتظره و شوک برانگیز بود.
وزیر خارجه پاکستان با تأکید بر اینکه کشورش اجازه نمی‌دهد که از خاک آن برای تهدید سایر کشورها به‌ویژه ایران استفاده شود، گفت: پاکستان خود را شریک صلح و ثبات برای جمهوری اسلامی ایران می‌داند و به هیچ عنوان نمی‌خواهد شریک مناقشه‌ای باشد که به منطقه و مخصوصاًًً ایران آسیب برساند.
شاه محمود قریشی تصریح کرد: معتقدیم مرزهای پاکستان و ایران مرزهای صلح و دوستی است و باید به همین شکل باقی بماند و مصمم هستیم با خرابکارانی که تلاش می‌کنند در این زمینه خدشه وارد کنند مقابله کنیم.
محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان همچنین در دیدار با محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود پیرامون روابط دوجانبه و مسائل منطقه، خصوصاًً کاهش تنش در منطقه خلیج ‌فارس گفت‌وگو و تبادل‌نظر کرد.