عضو هیئت‌مدیره اتحادیه ماهیان سردآبی:
خارجی‌ها به دنبال نابودی تولید داخلی تخم ماهی قزل‌آلا هستند


به گزارش خبرگزاری تسنیم، عمار صالحی فارسانی درباره وضعیت تولید و واردات ماهی قزل آلا اظهار کرد: ایران جزء دو کشور بزرگ تولید‌کننده ماهی قزل آلا در دنیاست. این ماهی ارزش غذایی بالایی دارد و قیمت آن در ایران یک پنجم قیمت جهانی است.
وی افزود: این صنعت در حال حاضر در مناطق مختلف کشور رشد کرده و در مناطق محروم، دور افتاده و روستایی کشور گسترش یافته است و‌اشتغالزایی بالایی در کشور دارد و توانسته از مهاجرت به شهرهای بزرگ جلوگیری کند.
عضو هیئت‌مدیره  اتحادیه سراسری شرکت‌های تعاونی‌های ماهیان سردآبی کشور ادامه داد: در حال حاضر در حدود 100 هزار تن ماهی قزل آلا در کشور تولید می‌شود که این قابلیت وجود دارد به 500 هزار تن برسد و برای تنوع بخشی به سبد پروتئینی مردم می‌تواند به همراه گوشت قرمز و مرغ با قیمت مناسبی به دست مصرف کنندگان برسد.
صالحی تصریح کرد: پرورش ماهی قزل آلا در ایران از 60 سال پیش با واردات تخم چشم زده به کشور آغاز شد اما تولید این محصول از دهه 70 رشد چشمگیری یافت و سرمایه‌گذاری زیادی برای تولید آن انجام شد.
وی افزود: واردات تخم‌های خارجی به کشورمان باعث شد که مراکز تکثیر تخم داخلی آلوده شود که در این ارتباط ظن بیوتروریسم بودن و نقش دیگر کشور‌ها مانند فرانسه، اسپانیا، آمریکا و برخی کشورهای اروپایی دیگر مطرح است، زیرا باعث کاهش تولید داخلی و جایگزینی واردات شد.
عضو هیئت‌مدیره  اتحادیه سراسری شرکت‌های تعاونی‌های ماهیان سردآبی کشور تصریح کرد: هدف دیگر کشورهای رقیب این بود که تولید تخم ماهی قزل آلا در ایران از بین برود تا آنها خود به تنهایی بتوانند نیاز بازار ایران را تامین کنند؛ در دهه 80 کل نیاز به تخم این ماهی در کشور تولید می‌شد اما در دهه 90 بخش عمده‌ای از تولیدات ما در این بخش از دست رفت و کشور وابسته شد.
صالحی فارسانی گفت: مسئولان سازمان دامپزشکی در مقطعی برای آلوده شدن مزارع تخم چشم زده ماهی قزل آلا به تولید کنندگان هشت میلیارد تومان خسارت پرداخت کرد که این به معنی آن است که واردات از کانال رسمی انجام شده و سازمان دامپزشکی در آن مقطع اهمال کرده است.
عضو هیئت‌مدیره اتحادیه سراسری شرکت‌های تعاونی‌های ماهیان سردآبی کشور اظهار داشت: حدود 85 درصد به واردات تخم چشم زده ماهی قزل آلا وابسته هستیم اما شرکت‌های خارجی به دنبال وابستگی 100 درصدی بازار بزرگ ایران هستند.
صالحی فارسانی اظهار داشت: بر خلاف آنچه مطرح می‌شود بچه ماهی تمام ماده ایرانی کیفیت بهتری از نمونه خارجی خود دارد و مقاومت آن نسبت به بیماری‌ها نیز بالاست  که این امر برای
تولید کنندگان توجیه بالایی ایجاد می‌کند و تنها زمان رشد این محصول در مقایسه با برخی از نمونه ها کندتر است.
وی با بیان اینکه تحریم فرصت خوبی برای تولید تخم چشم زده قزل آلا در داخل و برای تولید کنندگان داخلی و همچنین
تولید کنندگان خارجی ایجاد کرده است، گفت: در این شرایط امکان عرضه تخم داخلی به قیمت پایین تر و تامین کل نیاز بازار داخلی وجود داشت اما با اختصاص ارز 4200 تومانی به واردات این محصول رقابت نابرابری ایجاد شد. شرکت‌های خارجی که در حال حاضر در ایران مزرعه دارند به جای تولید اقدام به واردات بیشتر کردند.
عضو هیئت‌مدیره اتحادیه ماهیان سردآبی  کشور اظهار کرد: بر اساس آمار اعلام سازمان دامپزشکی کشور 250 میلیون قطعه تخم چشم زده ماهی قزل آلا در سال گذشته به کشور آمده است اما برای واردات این محصول به جای دو تا دوونیم میلیون یورو حدود پنج میلیون یورو هزینه شده و دوونیم تا سه میلیون یور ارز دولتی در این مسیر گم شده است.
وی با بیان اینکه برای واردات تخم چشم زده ماهی قزل آلا با ارز دولتی بیش اظهاری صورت گرفته است افزود: قیمت هر 1000 عدد تخم چشم زده  در حدود 10 الی 14 یورو در سال 96 بوده اما در سال 97  بعد از تخصیص ارز واردکنندگان پرفرمهای بالاتری ارایه کردند به طوری که برای 1000 عدد تخم تا 25 یورو نشان دادند؛ درحالی که در کشورهای اروپایی قیمت کالاها یکسان است و تورمی ندارند.