«کلاه‌سفیدها» در سوریه؛ امدادرسانانِ روز و تروریست‌هایِ شب


  بحران سوریه از زمان آغاز تاکنون که بیش از هفت سال از آن سپری می‌شود، مراحل مختلفی را به خود دیده و دمشق در طول این مدت همواره مورد تهدید قدرت‌های بیگانه از جمله آمریکا بوده است. از کمک‌های تسلیحاتی آمریکا به گروه‌های تروریستی به بهانه کمک به معارضان مسلح، تهدید به انجام حمله نظامی مستقیم و تشکیل ائتلاف بین‌المللی به اصطلاح ضد داعش برای تخریب زیرساخت‌های سوریه گرفته تا حمایت از نیروهای دموکراتیک کُرد سوری برای محقق ساختن رؤیای تجزیه، حمایت از خودمختاری تروریست‌های تکفیری در محور جنوبی و متهم ساختن گاه و بی‌گاه دمشق به انجام حملات شیمیایی علیه غیرنظامیان. البته هیچ‌یک از استراتژی‌های ذکرشده نتوانست به آمریکا در تحقق آرزوهایش در سوریه کمکی کند. امروز این آمریکایی‌ها هستند که علی‌رغم تمامی تلاش‌های سال‌های اخیر خود در سوریه، در این کشور در موقعیت ضعف قرار گرفته‌اند.
با این حال، به نظر می‌رسد که آمریکا باز هم قصد ندارد که از تلاش‌هایش برای ضربه زدن به حاکمیت ملی و وحدت اراضی سوریه دست بکشد و مقامات روسی نیز در این خصوص هشدار داده‌اند. در همین ارتباط «ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرده که آمریکا و متحدان غربی آن قصد دارند سناریوی جدیدی را علیه دمشق ترتیب دهند و مقدمات به زیر کشیدن دولت قانونی اسد را فراهم سازند. سخنگوی وزارت خارجه روسیه این‌بار از گروهی به عنوان بازیگر نقش اصلی سناریوی جدید آمریکایی‌ها در سوریه یاد کرده که نامش کم و بیش برای افکار عمومی آشناست؛ «کلاه سفیدها». این همان گروهی است که از سال 2013 یعنی دو سال پس از آغاز بحران، شاهد حضور آنها در سوریه هستیم.
کلاه‌سفیدها چه کسانی هستند؟
گروه موسوم به «کلاه سفیدها» در سوریه همان‌طور که پیش‌تر بدان ‌اشاره شد، در سال 2013 تشکیل شد. این گروه خود را به عنوان «گروه مردمیِ داوطلب برای امدادرسانی» یا «سازمان دفاع مدنی» سوریه به آسیب‌دیدگان در این کشور معرفی می‌کند و مدعی است که علت اصلی تشکیل آن به نیاز فوری شهروندان سوری به کمک‌های انسانی در سایه تداوم درگیری‌های نظامی در سوریه باز می‌گردد. کلاه سفیدها مدعی هستند که تنها مأموریت آنها در سوریه امدادرسانی به شهروندان آسیب‌دیده است و اعضای این گروه در قبال تمامی طرف‌های درگیر در سوریه موضع بی‌طرف اتخاذ کرده و می‌کنند.
این گروه فعال در سوریه حدود یک سال و نیم پیش یعنی زمانی که فیلم «کلاه‌سفیدها» توانست در جریان هشتاد و نهمین مراسم اهدای جوایز اسکار، این جایزه را دریافت کند، در کانون توجهات قرار گرفت. سازندگان این فیلم تلاش کرده‌اند تا کلاه سفیدها را به عنوان ناجیان انسان‌ها در سوریه برای افکار عمومی به نمایش بگذارند. آمریکا نیز با اعطای جایزه اسکار به این فیلم، آن را در مرکز توجهات جهانی قرار داد.
انگلیس پشت‌پرده تشکیل «کلاه سفیدها»
آخرین اخبار و گزارش‌ها حاکی از آن است که گروه کلاه سفیدها محصول تفکرات یک سیاستمدار انگلیسی به نام «جیمز لو میجرر» است. این فرد کارمند سابق اداره اطلاعات نظامی و کارشناس امنیتی انگلیس محسوب  می‌شود. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این شخصیت انگلیسی، توانمندی‌های وی در عرصه‌های نظامی است. وی به پشتوانه چندین سال فعالیت در ارتش انگلیس به عنوان افسر و همچنین همکاری با شرکت‌های امنیتی ویژه وابسته به این کشور، تجربه زیادی را در زمینه امنیتی کسب کرده است. به دلیل همین پشتوانه امنیتی، مسئولیت تشکیل گروه کلاه‌سفیدها برای پرداختن به امور امنیتی در سوریه در قالب مثلا اقدامات انسان‌دوستانه به میجرر سپرده شده است.
حامیان مالی کلاه سفید‌ها چه کسانی هستند؟
بودجه این گروه فعال در سوریه به صورت سالانه حدود 30 میلیون دلار برآورد شده است که توسط حامیان آن پرداخت می‌شود. حدود دو هفته پیش نیز آمریکا رسما اعلام کرد که دونالد ترامپ با پرداخت 6 میلیون و 600 هزار دلار به کلاه‌ سفیدها در سوریه موافقت کرده است. وزارت خارجه آمریکا مدعی شد که کلاه سفیدها از زمان آغاز بحران سوریه تاکنون بیش از 100 هزار غیرنظامی را نجات داده‌اند و طبیعی است که به آنها کمک مالی صورت گیرد! در این میان، نباید از نقش کشورهای عربی در تأمین بودجه این گروه نیز غافل شد. امارات متحده عربی یکی از کشورهایی است که کمک شایانی به کلاه سفیدها می‌کند.
در همین ارتباط، همچنین روزنامه انگلیسی «تلگراف» می‌نویسد: «یکی از تامین‌کنندگان اصلی بودجه کلاه سفیدها وزارت خارجه امارات متحده عربی است که تا اواخر سال 2017 مبلغ 3 میلیون و 500 هزار یورو به این گروه اعطا کرده است. داوطلبان کلاه سفید نیز ۲ هزار نفر افزایش داشته است». از سوی دیگر، مجله «نیوزویک» نیز در مقاله‌ای به موضوع کلاه سفیدها پرداخته و می‌نویسد: «این گروه مدعی است که بدون در نظر گرفتن مذهب و با بی‌طرفی به انجام وظایفش می‌پردازد و اعضایش نیز غیرمسلح هستند. اما ده‌ها تصویر و ویدئوی منتشر شده خلاف این مسئله را ثابت می‌کند و آشکار می‌سازد که کلاه سفیدها به‌طور مستقیم با گروه‌های مسلح که در میان آنها جبهه النصره نیز دیده می‌شود، همکاری می‌کنند. این گروه در کمپین‌های ضد حکومت سوریه، از طریق دست بردن در تصاویر و اخبار با هدف تاثیر گذاشتن بر روی افکار عمومی، مشارکت می‌کند.»
بازوی تبلیغاتی غرب برای مانور حقوق بشری  
از کلاه سفیدها همچنین می‌توان به عنوان «بازوی تبلیغاتی» آمریکا و کشورهای غربی برای انجام مانور حقوق بشری در سوریه یاد کرد. آمریکا و غرب از همان ابتدا به خوبی می‌دانستند که جنگ علیه سوریه یک جنگ فراگیر خواهد بود و تلفات انسانی فاجعه‌آمیزی را نیز برجای خواهد گذاشت و به همین دلیل ممکن است نوعی انزجار عمومی در نزد افکار عمومی منطقه و جهان علیه آنها شکل گیرد. لذا در سال 2013 یعنی در دوره‌های ابتدایی آغاز بحران سوریه گروهی را تحت عنوان «کلاه سفیدها» عَلَم کردند تا از یک از سو، از اعضای آن به عنوان ستون پنجم خود در سوریه بهره‌برداری کنند و از سوی دیگر، با معرفی این گروه به عنوان یک گروه حقوق بشریِ ناجیِ جان انسان‌ها و ارائه کمک‌های مالی به آن، بر جنایت‌های خود در سوریه سرپوش نهاده و چهره خود را در نزد افکار عمومی تطهیر کنند. درست به همین دلیل است که امروز می‌بینیم وزارت‌های خارجه آمریکا و انگلیس بدون هیچ‌گونه ملاحظه‌ای و تنها به منظور فریب افکار عمومی، کمک‌های مالی خود به کلاه سفیدها را در قالب بیانیه‌های رسمی، به صورت علنی به اطلاع افکار عمومی می‎‌رسانند.
ابعاد سناریوی جدید آمریکا و غرب علیه دمشق
اما در سناریوی جدیدی که آمریکا و متحدان غربی‌اش برای سوریه تدارک دیده‌اند، رد پای «کلاه سفیدها» نیز با توجه به سبقه و سابقه‌ای که در سوریه دارند، کاملا مشهود است. وزارت خارجه روسیه نیز صراحتا اعلام کرده که آمریکا و غرب با استفاده از کمک‌های کلاه‌سفیدها قرار است سناریوی جدید خود را در سوریه پیاده کنند. ماجرا از آنجا آغاز شد که چندی پیش دولت انگلیس پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی ارائه کرد که براساس آن اختیارات این سازمان به‌صورت بی‌سابقه‌ای گسترش یافته به‌گونه‌ای که می‌تواند عوامل استفاده از تسلیحات شیمیایی را شناسایی و حتی اسامی آنها را افشاکند. این درحالی است که تا پیش از این، این سازمان تنها وظیفه جمع‌بندی‌های کارشناسی درخصوص به‌کارگیری تسلیحات شیمیایی را داشت. سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی اخیرا با اتفاق آرا و بر خلاف مخالفت‌های روسیه، ایران و سوریه، پیش‌نویس قطعنامه انگلیس را تصویب کرد.
از آنجایی هم که سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی تا حدود زیادی تحت نفوذ آمریکایی‌ها و هم‌پیمانان غربی آن هستند، افزایش اختیارات این سازمان آن هم در حد و اندازه شناسایی عاملان حملات شیمیایی و معرفی آنها، مقدمه‌ای برای پیاده‌سازی سناریوی شومی است که علیه دمشق تدارک دیده شده است. اکنون که مرحله اول این سناریو اجرا و پیش‌نویس قطعنامه انگلیس در سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی به تصویب رسیده، نوبت کلاه سفیدهاست تا برای متهم ساختن دمشق به استفاده از این تسلیحات، در عرصه میدانی پرونده‌سازی کنند؛ کسانی که ابزارشان نه سلاح‌های مرگبار که آمپول‌های کُشنده‌ای است که جان صدها کودک سوری را تاکنون گرفته است. کلاه سفیدها پیش‌تر نیز تجربه پرونده‌سازی در عرصه میدانی برای متهم ساختن دمشق به استفاده از تسلیحات شیمیایی را داشته‌اند و اکنون نیز زمزمه‌های پیاده‌سازی همان سناریو به گوش می‌رسد. در این میان، گزارش سازمان حقوق بشری پزشکان سوئدی بسیار حائز اهمیت به نظر می‌رسد.
سازمان حقوق بشری پزشکان سوئدی موسوم به «SWEDRHR» حدود یک سال و نیم پیش از یک جنایت هولناک توسط کلاه سفیدها پرده برداشته است؛ طبق گزارش این گروه سوئدی که در نتیجه بررسی دقیق و علمی تصاویر کودکانِ کشته شده بر اثر استنشاق شیمیایی، حاصل شده، کلاه سفیدها که خود را ناجی کودکان سوری می‌خوانند، با آمپول‌های دارای سوزنِ بلند، به تزریق آدرنالین به ناحیه قلب در سینه کودکان اقدام می‌کنند تا آنها را قربانی تسلیحات شیمیایی معرفی کنند و تصاویر آنها را به رسانه‌های غربی مخابره کنند! از آن گذشته، در تصاویر منتشر شده از کلاه سفیدهایی که خود را در حال نجات کودکان نشان می‌دهند، این افراد، تهِ سرنگ‌های امداد به کودکان را فشار نمی‌دهند و این نشان می‌دهد که داروی ضد شیمیایی به کودکان تزریق نشده است. براساس تمامی آنچه که گفته شد می‌توان از کلاه سفیدها در سوریه به عنوان «امداد رسانانِ روز و تروریست‌هایِ شب» یاد کرد، چراکه جان بسیاری از غیرنظامیان سوری و به ویژه کودکان در پوشش امدادرسانی، توسط اعضای این گروه گرفته شده است.
منبع: فارس