تحریم آمریکا و متحدانش در دوما ورود شهروندان آمریکایی به روسیه محدود می‌شود

تنش بین روسیه و آمریکا طی چند سال گذشته به شدت افزایش پیدا کرده و دو طرف در حوزه‌های اقتصادی و دیپلماتیک وارد یک جنگ تمام‌عیار سیاسی و اقتصادی شده‌اند. دموکرات‌ها در آمریکا روسیه را حتی متهم به مداخله در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور می‌کنند و پرونده این اتهام نیز همچنان در حال رسیدگی است.
تازه‌ترین تحریم‌های آمریکا علیه 38 شخصیت حقیقی و حقوقی از جمله هفت مقام تجاری و اقتصادی و 17 مقام ارشد روسیه به دلیل آنچه «اقدامات شیطانی در جهان» توصیف شده از سوی آمریکا در آوریل(فروردین ماه) اعمال شد. در مقابل حالا پارلمان روسیه (دوما ) روز جمعه لایحه تحریم آمریکا را تصویب کرد. بر اساس لایحه تصویب شده در دومای روسیه، دولت این کشور این اختیار را خواهد داشت تا تحریم‌هایی علیه آمریکا و متحدان این کشور اعمال کند.
فهرست اقدامات ضدتحریمی احتمالی روسیه شامل ممنوعیت یا محدودیت واردات تولیدات کشاورزی، مواد غذایی، تنباکو، دارو، تجهیزات و نرم‌افزار و همچنین ورود شهروندان آمریکایی به روسیه می‌شود. دولت روسیه همچنین مجاز است همکاری شرکت‌های این کشور را با شرکت‌های خارجی فعال در حوزه صنایع هسته‌ای و فضانوردی و همچنین مشارکت شرکت‌های خارجی را در روند خصوصی‌سازی اموال شهرداری یا دولت روسیه ممنوع کند.همچنین روسیه ممکن است هزینه حمل‌ونقل خدمات هوایی را افزایش و صادرات تولیدات فلزات کمیاب را تحریم و یا محدود کند.
لایحه اقدامات ضدتحریمی آمریکا در پارلمان روسیه باید سه مرحله دیگر شامل تایید شورای فدراسیون را پشت سر بگذارد تا سرانجام پس از امضای ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور به مرحله اجرا درآید.