دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۵
کد خبر: ۹۴۹۰۷
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۵ - ۲۲:۳۱
صدای کرباسیان هم درآمد
معاون وزیر صنعت و تجارت با انتقاد تلویحی از سیاست کاهش تورم دولت روحانی گفت: تورم بهتراز رکود است زیرا باعث رونق و اشتغال می‌شود.مهدی کرباسیان تصریح کرد: اگر بخواهیم از بحث رکود به سرعت خارج شویم، باید تحرک بخش مسکن را به صورت جدی در دستور کار قرار دهیم. کشور چین در سال 2015 بعد از کاهش رشد اقتصادی‌اش به کمتر از 6 درصد، بخش مسکن را به قیمت افزایش نرخ تورم با هدف به گردش درآوردن چرخ اقتصادی فعال کرد .
وی گفت: برخی اقتصاددانان معتقدند با فعال کردن بخش مسکن، تورم خدشه‌دار می‌شود و تلاش دولت در یک رقمی کردن تورم را بی‌اثر می‌کند اما گروهی دیگر اعتقاد دارند تورم مدیریت شده و قابل قبول بهتر است و باعث می‌شود رونق و اشتغال ایجاد شود. امیدواریم دولت و مجلس این موضوع را بررسی و بهترین تصمیم را در این زمینه بگیرند.
رئیس هیئت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در بخش دیگر اظهاراتش اعلام کرد: ایمیدرو ۶ معدن دارای پتانسیل معدنی در حوزه مس، سنگ‌آهن و طلا را از طریق فراخوان به بخش خصوصی واگذار خواهد کرد.
کرباسیان در چهارمین همایش بین‌المللی سنگ آهن افزود: این معادن را که شامل معدن کوچک و متوسط هستند، در ادامه کار فعالیت‌های اکتشافی، به طور کامل به بخش خصوصی واگذار خواهیم کرد.
وی تصریح کرد: ایمیدرو به عنوان سازمان توسعه‌ای از طرف دولت، ریسک کار اکتشافی را می‌پذیرد و مناطقی را که از نظر اکتشاف مثبت ارزیابی می‌شود، بخش خصوصی را برای مشارکت دعوت می‌کنیم.
کرباسیان گفت: از انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن انتظار داریم که در خصوص موارد یاد شده، ایمیدرو را یاری کنند تا به وظایف خود بهتر عمل کنیم.
وی افزود: یکی از موارد مهمی که در خصوص سنگ‌آهن سال گذشته هم در همایش مطرح شد، و اکنون هم یادآوری آن لازم است ، ادغام شرکت‌های معدنی کوچک و متوسط است که به صورت کنسرسیوم یا مشارکت انجام شود در حالی که از سال گذشته تاکنون این اتفاق نیفتاده یا به کندی انجام شده است.
رئیس هیئت عامل ایمیدرو همچنین بحث قیمت تمام شده، رقابت و بازار را مهم و اساسی خواند و تصریح کرد: اگر مسئله تجمیع معادن انجام نشود، هر روز دغدغه‌هایی مانند قیمت تمام شده، رقابت، حمل و نقل، تولید، فروش و صادرات‌گریبان می‌گیرد. کرباسیان اظهار کرد: برای کاهش قیمت تمام شده باید به سمت استفاده از فناوری‌های نوین و همچنین مسیرهایی که بتواند قیمت تمام شده تولید را کاهش دهد، برویم. علاوه بر معادن کوچک، معادن بزرگ هم باید به این مسئله توجه کنند.
وی افزود: همچنین موضوع آب، قیمت تمام شده، محیط زیست و بازار از مسایل اساسی است که باید در دستور کار انجمن سنگ‌آهن قرار بگیرد و ما به عنوان ایمیدرو آماده همکاری در این زمینه‌ها هستیم.
رئیس هیئت عامل ایمیدرو در بخش دیگری از سخنان خود به برنامه صنعت فولاد در چشم‌انداز اشاره کرد و گفت: رسیدن به تولید 55 میلیون تن فولاد در سال 1404 غیرواقعی نیست و دست یافتنی است؛ لذا برای تحقق آن باید به سمت اکتشافات جدید رفت.
وی افزود: با فعالیت‌های اکتشافی ایمیدرو در یک سال گذشته 400 میلیون تن ذخیره جدید سنگ‌آهن بدست آمده که این رقم در سال‌های 96 و 97 بسیار بیشتر خواهد شد. کشور باید به سمت صنایع پایین دستی برود اما مشکل ما بحث تامین مالی است..نام:
ایمیل:
* نظر: