جمعه ۳۱ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۸
کد خبر: ۹۴۹۰۲
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۵ - ۲۲:۳۰
یک مسئول:
مدیر دفتر مطالعات و بهره‌وری انتقال و توزیع سازمان بهره‌وری انرژی ایران گفت: مصوبه دولت در مورد توزیع ممنوعیت تولید و توزیع لامپ‌‌های رشته‌ای با توان بالای 40 وات درست اجرا نمی‌شود.غلامرضا کبریایی، با اشاره به مصوبه دولت، در این مورد اظهار داشت: این مصوبه ابتدا در سال 1391 به تصویب هیئت دولت رسید و سپس در سال 1395 با انجام اصلاحاتی توسط معاون اول رئیس‌جمهور به ذی‌نفعان طرح ابلاغ شد.
کبریایی افزود: سازمان‌های دولتی به محض ابلاغ این مصوبه باید از خریداری این نوع لامپ‌‌ها برای روشنایی محیط اداری خودداری کرده و وزارت صنعت، معدن و تجارت مسئول حسن اجرای آن است.
وی تصریح کرد: در حال حاضر حدود 60 میلیون لامپ‌ رشته‌ای در کشور تولید می‌شود که حدود 30 میلیون لامپ‌ آن مصرف می‌شود.
کبریایی تاکید کرد: چنانچه این مصوبه به طور کامل اجرایی شود و تمامی 30 میلیون لامپ‌ رشته‌ای مورد استفاده با لامپ‌‌های کم‌مصرف تعویض شوند، پیش‌بینی می‌شود تا 2000 مگاوات کاهش پیک مصرف را داشته باشیم.
وی ادامه داد: این میزان کاهش پیک مصرف، چیزی معادل آزادسازی ظرفیت نیروگاه شهید رجایی قزوین است.
کبریایی با بیان اینکه تعویض این 30 میلیون لامپ رشته‌ای می‌تواند در امر کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای بسیار موثر باشد، گفت: تعویض این میزان لامپ‌ در کشور می‌تواند چیزی معادل 4/43 میلیون تن انتشار گازهای گلخانه‌ای را در کشور در طی یک سال کاهش دهد.
وی تصریح کرد: این میزان کاهش گازهای گلخانه‌ای معادل انتشار گازهای گلخانه‌ای توسط 70 درصد از خودروهای کلانشهر تهران است.
کبریایی خاطرنشان کرد: از آنجایی که معمولا گفته می‌شود چرا دولت برای اجرای درست این طرح‌ها از خود شروع نمی‌کند؛ ابتدا سعی شد اماکن و ساختمان‌های اداری و بیمارستانی دولتی به عنوان پایلوت برای اجرای این طرح انتخاب شود.


نام:
ایمیل:
* نظر: