جمعه ۰۱ تير ۱۳۹۷ - ۰۲:۱۷
کد خبر: ۹۴۸۵۹
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۵ - ۲۰:۴۸
به رغم مخالفت‌های بزرگان فوتبال، رئیس‌فیفا حرف خود را به کرسی نشاند
شورای فیفا تصمیم گرفت جام جهانی از سال ۲۰۲۶ با ۴۸ تیم برگزار شود.


سرویس ورزشی-

در حالی که مخالفت‌های زیادی از سوی فوتبال دوستان و بزرگان فوتبال با برگزاری جام جهانی با 48 تیم ابراز شده بود، در نهایت در رای گیری که دیروز در شورای 37 نفره فیفا برگزار شد، تصویب شد که جام جهانی از سال 2026 با 48 تیم برگزار شود. بنابراین از جام جهانی ۲۰۲۶ این رقابت‌ها در ۱۶ گروه ۳ تیمی برگزار می‌شود اما نکته جالب اینجاست که تیم قهرمان بازهم همانند دوره‌های قبل باید هفت بازی برای رسیدن به عنوان قهرمانی انجام بدهد.
جزییات برگزاری جام جهانی از سال ۲۰۲۶
جیانی اینفانتینو که رئیس فیفا است، از زمانی که مدیریت این نهاد مهم را در دست گرفت، این پیشنهاد را مطرح کرده بود و در نهایت امروز اعضای شورای فیفا با این پیشنهاد موافقت کردند. قرار است مسابقه‌ها در ۱۶ گروه سه تیمی برگزار شود. در هر گروه دو تیم به مرحله بعد صعود می‌کنند تا در دور یک شانزدهم نهایی برای رقابت با حریفان خود آماده شوند.
از نکات جالب در شکل جدید برگزاری جام جهانی این است که در مرحله گروهی اگر دو تیم همه شرایط‌شان برابر شود، برای تعیین تیم صعود‌کننده ضربات پنالتی بین آنها برگزار خواهد شد. در دور‌های بعدی نیز اگر کار در وقت قانونی به تساوی کشیده شود، بلافاصله برنده با پنالتی‌ها مشخص خواهد شد و دو وقت اضافه نخواهیم داشت. تنها در نیمه نهایی و فینال، دو وقت اضافه در صورت مساوی شدن بازی در وقت قانونی منظور خواهد شد. در نسخه جدید جام جهانی ۸۰ بازی برگزار می‌شود در شرایطی که در شکل و شمایل کنونی که ۳۲ تیم حضور دارند، ۶۴ بازی انجام می‌شود. پیش از تصویب این طرح، یک طرح پیشنهادی دیگر هم مبنی بر برگزاری جام جهانی با ۴۰ تیم متشکل از ۱۰ گروه ۴ تیمی یا ۸ گروه ۵ تیمی وجود داشت اما در نسخه ۴۸ تیمی تنها مرحله یک شانزدهم نهایی به مسابقه‌ها اضافه می‌شود که در نهایت این طرح با موافقت اعضا مواجه شد. فیفا بر این باور است که با افزایش تعداد تیم‌ها چیزی در حدود یک میلیارد دلار به درآمدش اضافه خواهد شد.
سهمیه قاره‌ها در جام جهانی ۴۸ تیمی نیز به این صورت خواهد بود: *اروپا ۱۶ تیم *آفریقا 9/5 تیم*آسیا 8/5 تیم*آمریکای جنوبی 6/5 تیم*آمریکای شمالی و مرکزی 6/5 تیم *اقیانوسیه یک تیم.
طرح اینفانتینو برای توسعه جام جهانی تاکنون با انتقادهای زیادی مواجه شده اما در عین حال با حمایت افرادی مانند ژوزه مورینیو و دیگو مارادونا نیز همراه شده است. مارادونا در این زمینه گفت: با تصمیم اینفانتینو در این زمینه موافقم چراکه شانس بیشتری برای تیم‌هایی که پیش از این نمی‌توانستند به جام جهانی برسند وجود دارد. مخصوصا آن‌هایی که با شروع مسابقه‌های مقدماتی می‌دانستند که هیچ شانسی برای رسیدن به جام جهانی ندارند.این کار رویای حضور در جام جهانی را برای هر کشور تازه می‌کند و لذت فوتبال را در همه جهان گسترش می‌دهد. به نظر می‌رسد که ایده فوق‌العاده‌ای باشد.
بر اساس تحقیقات فیفا، درآمد این نهاد از برگزاری جام جهانی ۴۸ تیمی به 5/29 میلیارد پوند افزایش خواهد یافت. در شرایطی که دوره‌های قبلی جام جهانی (۲۰۱۸ و ۲۰۲۲) ۵۰۰ میلیون پوند کمتر از این برای فیفا درآمد خواهند داشت. این نخستین تغییر در شیوه برگزاری جام جهانی از سال ۱۹۹۸ است.
در مقابل این تصمیم نگرانی‌های زیادی در پی داشته است. بیشتر باشگاه‌ها با برگزاری جام جهانی با 48 تیم مخالف هستند. افزایش تعداد بازی‌ها و بیشتر شدن بازیکنان حاضر در جام باعث شده تا باشگاه‌ها از افزایش احتمال مصدومیت بازیکنان شان در جام و همچنین کوتاه شدن مدت حضور بازیکنان در اردوهای پیش فصل نگران باشند.افزایش تیم‌ها از 32 به 48، یکی از قول‌های انتخاباتی جانی اینفانتینو، رئیس‌جدید فیفا بود و او در کمتر از یک سال توانست به آن عمل کند. بسیاری از این نظر، او را با ژائو هاوه لانژ، رئیس‌سابق فیفا، مقایسه می‌کنند که با وعده افزایش تعداد تیم‌های جام جهانی از 16 به 24 سال، توانست رقیبش را شکست بدهد.
نحوه توسعه و تغییر جام جهانی از ابتدا تاکنون
*۱۹۳۰ (اروگوئه) – با حضور ۱۳ تیم و مجموع ۱۸ بازی
*۱۹۳۴ (ایتالیا) – با حضور ۱۶ تیم و مجموع ۱۷ بازی
*۱۹۵۰ (برزیل) – با حضور ۱۳ تیم و مجموع ۲۲ بازی (۳ تیم پس از صعود به رقابت‌ها، انصراف دادند.)
*۱۹۵۴ (سوئیس) – با حضور ۱۶ تیم و مجموع ۲۶ بازی
*۱۹۷۴ (آلمان غربی) – با حضور ۱۶ تیم و مجموع ۳۸ بازی
*۱۹۸۲ (اسپانیا) – با حضور ۲۴ تیم و مجموع ۵۲ بازی
*۱۹۸۶ (مکزیک) – با حضور ۲۴ تیم و مجموع ۵۲ بازی (در این جام مرحله حذفی جایگزین مرحله گروهی دوم شد)
*۱۹۹۸ (فرانسه) – با حضور ۳۲ تیم و مجموع ۶۴ بازی
اینفانتینو هم مانند بلاتر خودسرانه تصمیم می‌گیرد
رئیس‌سازمان لیگ اسپانیا در انتقادی تند از رئیس‌فدراسیون جهانی فوتبال، اقدامات او را با اقدامات رئیس‌پیشین نهاد حاکم بر دنیای فوتبال مقایسه کرد. با تصویب قانون 48 تیمی شدن جام جهانی از سال 2026، اولین موج مخالفت‌ها شکل گرفته است و خاویر تباس، رئیس‌سازمان لیگ اسپانیا جزو اولین کسانی بوده که اعتراض خود را به تصویب این قانون اعلام کرده است.
به گزارش نشریه مارکای اسپانیا، تباس به حدی با 48 تیمی شدن جام جهانی مخالف است که قصد دارد علیه این طرح به مراجع قانونی بین‌المللی در بروکسل و نیون شکایت کند. تباس در این خصوص به نشریه اکیپ فرانسه گفت: اینفانتینو دارد مانند سپ بلاتر رفتار می‌کند. او خودسرانه و بدون مشورت با هیچ کسی درباره طرح‌هایش تصمیم‌گیری می‌کند و من از این بابت بسیار عصبانی‌ام.تباس افزود: افزایش تعداد تیم‌های جام جهانی بدون پرداخت پول به بازیکنان کار آسانی است. صنعت فوتبال به لطف باشگاه‌ها و لیگ‌هاست که زنده مانده، نه فیفا.
مارکا در پایان صحبت‌های تباس آورده است: از 211 عضو فیفا که هریک در انتخابات ریاست فیفا حق رأی داشتند، 135 عضو هرگز شانس حضور در جام جهانی را به دست نیاورده‌اند و به همین دلیل طبیعی بود که آنها به طرح افزایش تعداد تیم‌های جام جهانی برای افزایش شانس حضورشان در این تورنمنت رأی مثبت دهند.


نام:
ایمیل:
* نظر: