دوشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۵:۵۱
کد خبر: ۹۴۸۴۰
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۸:۵۶
یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که خلاف باورهای رایج، مغز مرکز هوشیاری کل بدن نیست و قلب نیز نقش مهمی در روند هوشیاری ایفا می‌کند.


به گزارش یونیورسیتی هرالد، نوروکاردیالوژی یک رشته نوظهور در طب در بیش از یک دهه گذشته بوده که تمرکز اصلی آن بر روی چگونگی ارتباط مغز و قلب از طریق سیستم عصبی است.
تحقیقات اخیر در این زمینه نشان می‌دهد که قلب، دارای یک مغز منحصر به خود است. به این معنی که قلب نیز دارای یک مرکز بوده که اطلاعات را حمل و دریافت می‌کند.
مغز قلب، قلب را قادر می‌سازد تا عملکردهایی نظیر یادگیری، یادآوری و تصمیم‌گیری را جدا از قشر مخ انجام دهد.
تحقیقات بیشتر نشان می‌دهد که قلب همچنین می‌تواند با ارسال مداوم سیگنال‌های مربوط به ادراک، شناخت و احساسات، مغز را تحت تاثیر قرار دهد.
دانشمندان در موسسه HeartMath بر این باورند که قلب احساسات مثبت مانند شادی، عشق یا تقدیر را احساس کرده و یک پیام خاص را ایجاد می‌کند. به گفته آن‌ها، قلب بزرگ‌ترین میدان الکترومغناطیسی را در بدن تولید کرده که آنها قادر به دریافت اطلاعات گسترده از آن هستند.
به گفته دکتر «رولن مک کارتی»، مدیر موسسه HeartMath ، این میدان الکترومغناطیسی دارای اطلاعات عاطفی بوده که توسط قلب فرستاده می‌شود. اگر ما تغییری در احساسات خود ایجاد کنیم، در واقع کد داخل میدان الکترومغناطیسی را تغییر داده‌ایم؛ در نتیجه بر افراد اطراف خود تاثیر خواهیم گذاشت.
این تئوری توضیح می‌دهد که چرا برخی مردم با وجود مشکلات بسیار، هنوز هم دارای آرامش درونی و احساس شادی هستند. گذشته از آن، این دانشمندان همچنین دریافتند که هم قلب و هم مغز دارای شهود هستند به این معنی که اتفاقات را قبل از وقوع دریافت کرده و به آن پاسخ می‌دهند.
آن چه باعث شگفتی می‌شود، این است که قلب این اطلاعات را برای اولین بار و حتی زودتر از مغز دریافت می‌کند.نام:
ایمیل:
* نظر: